Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Να δούμε τι θα πει ο μηχανικός του αγοραστή...... (αν απευθυνθεί σε μηχανικό ο αγοραστής).

Και στη συνέχεια να δούμε το τι θα πει ο μηχανικός που θα κληθεί να κάνει την ηλεκτρονική ταυτότητα......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γιατι να παμε  τόοοοσο μακρυά???

 

αν -εστω- υπαρχει καποιο δανειο και γινει απο τον μηχανικο της τραπεζας καποιος "ενδελεχής"  ελεγχος...

και κολλήσει η εκταμίευση του δανείου....

 

 ο ενας θα τα ριχνει στον αλλον

 

παιδες...μην υπογραφετε τιποτε που αυριο μπορει να σας καθησει στο σκαμνι....

 

Κανενα 500σαρικο δεν το αξιζει....με τίποτε.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είναι 500άρικο, με τη ..."βία" 250άρικο είναι!!!!

\

Την καλησπέρα μου αγαπητέ φίλε dimitris GM.

Link to comment
Share on other sites

Διαμερισμα βρεθηκε κατα την αυτοψια να εχει καμποσες αυθαιρετες κατασκευες, οπως αλλαγη διαμερισματωσης, προεκταση στον εξωστη της εσοχης, και μεγαλυτερο εξωστη πανω απο κοινοχρηστο της πολης ο οποιος και δεν τακτοποιουνταν

 

Ο Νομος ειχε ηδη ληξει, εξηγησα στον ιδιοκτητη, με πληρωσε για τη δουλεια μου και εγκατελειψα την υποθεση

 

Χθες εμαθα οτι βρεθηκε μηχανικος που βεβαιωσε οτι το διαμερισμα αυτο δεν εχει παραβασεις και προχωρανε σε μεταβιβαση....

 

Τι να πω, δεν εχω λογια...

Να τον καταγγείλεις!!! Άμα ξεκινήσουν κάτι τέτοιοι την κάτσαμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, παιζει πολυ photoshop

Οι πολεοδομιες ειναι μπατε σκυλοι...

Για πλακα εξαφανιζονται σχεδια και εμφανιζονται "νεα" ως εγκεκριμενα

Η καποιοι βεβαιωνουν βασει του της συστασης...

 

Εγω εκτος απο τετοιου ειδους παραβασεις που περιεγραψα πιο πανω και λυνονται με εργασιες (πχ κατασκευη τοιχου γυψοσανιδας, μεταφορα πορτας απο ενα σημειο σε αλλο κλπ), δε δεχομαι να υπογραψω την παραμικρη αυθαιρεσια.

Προτιμω να χασω τη δουλεια.

 

Οπου ομως ειμαι κατοχυρωμενος με φωτογραφιες και καποιες υποτυπωσεις εργασιες που να καθοριζουν σαφως τα ορια του διαμερισματος, το κανω και εχω και τον κ@λω μου καλυμενο!

Φυσικα ΠΑΝΤΑ εν γνωσει αγοραστη και πωλητη για το τι συμβαινει ουτως ωστε ΑΝ ο επομενος ιδιοκτητης αποφασισει να επαναπραγματοποιησει τις αυθαιρετες κατασκευες, να ειναι εν γνωσει του και αφου μου εχει υπογραψει οτι το παρελαβε οπως φαινεται σε φωτογραφιες που επισυναπτω στη βεβαιωση

Link to comment
Share on other sites

Το τι γίνεται σε πολεοδομίες κλπ λίγο-πολύ τα γνωρίζουμε όλοι ... που να ξέραμε τι γίνεται και στο ελάχιστο δείγμα των ελέγχων ... δυστυχώς όμως υπάρχει ομερτά.

Το να τα συζητάμε όμως απλά παίρνοντας θέση, δε βελτιώνει την κατάσταση. Χρειάζονται και πράξεις ...

 

Προσωπικά, αποφάσισα να μη γίνω ελεγκτής (τουλάχιστον για κάποια χρόνια), οι υποθέσεις μου στο Ν.4014 περιορίζονται σε δύο συγγενείς α' βαθμού και ο αριθμός ΠΕΑ<30.

Στην αγνώστου (ακόμη) φύσεως ηλεκτρονική ταυτότητα, προφανώς θα εμπλακώ ... για να συνεχίσω στο επάγγελμα.

 

Όμως, αν σε δουλειά μου τεκμηριώσω οτιδήποτε από αυτά που γίνονται και συμφωνήσει ο πελάτης ... θα κάνω όλες τις ενέργειες ώστε να το ξανασκεφτούν σοβαρά οι εμπλεκόμενοι.

Αν ο πελάτης δεν συμφωνήσει ... απλά δεν θα είναι πλέον δουλειά μου.

Link to comment
Share on other sites

εχω μια ερωτηση για μια βεβαιωση γιατι συναδελφος μου ειπε οτι αυτος θα εβαζε υπογραφη...

 

εχω εναν η/χ  0,25  *3,43   (μεσα στο 3,43 και 0,3  Φ.Ο  επομενως καθαρο 0,25*3,13 )

στην ουσια η τοιχοποιια εγινε στο 0,25 του η/χ

 

επομενως εχω 0,85  τοιχοποιια στη θεση του η/χ  μετα  1,43 κουφωμα που ειναι στη μεσα περασια (θεωρητικα μπορουμε να πουμε οτι εκει δεν εχει παραβαση)  και μετα αλλα 0,85  τοιχοποια στη θεση του η/χ

 

 

 

θεωρει καποιος οτι συμδωνα με τις αποκλισεις της δηλωσης  με καλυπτει ο νομος?

 

γιατι δν εχω καμια ορεξη να μπλεξω ουτε για υποψια

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ:

1) Ποσοστό 2% με μέγιστο 20 εκ των διαστάσεων

2) Ποσοστό 2% της μικρής επιφάνειας με μέγιστο τα 8 τμ

 

Στην 1η περίπτωση δεν είσαι, καθώς είσαι στα 25 εκ.

 

Για τη 2η περίπτωση, ίσως να είσαι μέσα και λογικά είσαι αφού 0.25*3.13= 0.78, ΑΛΛΑ... είναι ΜΙΑ αυθαιρεσία η οποία "φαίνεται". Λογικά, η 2η περίπτωση σε καλύπτει, αλλά .... ΑΛΛΑ !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.