Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Γκαράζ δεν μπορείς να το πεις καθώς ούτε ράμπα πρόσβασης υπάρχει ούτε από το άνοιγμα που έχει μπει το ρολό αντί του κουφώματος χωράει αμάξι.

Αυτό εσύ θα το κρίνεις που θα βάλεις και την υπογραφή σου.

Ναι, συμφωνώ! Αλλά τι τον νοιάζει αν το χρησιμοποιείς σαν parking ή σαν σαλόνι από την στιγμή που είναι δηλωμένος ως κύριος χώρος!

Κύριος χώρος δεν είναι; Δηλαδή για κάθε αλλαγή που κάνεις στο εσωτερικό του σπιτιού σου πρέπει να ενημερώνεις και τον καθένα παρόλο που δεν έχει υπέρβαση δόμησης;

Μηχανικός είσαι, ευκαιρία να μάθεις την νομοθεσία επί του θέματος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οταν ρυθμιζετε αυθαιρεσιες προκειμενου να πουληθει ενα διαμερισμα, ρυθμιζετε ΜΟΝΟΝ αυτες που επηρεαζουν δομηση, καλυψη η υψος η τα παντα?

Γιατι μετα στη βεβαιωση που διδετε, αναφερετε οτι δεν υπαρχουν αλλες παραβασεις περαν των ρυθμισμενων....

Τουτ' εστιν δεν υπαρχουν αλλες αυθαιρεσιες εν γενει...

 

Εγω ειχα περιπτωση κλεισμενου εξωστη με στεγαστρο απο πανω και ρυθμισα και το στεγαστρο για να με καλυψει η βεβαιωση μετα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα συναδελφοι.

 

εχω διαβασει το φορουμ για περιπτωση βεβαιωσης γηπεδου- οικοπεδου χωρις παραβασεις αλλα για σιγουρια ας ξαναρωτησω!

 

εχω γηπεδο χωρις οικοδομες - παραβασεις για το οποιο θελω βεβαιωση.

 

1 θα μπω στο συστημα του τεε για δηλωση αυθαιρετων, θα βαλω τα στοιχεια του γηπεδου, δε θα βαλω παραβασεις κλπ θα το πω στην οριστικη υποβολη

 

2 δε χρειαζεται να παω στο συστημα αμοιβων? το λεω γιατι για αυθαιρετο που τακτοποιω τωρα αν δεν βαλω Α/Α έργου του συστήματος αμοιβών δεν προχωραει

 

οποιος μπορει ας βοηθησει ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ειμαι κατασκευαστης σε μια οικοδομη. κανω 2 πωλησεις μαζι. η μια αφορα διαμερισμα , ανοιχτο γκαραζ και αποθηκη και η δευτερη πωληση αφορα μονο μια αποθηκη.

 

οι βεβαιωσεις πως ακριβως θα βγουν? 1 για ολα , θα βγουν 2 για καθε πωληση η 4 διαφορετικες?

 

και αν υποθεσουμε οτι κοστιζει 200 η καθε βεβαιωση ποσο θα βγει στους αγοραστες το μαλλι?

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση πως θα πάει με 2 αλλά συμβολαιογράφος με έπεισε πως θέλει μία ανά οριζόντια ιδιοκτησία.

Άρα αν έχεις 4 οριζόντιες θέλεις 4 βεβαιώσεις.

Για το κόστος τι να σε πω....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Κάνω μια βεβαίωση για αδόμητο οικόπεδο. Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

 

1)Από έγγραφα τι χρειάζομαι να έχω από τον πελάτη για να μαι καλυμμένος πριν του δώσω τη βεβαίωση; Νομίζω μόνο μια υπεύθυνη δήλωσή του η οποία τι θα λέει; Υπάρχει κάποιο υπόδειγμα; Κάτι άλλο χρειάζεται;

2)Τη φωτογραφία που βγάζω με το αδόμητο οικόπεδο την εισάγω ή τη στέλνω κάπου και πώς;

3)Στο πεδίο περιγραφή γράφω απλά αδόμητο οικόπεδο;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα συναδελφοι.

 

εχω διαβασει το φορουμ για περιπτωση βεβαιωσης γηπεδου- οικοπεδου χωρις παραβασεις αλλα για σιγουρια ας ξαναρωτησω!

 

εχω γηπεδο χωρις οικοδομες - παραβασεις για το οποιο θελω βεβαιωση.

 

1 θα μπω στο συστημα του τεε για δηλωση αυθαιρετων, θα βαλω τα στοιχεια του γηπεδου, δε θα βαλω παραβασεις κλπ θα το πω στην οριστικη υποβολη

 

2 δε χρειαζεται να παω στο συστημα αμοιβων? το λεω γιατι για αυθαιρετο που τακτοποιω τωρα αν δεν βαλω Α/Α έργου του συστήματος αμοιβών δεν προχωραει

 

οποιος μπορει ας βοηθησει ευχαριστω

 

1. ναι κανεις οριστικη υπαγωγη κ διαλεγεις την επιλογη για αδομητο οικοπεδο που θα σου βγαλει..

2.οχι δεν χρειαζεται να μπεις στο συστημα αμοιβων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Κάνω μια βεβαίωση για αδόμητο οικόπεδο. Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

 

1)Από έγγραφα τι χρειάζομαι να έχω από τον πελάτη για να μαι καλυμμένος πριν του δώσω τη βεβαίωση; Νομίζω μόνο μια υπεύθυνη δήλωσή του η οποία τι θα λέει; Υπάρχει κάποιο υπόδειγμα; Κάτι άλλο χρειάζεται;

2)Τη φωτογραφία που βγάζω με το αδόμητο οικόπεδο την εισάγω ή τη στέλνω κάπου και πώς;

3)Στο πεδίο περιγραφή γράφω απλά αδόμητο οικόπεδο;

 

Ευχαριστώ

 

1. στα downloiads στην κατηγορια αυθαιρετα ,εχει ιδιωτικα συμφωνητικα για βεβαιωσεις,επισης θα χρειαστει να δεις το συμβολαιο κ το τοπογραφικο προφανως........

2. την φωτογραφια την κρατας στο αρχειο σου, μηπως κ χρειαστει στο μελλον,

3. ναι

Edited by xekolla
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.