Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ιάσωνα,

 

μία ερώτηση ακόμη .

και αν μου πει οτι δεν σκοπεύει να το νοικιάζει και στο μέλλον? τι γίνεται?

Υπάρχει περίπτωση να δώσω βεβαίωση νομιμότητας χωρίς να κάνω διαμερισμάτωση? τι λες? ... και να είμαι οκ?

 

(για την πολεοδομία ρώτησα με την έννοια ότι ήδη είναι ξεχωριστό, και μηπως μου πούνε ... οτι το έχετε κανει ήδη και εκ υ=των υστέρων βγάζετε την άδεια? )

Link to comment
Share on other sites

Σου είχα γράψει:

 

Βεβαίωση 4014 μπορείς να δώσεις αν δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες σε δόμηση, κάλυψη, ύψος... Υπάρχουν:::

Βεβαίως, έχεις δύο διαφορετικούς "χώρους" (μπορεί να είναι αλλαγή στην εσωτερική διαρρύθμιση που δεν επηρεάζει την έκδοση βεβαίωσης). Eίναι::::

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν υπαρχει αυθαιρεσια στην οριζοντια ιδιοκτησια αλλα σε ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΜΑ αυτης, τι γινεται ???

(Παρακολουθημα = θεση παρκινγκ στην πυλωτη, χωρις χιλιοστα επι του οικοπεδου δηλαδη, που εχει γινει δωματιο-αποθηκη......)

ο συγκεκριμένος χώρος σταθμευσης δεν ειναι κοινόχρηστος αλλα αποκλειστικής χρησης (πως αναφέρεται στη σύσταση?)

αρα πρέπει να τακτοποιηθει γιατι αποτελει μέρος του ακινήτου που δίνεις βεβαίωση

Link to comment
Share on other sites

Στην αδεια φαινεται pilotis αδιαμορφωτη. (δεν υπαρχουν δηλαδη θεσεις σταθμευσης)

Στην συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας ομως οι ιδιοκτητες διαμορφωσαν θεσεις σταθμευσης και εδωσαν σ'αυτες αποκλειστικες χρησεις (παρακολουθηματα σε οριζοντιες ιδιοκτησιες που εχουν χιλιοστα).

Το θεμα ειναι οτι θα μπορουσε κανεις να ισχυριστει οτι εγω δεν ασχολουμαι με τις αποκλειστικες χρησεις (αφου δεν βλεπω να αναφερεαι πουθενα στον νομο, εγκυκλιους, ερωτοαπαντησεις, υποδειγματα βεβαιωσεων κλπ οτι εξεταζουμε τις αποκλειστικες χρησεις) αλλα το προβλημα ειναι οτι η ΒΕΒΑΙΩΣΗ λεει οτι λαβαμε ΤΙΤΛΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ, οποτε δηλωνουμε οτι ΕΧΟΥΜΕ ΓΝΩΣΗ της αυθαιρεσιας....

 

υ.γ. Σε περιπτωση που προχωρησω σε ρυμιση με 4014, πως αντιμετωπιζεται ΑΝΟΙΧΤΗ ΘΕΣΗ ΠΑΡΚΙΝΓΚ στην πυλωτη? Με ΥΔΒΧ?

 

υ.γ.2. Κατι το οποιο παιζει ρολο:

Η αδεια ειναι του 1978 και εμαθα οτι το 1979 εγινε υποχρεωτικος ο υπολογισμος στις αδειες των θεσεων παρκινγκ...

Τι θα κανατε σ'αυτη την περιπτωση? Θα δινατε βεβαιωση ή θα ρυθμιζατε με 4014?.....

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

δομηση, κάλυψη, ύψος δεν έχουμε πρόβλημα.

 

από τι στιγμή που νοικιάζεται σαν ανεξάρτητος χώρος είναι διαμερισμάτωση και οχι αλλαγή στην εσωτερική διαρρύθμιση.

αλλαγή στην εσωτερική διαρρύθμιση θα είχα εαν δυο δωμάτια γινόταν ένα ή αν αλλαζε θέση η κουζίνα.

