Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Ξέρω πως απαγορεύεται η πολλαπλή δημοσίευση ενός θέματος, για αυτό παρακαλώ καταχραστικά όποιον θέλει να ρίξει μια ματιά εδώ. 

http://www.michanikos.gr/topic/28921-%CE%9A%CF%84%CE%AF%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CE%B5-2-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%B1/page-3

Άλλωστε πρόκειται για βεβαίωση για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών.

 

 

Παρακαλώ να ξαναδηλώσετε την ειδικότητα στο προφίλ σας λόγω  διαγραφής μετά  από  αναβάθμιση της πλατφόρμας του φόρουμ. Ευχαριστώ

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι , όταν σε οριζόντια ιδιοκτησία(μεζονέτα) με υπόγειο, έχει γίνει στο υπόγειο με τον 3843/10 αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε χώρο κυρίας χρήσης, σε ποια περίπτωση βεβαίωσης είμαστε??Στην 1η κανονικά?

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δώσω βεβαίωση για αδόμητο αγροτεμάχιο. Έχω στα χέρια μου ένα προσύμφωνο αγοροπωλησίας του αγροτεμαχίου που θέλω να δώσω βεβαίωση άλλα ο ιδιοκτήτης απεβίωσε και δεν έγιναν συμβόλαια παρά μόνο αυτό το προσύμφωνο. Είναι κανονικά από συμβολαιογράφο. Ερώτηση:

Την βεβαίωση σε ποιο όνομα θα την βγάλω:

1)του αγοραστή;

ή

2)αυτού που απεβίωσε;

Έχει τύχει σε κανέναν και τι έκανε;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδικός, μήπως πρέπει να γίνει πρώτα αποδοχή κληρονομιάς και μετά μεταβίβαση?

Το προσύμφωνο δεν ορίζει ιδιοκτησιακό από όσο γνωρίζω παρά μόνο "επισημοποιεί" μια συμφωνία.

 

Περισσότερα από τον DimitrisGM που ως νομικός θα έχει άρτια άποψη..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Στο προσύμφωνο γράφει οτι έχει πληρωθεί και το αντίτιμο αγοράς του αγροτεμαχιου.Ουσιαστικά είναι σαν συμβολαιο.Ας δουμε τι θα μας πει και ο DimitrisGM

Link to comment
Share on other sites

ειναι μεν προσυμφωνο

απο οσα αναφερθηκαν ειναι απο τα λεγομενα "ισχυρα" προσυμφωνα. δλδ  εχει εξοφληθει το τιμημα και εχει παραδοθει η νομη.

Επίσης,  συμφωνα με τα παρακατω ο εκ προσυμφωνου αγοραστης το δηλωνει στο Ε9

 

http://www.capital.gr/realestate/show_article.asp?details=440587&cat=34

Τελος,

απο το ιδιο  το προσυμφωνο -συνηθως-  προκυπτει η εντολη και πληρεξουσιοτητα προς τον αγοραστη

να ζηταει οποιοδηποτε εν γενει εγγραφο  και να κανει καθε αλλη ενεργεια προκειμενου να γινει το οριστικο συμβολαιο...

Εν τελει

καμμια ζημια δεν επερχεται στο προσωπο του πωλητη- ή των κληρονομων του- απο την  δηλωση του εκ προσυμφωνου αγοραστη  και την  βεβαιωση του 4014...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

του αγοραστη...

 

"βεβαιως βεβαιως"

 

υγ

επειδη η βεβαιωση ισχυει για 2 μηνες

αλλα  ο αγοραστης εχει να λυσει πολλα γραφειοκρατικα..

και δεν ξερεις πόσο χρονο θα του παρει...

 

καλυτερα να μην δωσεις την βεβαιωση απο τωρα

 

ερωτημα,

για ποιόν νομο μιλαμε???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.