Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Το θεμα των παρακολουθηματων μιας οριζοντιας ιδιοκτησιας πως το αντιμετωπιζετε?

 

Εχω διαμερισμα που εχει σαν παρακολουθημα (διχως δικα του χιλιοστα λοιπον) ανοιχτη θεση παρκινγκ στην πυλωτη.

Το μεν διαμερισμα δεν εχει καμια αυθαιρεσια, η δε θεση παρκινγκ εχει προβλημα.............

 

Το να δωσω Βεβαιωση μονο για το διαμερισμα και να μην αναφερω καθολου την θεση παρκινγκ, απο την στιγμη που η Βεβαιωση λεει οτι ελαβα γνωση των τιτλων ιδιοκτησιας κλπ., ειναι λαθος και στο μελλον μπορει να εχω προβλημα, ετσι δεν ειναι?

 

Θα έχεις πρόβλημα να τακτοποιήσεις και την θέση πάρκινγκ. Υπόψην για αλλαγή θέσης 500 Ευρω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ερωτημα ειναι:   Δεσμευει το παρακολουθημα την μεταβιβαση της οριζοντιας ιδιοκτησιας ή οχι?

Θυμαμαι ειχαμε κανει σελιδες συζητησεων και ειχαμε "καταληξει" σε 2 "σχολες"

 

1η σχολη αντιμετωπισης =   Δεν γραφω τιποτα στην Βεβαιωση για το παρακολουθημα και υπογραφω κανονικα.

2η σχολη αντιμετωπισης (εδω ανηκω κι εγω) =  Δεν μπορω να δωσω βεβαιωση για το διαμερισμα γιατι αυτο παιρνει "προικα" καποιες αυθαιρεσιες απο το παρακολουθημα του......

Link to comment
Share on other sites

τα "παρακολούθημα" είναι αναπόσπαστο στοιχείο της Ο.Ι (παρακολουθεί κάθε μεταβίβαση του -από κει και το όνομα του)

Δεν θα έδινα βεβαίωση

Link to comment
Share on other sites

Άντε πες του αγοραστή ειδικά εάν πρόκειται για ακίνητο μεγάλης εμπορικής αξίας ότι έχει πρόβλημα το ακινητό του. Έστω και στην θέση στάθμευσης. Δεν θα έδινα βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Να ξερετε παντως οτι εχουν δοθει πολλες τετοιες Βεβαιωσεις, ιδιαιτερα τον 1ο χρονο εφαρμογης της Βεβαιωσης Μηχανικου που οι αποριες ηταν απειρες.........

Και ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν ακομα και σημερα συναδελφοι που δινουν βεβαιωση με αυθαιρεσιες στα παρακολουθηματα.

Σε λιγο θα παρω τηλ. την πελατισσα και ειμαι 100% σιγουρος οτι μεχρι το βραδυ θα την εχω χασει την δουλεια..........

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι για πώληση θα το σκεφτόμουνα να δώσω την βεβαίωση. Είναι για αλλαγή θέσης ή υπάρχει πρόβλημα στην δόμηση, κάλυψη;

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έδινα βεβαίωση χωρίς τακτοποίηση. (Ούτε σε στενό συγγενή διότι κυριολεκτικά αύριο-μεθαύριο μπορεί το ακίνητο να πωληθεί προς τρίτο)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο:

Οταν γινεται ΓΟΝΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ μιας οριζοντιας ιδιοκτησιας (διαμερισμα) + μιας θεσης παρκινγκ (με χιλιοστα) και ο ιδιοκτητης ειναι ο ιδιος, τοτε δινουμε 1 ή 2 βεβαιωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.