Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Τι να πω ρε συνάδερφοι?? δηλαδή το πρόβλημα είναι να το αναφέρει ρητά ο νόμος ότι πρέπει να κάνουμε σωστά τη δουλειά μας?? δηλαδή όταν 'ημι-τακτοποιήθει ένα αυθαίρετο δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα για την έκδοση βεβαίωσης μετά??? και δηλαδή το μόνο που μας νοιάζει από ό,τι κατάλαβα από κάποιες απαντήσεις συναδέρφων παραπάνω είναι πως θα είμαστε εμείς καλλυμένοι και όχι πως θα κάνουμε σωστά τη δουλειά μας??? Και συγγνώμη αλλά δικαιολογίες του στυλ 'το κράτος (βλ. πολεοδομία) είναι μπάχαλο άρα γιατί να νοιαστώ εγώ' είναι απαράδεκτες. Ξεχνάτε μου φαίνεται τι ταλαιπωρία έχουμε περάσει από τις δημόσιες υπηρεσίες όλοι μας. Αλλά ενώ τότε κράζουμε, τώρα που είναι στο χέρι μας σκεφτόμαστε πως θα πάρουμε τα λεφτά και πως θα φυλάξουμε τον πισινό μας, αλλά όχι πως θα κάνουμε σωστά τη δουλειά μας. Και δεν λέω να ασχολούμαστε με την κάθε στραβή και ανάποδη επιθυμία του κάθε ιδιοκτήτη, ας κάνει ο καθένας όπως του καπνίσει. Αλλά ο ιδιοκτήτης δεν είναι μηχανικός, και με το να κάνουμε το πιο σωστό σύμφωνα με τις γνώσεις μας και την επιστήμη μας εμάς θα βοηθήσει αργότερα και ίσως βάλει και λίγο τάξη στο μπάχαλο που επικρατεί εκεί έξω. Εκτός αν είστε όλοι ευχαριστημένοι με την κατάσταση οπότε εντάξει...

Επειδή είμαι ένας από τους συναδέρφους που απάντησαν πριν, σε καμία περίπτωση με αυτό που έγραψα δεν ενθαρρύνω τις "ημιτακτοποιήσεις". Η κουβέντα πήγε εκεί από προηγούμενα ποστ και πάνω στην κουβέντα είπα(με) ότι η έκδοση βεβαίωσης δεν είναι υποχρεωτική.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απορια της τελευταιας στιγμης!

 

Πιστευω πως δε χρειαζεται, πιστευω βασικα πως οτι και να εγινε η περιγραφη της οριζοντιου ιδιοκτησιας δε θα αλλαξε απο πραξη σε πραξη, ειδικα οταν μιλαμε για πραξεις τοσο κοντυνες μεταξυ τους και πως με τον τιτλο ιδιοκτησιας που μου δωσανε ειμαι καλυμενος για την εκδοση της βεβαιωσης

 

Τι γνωμη εχετε?

 

με βάση τη σύσταση του 2010 και την αποδοχή κληρονομιάς νομιζω οτι εισαι εντάξει. Στη βεβαίωση αναγράφεις τους 2 τίτλους στους οποιους βασίστηκες. Αν ομως παρολα αυτα υπαρχει κάποια αμφιβολία, ζήτησε του και Υ/Δ να δηλώσει ότι δεν εχει γινει καμια τροποποιηση της σύστασης από την πράξη του 2010

Link to comment
Share on other sites

Ιδιοκτητης 3 διαμερισματων στον ιδιο οροφο οικοδομης τα πουλαει και τα 3...

Διαμερισματα τα οποια περιηλθαν στην κατοχη του απο πραξη αποδοχης κληρονομιας προ 5μηνου, την οποια και εχω στα χερια μου

Ο ιδιοκτητης με ενημερωσε οτι υπαρχουν στο δωμα καποιες αποθηκες που ανηκουν σε αυτον

Οι αποθηκες ειναι αυθαιρετες διοτι δε φαινονται στα σχεδια της πολεοδομιας, πλην μιας μεγαλης 10 τ.μ.

