Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

με βάση τη σύσταση του 2010 και την αποδοχή κληρονομιάς νομιζω οτι εισαι εντάξει. Στη βεβαίωση αναγράφεις τους 2 τίτλους στους οποιους βασίστηκες. Αν ομως παρολα αυτα υπαρχει κάποια αμφιβολία, ζήτησε του και Υ/Δ να δηλώσει ότι δεν εχει γινει καμια τροποποιηση της σύστασης από την πράξη του 2010

Δεν καταλαβες συναδελφε, δε μπηκα στη διαδικασια να κοιταξω και τη συσταση του 2010

Θεωρω δεδομενο οτι η περιγραφη της συστασης του 2010 μεταφερεται και στην αποδοχη κληρονομιας του 2011...

Αλλα οπως και να εχει, δε νομιζω οτι ειναι υποχρεωμενος ο μηχανικος να ελεγχει νομικες υποθεσεις και συμβολαια προγενεστερα του τελευταιου τιτλου που του προσκομιζεται για να ελεγξει κατα καποιον τροπο αν η δουλεια των υπολοιπων εγινε σωστα παλαιοτερα...

Δεν χρειάζεται να πας ...πιό πίσω από την αποδοχή κληρονομιάς (δεν υπάρχει λόγος).

Μπορείς να δώσεις τις βεβαιώσεις (αν δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες στα τρία διαμερίσματα).

Η μια αποθήκη που φαίνεται στα σχέδια ποιανού είναι;

Οι υπόλοιπες αποθήκες συνεχίζουν και είναι αυθαίρετες.

Κοίταξε βεβαίως μήπως φαίνεται και κάποιο δικαίωμα "αποκλειστικής χρήσης" του δώματος ή μέρους αυτού...

Θα μπορούσε (αν όντως είναι δικές του) να τις ρυθμίσει ως "παρακολούθημα" στο ένα διαμέρισμα (δεν θα έχει μεγάλο κόστος ΥΔΒΧ, εύκολα "αλλάζει" το ένα συμβόλαιο, δεν "μπλοκάρονται" τα υπόλοιπα, δεν χρειάζεται να τις γκρεμίσει, ανεβαίνει και η αξία του διαμερίσματος, έχεις κι εσύ extra έσοδο κ.λπ.).

Αδερφε δε θα κατσω να ασχοληθω ουτε εγω αλλα ουτε και ο ιδiοκτητης καθολου με ολα αυτα...

Εχει βρει ηδη αγοραστες για ολα, εχει συμφωνησει τις τιμες και περιμενει απλως να γινουν τα συμβολαια...

Νομιζεις οτι θα καθησει να πληρωνει χιλιαρικα για τις αποθηκες η να ψαχνει συναινεσεις τελευταια στιγμη για ποιο λογο...?

Δεν υπαρχουνε αυτα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ούτε εγώ θα την έδινα. Θα του έλεγα πολύ απλά, αφού είναι τέτοια κατασκευή, ας τη ρίξει πρώτα και μετά ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο συνάδελφοι. Αλλα το θέμα είναι άλλο. Ο νόμος λέει ότι δεν απαιτείται οικοδομική άδεια για πρόχειρα καταλύματα ζώων. Και αυτο είναι πολυ πρόχειρο.

 

Δεν παίζει ρόλο αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Για διάβασε προσεχτικά τον νόμο που το λέει και εξακρίβωσε αν ισχύουν οι συνθήκες.

Αν μπορείς πληροφόρησε μας ποιος είναι.

 

Στη συνέχεια ξαναδιάβασε τον 4014 και τις τροπολογίες και δες αν σε καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Έψαξα στο topic και είμαι σίγουρη ότι κάπου υπάρχει απάντηση αλλά αδυνατώ να την εντοπίσω.

Για διαμέρισμα είχα δώσει βεβαίωση το Νοέμβριο αλλά δεν προχώρησε η αγοραπωλησία και το δίμηνο πέρασε.

Τώρα η ιδιοκτήτρια το μεταβιβάζει στην κόρη της και θέλει νέα βεβαίωση.

