Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα Αρθρο 26 – παράγραφος 2 – Περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί Ο.Α σε αυθαίρετο.


Recommended Posts

Απορια.....

 

Εχω περιπτωση αυθαιρετης προεκτασης μπαλκονιου κατα 1,60m που, κατοπιν συστασης απο ΤΕΕ και πολεοδομια, εντασσεται στο Ν.4014/2011 για πληρωμη του παραβολου και εντος 3ετιας αν δυναται να εκδοθει ΟΑ νομιμοποιησης, τοτε γινεται αυτο και τελειωνει ο ανθρωπος την υποθεση, χωρις να επιβαρυνεται με προστιμα ανεγερσης και διατηρησης.

 

Και ερχομαι και ρωταω εγω το εξης....

Στην περιπτωση που ΔΕΝ νομιμοποιουνταν το αυθαιρετο, τοτε με αναλυτικο η προκεταση του μπαλκονιου εβγαινε 1 παραβαση, ητοι 500€

Πληρωνε το παραβολο και καθαριζε για 30 χρονια...

 

Σε αυτην την περιπτωση ΚΑΙ θα πρεπει να πληρωσει το παραβολο των 500€ ΚΑΙ να βγαλει αδεια νομιμοποιησης του μπαλκονιου, ητοι 1500€ ελαχιστη ΚΑΙ θα πρεπει να μου καταβαλει αμοιβη για την υπαγωγη στο νομο, η οποια δεν ξερω και ποση ειναι κιολας....

 

Στο συστημα πως το δηλωνω το αυθαιρετο? Με τι σοι παραβασεις?

Λοιπες πολεοδομικες παραβασεις, 1 παραβαση και 500€ παραβολο?

Και που δηλωνω την εκδοση ΟΑ? Αφου το καταχωρησω? Σε δευτερη φαση, εκει που θα μου ζητηθει να υποβαλω τα σχεδια κανονικα?

 

Δεν ξερω, μπερδευτηκα... εκει που ο ιδιοκτητης μου ειχε σχεδον κατασταλλαξει να ριξουμε το μπαλκονι, σημερα μου τα γυρισε σε νομιμοποιηση ολης της οικοδομης για την αυθαιρεσια αυτην και δεν ξερω τι να του πω....

 

Πως μπαινει στο συστημα? Τι αμοιβες ζηταω?

 

Χαθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Απορια.....

 

Εχω περιπτωση αυθαιρετης προεκτασης μπαλκονιου κατα 1,60m που, κατοπιν συστασης απο ΤΕΕ και πολεοδομια, εντασσεται στο Ν.4014/2011 για πληρωμη του παραβολου και εντος 3ετιας αν δυναται να εκδοθει ΟΑ νομιμοποιησης, τοτε γινεται αυτο και τελειωνει ο ανθρωπος την υποθεση, χωρις να επιβαρυνεται με προστιμα ανεγερσης και διατηρησης.

 

Και ερχομαι και ρωταω εγω το εξης....

Στην περιπτωση που ΔΕΝ νομιμοποιουνταν το αυθαιρετο, τοτε με αναλυτικο η προκεταση του μπαλκονιου εβγαινε 1 παραβαση, ητοι 500€

Πληρωνε το παραβολο και καθαριζε για 30 χρονια...

 

Σε αυτην την περιπτωση ΚΑΙ θα πρεπει να πληρωσει το παραβολο των 500€ ΚΑΙ να βγαλει αδεια νομιμοποιησης του μπαλκονιου, ητοι 1500€ ελαχιστη ΚΑΙ θα πρεπει να μου καταβαλει αμοιβη για την υπαγωγη στο νομο, η οποια δεν ξερω και ποση ειναι κιολας....

 

Στο συστημα πως το δηλωνω το αυθαιρετο? Με τι σοι παραβασεις?

Λοιπες πολεοδομικες παραβασεις, 1 παραβαση και 500€ παραβολο?

Και που δηλωνω την εκδοση ΟΑ? Αφου το καταχωρησω? Σε δευτερη φαση, εκει που θα μου ζητηθει να υποβαλω τα σχεδια κανονικα?

 

Δεν ξερω, μπερδευτηκα... εκει που ο ιδιοκτητης μου ειχε σχεδον κατασταλλαξει να ριξουμε το μπαλκονι, σημερα μου τα γυρισε σε νομιμοποιηση ολης της οικοδομης για την αυθαιρεσια αυτην και δεν ξερω τι να του πω....

 

Πως μπαινει στο συστημα? Τι αμοιβες ζηταω?

 

Χαθηκα...

θα βαλεις τετραγωνικα του μπαλκονιου και θα δηλωσεις στην τεχνικη εκθεση πως θα πας για αδεια νομιμοποιησης. Αυτα μου ειπαν σε τηλεφωνο προς ΤΕΕ σημερα. Αν το μπαλκονι ειναι μεγαλυτερο απο 50μ2 θα πληρωσει παραβολο 1000€ !!!!!!!

Αμοιβες θα ζητηθουν αργοτερα απο το συστημα και θα ειναι οι "ελαχιστες-νομιμες"

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη, εγω που εχω περιπτωση που ο εργολαβος επισης απο κατασκευης οικοδομης εχει κλεισει το φωταγωγο εξαερισμου του μπανιου συνολικου εμβαδου 0.50τ.μ. (0.70Χ0.70), αν υπαχθω στον Ν.4014/2011 θα πρεπει να ελεγξω αν υπαρχει διαθεσιμος ΣΔ για να βγαλω νεα αδεια για αυτον...?