 

Δεν χρειάζεται να πας ...πιό πίσω από την αποδοχή κληρονομιάς (δεν υπάρχει λόγος).

Μπορείς να δώσεις τις βεβαιώσεις (αν δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες στα τρία διαμερίσματα).

Η μια αποθήκη που φαίνεται στα σχέδια ποιανού είναι;

Οι υπόλοιπες αποθήκες συνεχίζουν και είναι αυθαίρετες.

Κοίταξε βεβαίως μήπως φαίνεται και κάποιο δικαίωμα "αποκλειστικής χρήσης" του δώματος ή μέρους αυτού...

Θα μπορούσε (αν όντως είναι δικές του) να τις ρυθμίσει ως "παρακολούθημα" στο ένα διαμέρισμα (δεν θα έχει μεγάλο κόστος ΥΔΒΧ, εύκολα "αλλάζει" το ένα συμβόλαιο, δεν "μπλοκάρονται" τα υπόλοιπα, δεν χρειάζεται να τις γκρεμίσει, ανεβαίνει και η αξία του διαμερίσματος, έχεις κι εσύ extra έσοδο κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη δεν απευθύνομαι σε κανέναν προσωπικά, ούτε θέλω να θίξω κανέναν. Έτσι και αλλιώς πιστεύω ότι όλοι θέλουν να φτιάξει αυτό το μπάχαλο και να είναι καλύτερη η κατάσταση για όλους. Απλά πιστεύω ότι πρέπει και εμείς να βοηθήσουμε αυτή την κατάσταση και να μην κάνουμε συνέχεια τα χατίρια ιδιοκτητών, συμβολαιογράφων και στην τελική και του κράτους με ότι βλακεία νόμο γράφει κάποιος για να εισπράξει. Δεν γίνεται να έχουμε και εμείς αυτή τη λογική!

Link to comment
Share on other sites

καποιος για βοηθεια...

 

σε οικοπεδο (σαν χωραφι ειναι) εντος οικισμου(χωριο) εχει ο πελατης μου μια λαμαρινοκατασκευη 3*6 * (2 υψος) στ περιπου...την εχει για να βαζει τα αλογα του απο κατω..

 

η κατασκευη ειναι τελειως ψευτικη...παλια ξυλα για κολωνες και λαμαρινα απο πανω..

 

 

μπορω να δωσω βεβαιωση μη αυθαιρετων κατασκευων;;;

 

τη γνωμη σας θελω...ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον συμφερει να την γκρεμισει, γιατι και να θες να την τακτοποιησεις, ετσι οπως την περιγράφεις νομίζω οτι αποτελεί πρόχειρη κατασκευη και θα υπαχθει στην κρίση επιτροπής (χαιρετίσματα δηλαδή). Βεβαίωση προσωπικά δεν θα έδινα.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ειναι οτι να ναι κατασκευη...με σπρωξιμο πεφτει που λεει ο λογος...αποτελει αυθαιρεσια ομως;;

 

καποια αλλη γνωμη;;

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι δίνεις βεβαίωση.... Αύριο μεθαύριο γίνεται ένας σεισμός και πέφτει η "κατασκευή" πάνω στο κεφάλι του αγοραστή.. Θα σου γυρίσει boomerang ή όχι το γεγονός ότι έδωσες βεβαίωση περί μη αυθαιρεσιών(που στην περίπτωση αυτή θα είναι βεβαίωση αδόμητου ή μετά από τακτοποίηση πρόχειρης-επικίνδυνης κατασκευής)?? Εκτός αν καλύπτεσαι με την δήλωση του ιδιοκτήτη και τα ρίξεις όλα στον "συγχωρεμένο"!! :grin:

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον η κατασκευη ειναι τοσο ευτελης συνάδελφε mkara ας την γκρεμισει, ωστε να πάρει τη βεβαίωση, γιατι αλλιως διακινδυνεύεις εσύ μετά όπως είπε και ο συνάδελφος ethan,

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..μαλλον αυτο θα κανω

 

οποιος αλλος θελει ας πει τη γνωμη του...

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.