Σωστά τα λέω ? Έτσι? Υπάρχει άλλη περίπτωση αλλαγής εσωτερικής διαρύθμισης?

 

(Σορρυ, αλλά με αυτό το νόμο έχω αμφιβολίες για τα πάντα... Έχω ξεχάσει και αυτά που ξέρω. thanks για την υπομονη..)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν κακώς νοικιάζεται έτσι!

Κατά δεύτερον θα μπορούσε να ανοίξει μια "πόρτα" και να ενοποιήσει τους δύο χώρους...

Τέλος, για να είσαι απολύτως ΟΚ βάλτο σαν διαμερισμάτωση και τελείωσες με τη ρύθμιση.

Ο ιδιοκτήτης στη συνέχεια έχει "τρέξιμο" (κι έξοδα)...

Link to comment
Share on other sites

....

Θα δινατε βεβαιωση ή θα ρυθμιζατε με 4014?.....

Αφού δεν υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές (για τις θέσεις στάθμευσης) πολεοδομικά δεν υπάρχει παράβαση άρα δίνεις σε ότι αφορά αυτό το ζήτημα βεβαίωση.

Μια μικρή επιφύλαξη μόνο αν οι θέσεις στάθμευσης (αν και αδόμητες) της συστάσεως δημιουργούν πολεοδομικές ή κτιριολογικές παρατυπίες. (πχ διάδρομο πρόσβασης στην είσοδο, υποχρεωτικές φυτεύσεις που δεν αφορά φυσικά παλαιές άδειες κλπ)

Σ αυτές τις περιπτώσεις όμως μπαίνει και σε αμφισβήτηση η εγκυρότητα της συμβολαιογραφικής πράξης και κατόπιν το πολεοδομικό κτιριολογικό έλλειμμα που δεν είχε όταν βγήκε η άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές (για τις θέσεις στάθμευσης) πολεοδομικά δεν υπάρχει παράβαση άρα δίνεις σε ότι αφορά αυτό το ζήτημα βεβαίωση.

Μια μικρή επιφύλαξη μόνο αν οι θέσεις στάθμευσης (αν και αδόμητες) της συστάσεως δημιουργούν πολεοδομικές ή κτιριολογικές παρατυπίες. (πχ διάδρομο πρόσβασης στην είσοδο, υποχρεωτικές φυτεύσεις που δεν αφορά φυσικά παλαιές άδειες κλπ)

Σ αυτές τις περιπτώσεις όμως μπαίνει και σε αμφισβήτηση η εγκυρότητα της συμβολαιογραφικής πράξης και κατόπιν το πολεοδομικό κτιριολογικό έλλειμμα που δεν είχε όταν βγήκε η άδεια.

 

Κατα τη γνωμη μου υπαρχουν 2 καθοριστικα σημεια (θα παρακαλουσα τους εμπειροτερους μηχανικους να επιβεβαιωσουν):

 

1) Πριν το 1979, δεν υπηρχε υποχρεωση περιγραφη-υπολογισμος θεσεων παρκιγνκ στις αδειες και απ'οτι μου ειπαν (ΕΔΩ ΧΡΕΙΖΟΜΑΙ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ), δεν προκυπτει απο πουθενα ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ "πολεοδομικης τακτοποιησης" (δηλαδη δεν ηταν υποχρεωμενοι οι ιδιοκτητες μετα το 1979 να πανε στην πολεοδομια και να δηλωσουν οτι η πυλωτη τους θα χρησιμοποιηθει ως χωρος παρκινγκ και εν συνεχεια να προβουν σε οποιαδηποτε συμβολαιογραφικη πραξη(συσταση οριζοντιασ ιδιοκτησιας κλπ.)

 

2) Ο Ν.4014 μιλαει για "μεταβιβαση ή συσταση ΕΜΠΡΑΓΜΑΤΟΥ δικαιωματος", ενω πληροφορηθηκα οτι οι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ = ΕΝΟΧΙΚΑ δικαιωματα..........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.