 

Μην τρελαθουμε τελειως...

 

Και δε μπαινω στον 3843 να τελειωνουμε μια και καλη με το θεμα?

Το προστιμο 25€ βγαινει ολο κι ολο, πληρωνεις το παραβολο των 350€ και καθαριζεις...

 

Ελεος πια... ας βγαλουνε μια ερμηνευτικη που να λεει οτι το αρθρο 26 αναφερεται ΜΟΝΟΝ για αυθαιρετα χωρις ΟΑ η για προσθηκες σε υφισταμενα με ΟΑ και οχι για παλιες αμαρτιες και ατασταλιες εργολαβων μην παιδευεται ο κοσμος τσαμπα....

σε απαντηση του ΤΕΕ που έκανα σημερα, όντως! επειδη δεν εχει βγει ερμηνευτικη εγκυκλιος, μου ειπαν πως ειναι στη "κριση" του μηχανικου να παει με αδεια νομιμοποιησης ή με προστιμο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΑΔΕΙΑ "ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ" ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ. ΤΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΧΕΙ Η ΑΔΕΙΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ? ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

Link to comment
Share on other sites

Πατριωτάκι, τα κεφαλαία δείχνουν ότι φωνάζεις... και οι Σαμιώτες είμαστε ήρεμοι άνθρωποι, δεν φωνάζουμε....

Link to comment
Share on other sites

Η αδεια νομιμοποιησης παει με τον 1512 αν δεν κανω λαθος και απαιτη εκ νεου μελετη σε οτιδηποτε αλλαζει...

 

Απο την οικεια Πολεοδομια μου ειπαν οτι θελουν πληρη φακελο αρχιτεκτονικων, κατοψεις καθε οροφου, οψεις, τομες κλπ, εστω κι αν η αλλαγη εντοπιζεται μονο σε ενα μικρο τμημα στην πλευρα της πρασιας.....

 

Επισης θελουν στατικα με συμπληρωμα του ξυλοτυπου και ενδεχομενως εκ νεου αναλυση ολοκληρου του κτηριου, εφοσον θεωρηθει οτι αλλαζει η συμπεριφορα του κτηριου με αυτη τη μεταβολη....

 

Μετα απο ολα αυτα, εγω εγκατελειψα την προσπαθεια νομιμοποιησης και πλεον παμε σε κατεδαφιση του πλεοναζοντος τμηματος του μπαλκονιου εν μια νυκτι...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βάσει της απάντησης 5 των σημερινών απαντήσεων του ΥΠΕΚΑ (μέρος Γ, 26.10.2011) ισχύουν τα εξής:

 

5) Σε περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής μπορεί τμήμα της, εφ’ όσον πληροί τις σχετικές προϋποθέσεις, να νομιμοποιηθεί με την υπαγωγή του στην παρ. 2 του άρθρου 26 του ν. 4014/11 και τμήμα της να υπαχθεί στο άρθρο 24 του νόμου ή επιβάλλεται ολόκληρη η αυθαίρετη κατασκευή να υπάγεται είτε στο άρθρο 24, είτε στο άρθρο 26 ;

Μπορεί η αυθαίρετη κατασκευή συνολικά να υπαχθεί στη ρύθμιση του ν. 4014/11 καταβάλλοντας το παράβολο που της αναλογεί. Εναλλακτικά κάθε τμήμα μπορεί να υπαχθεί στην αντίστοιχη διάταξη του νόμου, που το καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση επρεπε να αφορα και αυθαιρετη κατασκευη που μπορει εξ ολοκληρου να νομιμοποιηθει και να τακτοποιηθει...

 

Υπαρχει η δυνατοτητα επιλογης?

Link to comment
Share on other sites

8-) Οταν αυθαίρετη κατασκευή μπορεί να νομιμοποιηθεί, δηλ. υπάγεται στην παρ. 2, του άρθρου 26, του ν. 4014/11 καταβάλλεται μόνο το παράβολο και πρέπει να εκδοθεί οικοδομική άδεια σε τρία χρόνια χωρίς άλλες επιβαρύνσεις (πρόστιμα νομιμοποίησης, ΙΚΑ κλπ) ;

Στην παρ. 2, του άρθρου 26, του νόμου ορίζεται οτι «εφόσον καταβληθεί το παράβολο .......... και εκδοθεί οικοδομική άδεια εντός τριών ετών από την καταβολή του δεν οφείλουν άλλο πρόστιμο...». Επίσης, δεν καταβάλλονται αναδρομικά ασφαλιστικές εισφορές κλπ (άρθρο 24, παρ. 22).

 

Μας λύθηκε και αυτή η απορία!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση επρεπε να αφορα και αυθαιρετη κατασκευη που μπορει εξ ολοκληρου να νομιμοποιηθει και να τακτοποιηθει...

 

Υπαρχει η δυνατοτητα επιλογης?

Βρες κάτι που να μην μπορεί να μονιμοποιηθεί και βάλε το όλο στον 4014. 8-)

Ελλάδα είσαι, δε θα δυσκολευτείς και πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.