Την 1η φορά είχα πληρωθεί κανονικά και για προσωπικούς λόγους θα ήθελα να μην την χρεώσω πάλι.

Μπορώ να δώσω μηδενική αμοιβή (ή πολύ χαμηλή π.χ. 1 ευρώ) - και θα πρέπει να κάνω αναφορά ή κάποιο σχόλιο στο ότι είχε γίνει βεβαίωση και στο παρελθόν?

Τι κάνετε σε τέτοιες περιπτώσεις?

Edited by Ιφιγένεια_17
Link to comment
Share on other sites

απυ 1 ευρώ εγώ προσωπικά δεν θα έκοβα ποτέ.....

Κόψε 50 ευρώ και ζητα 10 για το φπα ή μη ζητήσεις και τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

@myri δεν το γνώριζα. Σ'αυτή την περίπτωση μπορώ να μην κόψω ΑΠΥ?

 

@ethan έλεγα να μην κόψω νέα ΑΠΥ αλλά να έγραφα την αιτιολογία στο συμφωνητικό ή κάτι τέτοιο...μάλλον δεν γίνονται αυτά όμως... κ εγώ το σκέφτηκα για 50 ευρώ, ήταν η άλλη μου επιλογή και μάλλον είναι το πιο εύκολο

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έκοβα ΑΠΥ 10€. Αφού υπάρχει η 1η ΑΠΥ με το "κανονικό" ποσό (δηλαδή όχι τόσο χαμηλό), σε περίπτωση ελέγχου (από ποιόν???) θα έχω έτοιμη την απάντηση. Για μένα, τα 50€ είναι πολλά! Γιατί να φεσωθώ 50*20% φόρος εισοδήματος + 50*23% φπα = 10 + 11.50 = 21.50 € "φόροι" ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι χαίρετε και από εμένα..μου ζητήθηκε πρόσφατα βεβαίωση για ένα διαμέρισμα σε πολυκατοικία με άδεια του '50. Το μόνο αποδειτκικό παλαιότητας που έχω είναι ένα συμβόλαιο - κανονισμός πολυκατοικίας του '51 όπου και περιγράφεται η συγκεκριμένη ιδιοκτησία αναλυτικά (χώροι και εμβαδό) , όπως και ο αριθμός αδείας. Έπειτα από έρευνα που έκανα δε βρέθηκε ούτε στέλεχος , ούτε σχέδια και πήρα βεβαίωση από την πολεοδομία περί πολτοποίησής τους. Λογικά μπορώ να δώσω βεβαίωση έτσι δεν είναι? Σε αυτή την περίπτωση διαλέγω τη δεύτερη επιλογή κατα την έκδοση της βεβαίωσης δηλαδή αυτή που αναφέρεται στις εξαιρέσεις και περιλαμβάνει και τα προ του 55?Να σημειώσω πως στην αυτοψία τα μ2 του διαμερίσματος συμφωνούν με εκείνα του συμβολαίου.

 

Επίσης έχω ένα άλλο ένα θέμα που με απασχολεί. Σε μια περίπτωση για δήλωση περί μη αυθαιρεσιών, βρίσκω τα μ2 σε διαμέρισμα πολυκατοικίας λιγότερα από αυτά της αδείας. Συγκεκριμένα το δωμάτιο του διπλανού διαμερίματος έγινε πιο μεγάλο εις βάρος της ιδιοκτησίας που με ενδιαφέρει, με αποτέλεσμα το εμβαδό να είναι κατά 4 μ2 περίπου μικρότερο σε σχέση με αυτό που αναγράφεται στα εγκεκριμένα σχέδια. Μπορώ να δώσω βεβαίωση ή όχι? Εχει τύχει σε κάποιον ανάλογη περίπτωση? Μήπως με καλύπτει η απόκλιση που αναφέρει τη διαφορά κατα μέγιστο τα 8μ2 ? Είμαι όμως εκτός του 2% .. Και αν όχι χρειάζεται να ρυθμιστει με Ν. 4014 αλλά ως τι ? Λοιπή παράβαση?

Καμία γνώμη? ευχαριστώ προκαταβολικά..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.