Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Διαβαζοντας πριν μερικες σελιδες την συζητηση σας οσο αφορα την αρνηση ακποιου ιδιοκτητη να τακτοποιησει ολες τις αυθαιρετες κατασκευες του, θα ηθελα να προσθεσω οτι συμφωνα με απαντηση της Λεμπεση ειναι δεκτη τετοια επιλεκτικη τακτοποιηση υπο την προυποθεση οτι κατοχυρωνεται ο Μηχανικος οτι ενημερωσε τον ιδιοκτητη.

Επιπλεον προυποθεση συνεχιζει, ειναι οτι αυτα που δεν θα δηλωθουν, ειναι κατασκευες οι οποιες μπορουν να κατεδαφιστουν η να επανελθουν στη νομιμοτητα οταν θα χρειαστει να γινει μεταβιβαση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και στο τοπογραφικό ή στο ΔΚ, τι θα πρέπει να δείξει για να είναι καλυμμένος ο μηχανικός;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, μια ερωτηση:

Σε διαμερισμα προ 1955 (δεν εχω σχεδια, ουτε αδεια) εκδιδω Βεβαιωση διαλεγοντας την 2η περιπτωση, σωστα?

Δηλαδη επειδη δεν μπορω να κανω συγκριση πραγματικης καταστασης - αδειας (εχω παρει απο την πολεοδομια απαντηση στην αιτηση για την μη υπαρξη σχεδιων, αδειας), το εντασω σε μια απο τις εξαιρεσεις της παρ. 2 του αριθ. 23, σωστα?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, μια ερωτηση:

Σε διαμερισμα προ 1955 (δεν εχω σχεδια, ουτε αδεια) εκδιδω Βεβαιωση διαλεγοντας την 2η περιπτωση, σωστα?

Δηλαδη επειδη δεν μπορω να κανω συγκριση πραγματικης καταστασης - αδειας (εχω παρει απο την πολεοδομια απαντηση στην αιτηση για την μη υπαρξη σχεδιων, αδειας), το εντασω σε μια απο τις εξαιρεσεις της παρ. 2 του αριθ. 23, σωστα?

 

Δεν έχεις τίποτα όπως λες. Πως λοιπόν θα αποδείξεις την παλαιότητα του κτίσματος , όπως πολύ σωστά λέει ο Μανόλης, για να το υπάγεις στις εξαιρέσεις;

Link to comment
Share on other sites

Εχω συμβολαιο του 1940 που περιγραφει την ιδιοκτησια.

(οδο, αριθμο, εμβαδον οικοπεδου, αναλυτικη περιγραφη των χωρων, συνορα, κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Φαεθων

Σωστη η απορια σου αλλα οπως καταλαβα απο την σημειωση 55, σελ 22 της Λεμπεση-Μπουτου, φτανει να υπαρχει στο συμφωνητικο και στην Υ.Δ., δηλωση ιδιοκτητη οτι εναι ενημερωμενος απο τον Μηχανικο για το συνολο των αυθαιρεσιων και οτι προχωρα στην τακτοποιηση, μονο των αυθαιρεσιων για τις οποιες του δινει εντολη.

Οσον αφορα τα σχεδια μπορει να υπαρχει και εκει το ιδιο κειμενο.

Καμια αναφορα για το ποιες ειναι οι μη δηλωμενες αυθαιρεσιες.

Απλα πραγματα που πιστευω μας προστατευουν μελλοντικα.

Link to comment
Share on other sites

Επίτρεψέ μου, αλλά δεν είναι καθόλου απλά....

 

Π.χ. αποθήκη στον ακάλυπτο. Δεν θέλει να τη δηλώσει ο ιδιοκτήτης. Οκ κατά Λεμπέση με την ΥΔ.

Εσύ θα τη δείξεις στα σχέδια που θα σφραγίσεις, υπογράψεις και υποβάλλεις;

Αν όχι, κάτι δεν πάει καλά! Έτσι δεν είναι;

Αν ναι, τον καρφώνεις! Έτσι δεν είναι;

Και μην ξεχνάς ότι, η Λεμπέση δεν ...νομοθετεί!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι η Λεμπεση και αλλοι απ οτο ΤΕΕ σε ορισμενα θεματα αντι να τα ξεκαθαρισουν προς οφελος μας τα μπερδεψαν περισσοτερο.

Ομως για ποιο λογο πρεπει να ειναι τα σχεδια υπο την μορφη αποτυπωσης;

Ο μηχανικος ελεγχει για ολες τις αυθαιρεσιες και ενημερωνει τον πελατη.

Τα σχεδια αφορουν τα αυθαιρετα που πανε προς τακτοποιηση .

Edited by pavloselef
Link to comment
Share on other sites

Σφραγίζοντας και υπογράφοντας ένα σχέδιο (π.χ. διάγραμμα κάλυψης κ.λπ.) "δηλώνεις" ότι, εκείνη την χρονική στιγμή έτσι είναι η "πραγματική κατάσταση" του ακινήτου.

Ταυτοχρόνως υποβάλλεις μια "τεχνική έκθεση" στην οποία επίσης περιγράφεις μια "πραγματική κατάσταση"....

Τέλος συνυποβάλλεις και κάποιες φωτογραφίες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.