Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα Αρθρο 26 – παράγραφος 2 – Περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί Ο.Α σε αυθαίρετο.


Recommended Posts

Το θέμα που δεν έχει λυθεί είναι εάν υπάρχει η δυνατότητα ΕΠΙΛΟΓΗΣ του ιδιοκτήτη, εάν θέλει ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ για 30 χρόνια ή ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ με άδεια σε 3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι σε περίπτωση που μπορεί αυθαίρετο να νομιμοποιηθεί με οικοδομική άδεια προβλέπεται η νόμιμη αμοιβή για την ένταξη του στον 4014 ώστε να πληρωθεί το πρόστιμο των 500 ευρώ και στη συνέχεια να εκδοθεί η οικοδομική άδεια εντός 3ετίας? Απαιτούνται και σε αυτή την περίπτωση όλα τα προβλεπόμενα σχέδια κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Τα σχέδια δεν υπάρχει λόγος να απαιτούνται σε περίπτωση που θα δηλώσεις ότι θα εκδωθεί άδεια εντός 3 ετών... δηλαδή δεν θα κάνεις την δεύτερη φάση καθόλου (σχέδια) μόνο την πρώτη φάση υπαγωγής, άρα υπερθεματίζοντας εξάγεται το λογικό συμπέρασμα ότι και οι αμοιβές-κρατήσεις που θα απαιτηθούν σε αυτή την περίπτωση θα αφορούν μόνο την πρώτη φάση της υπαγωγής (2 ημερομίσθια).

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα προβληματισμό για ένα πιθανό πρόβλημα (μπορεί να χαρακτηρισθεί και ώς παγίδα...) όσον αφορά τις περιπτώσεις αυθαιρέτων κατα τις οποίες τμήμα τους μπορεί να πάει για έκδοση άδειας νομιμοποίησης εντός 3 ετών και άλλο τμήμα τους να τακτοποιηθεί για 30 χρόνια.

 

Παράδειγμα : 'Εστω ότι έχω ένα οικόπεδο με επιτρεπόμενη δόμηση 400τ.μ. σε οικισμό, με εντελώς αυθαίρετο κτίριο μέσα συνολικού εμβαδού 420τ.μ, εκ των οποίων δεν μπορούν λόγω ΓΟΚ να νομιμοποιηθούν τα 200τ.μ.. Με μια (ανάλαφρη...) αρχική σκέψη τακτοποιώ για 30 χρονια με εφάπαξ πληρωμή τα 200τ.μ. τα οποία θυμίζω δεν μπορούν να νομιμοποιηθούν και τα υπόλοιπα 220τ.μ., τα οποία δύνανται να νομιμοποιηθούν κατα ΓΟΚ, δηλώνω στο σύστημα του ΤΕΕ ότι θα βγεί Ο.Α εντός 3 ετών.... ωραία λέω, τελειώσαμε... κι όμως :

.... σκέφτομαι ότι, εάν πάω να εκδόσω οικοδομική άδεια νομιμοποίησης εντός 3 ετών για τα υπόλοιπα 200τ.μ. (σύννομα κατα ΓΟΚ) στην πολεοδομία, θα έχω πρόβλημα όσον αφορά την υπέρβαση της επιτρεπόμενης δόμησης του οικοπέδου, αφού έαν ληφθούν τα "Τακτοποιημένα 200τ.μ." στη δόμηση (λογικό), σύνολο θα μαζεύω 420τ.μ.>400τ.μ. άρα υπάρχει αξεπέραστο πρόβλημα...!!

Ερώτηση : Τί νομίζετε ότι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση??? Τα τακτοποιημένα μέτρα προφανώς δεν είναι δυνατόν να θεωρούνται ΑΟΡΑΤΑ... οπότε μήπως αυτές οι περιτπωσεις πάνε αναγκαστικά με Τακτοποίηση του συνόλου των τετραγωνικών????? ή μήπως μέρος των τεραγωνικών χρειαστεί να πάει με εξαίρεση κατεδάφισης....&^$%&%#$#

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

 

Παράδειγμα : 'Εστω ότι έχω ένα οικόπεδο με επιτρεπόμενη δόμηση 400τ.μ. σε οικισμό, με εντελώς αυθαίρετο κτίριο μέσα συνολικού εμβαδού 420τ.μ, εκ των οποίων δεν μπορούν λόγω ΓΟΚ να νομιμοποιηθούν τα 200τ.μ.. Με μια (ανάλαφρη...) αρχική σκέψη τακτοποιώ για 30 χρονια με εφάπαξ πληρωμή τα 200τ.μ. τα οποία θυμίζω δεν μπορούν να νομιμοποιηθούν και τα υπόλοιπα 220τ.μ., τα οποία δύνανται να νομιμοποιηθούν κατα ΓΟΚ, δηλώνω στο σύστημα του ΤΕΕ ότι θα βγεί Ο.Α εντός 3 ετών.... ωραία λέω, τελειώσαμε... κι όμως :

.... σκέφτομαι ότι, εάν πάω να εκδόσω οικοδομική άδεια νομιμοποίησης εντός 3 ετών για τα υπόλοιπα 200τ.μ. (σύννομα κατα ΓΟΚ) στην πολεοδομία, θα έχω πρόβλημα όσον αφορά την υπέρβαση της επιτρεπόμενης δόμησης του οικοπέδου, αφού έαν ληφθούν τα "Τακτοποιημένα 220τ.μ." στη δόμηση (λογικό), σύνολο θα μαζεύω 420τ.μ.>400τ.μ. άρα υπάρχει αξεπέραστο πρόβλημα...!!

 

Συγνώμη ενώ έχεις 400 τ.μ. γτ να νομιμοποιήσεις μόνο τα 200???? Κατα την άποψη μου θα νομιμοποιήσεις τα 400 και τα υπόλοιπα 20 θα τα τακτοποιήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Megapad μάλλον δε μελέτησες καλά την περίπτωση που ανέφερα... είπα ότι τα 200τ.μ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΛΟΓΩ ΓΟΚ άρα αναγκαστικά πάνε με το ειδικό πρόστιμο και μένουν τα 220τ.μ. τα οποία δύνανται να νομιμοποιηθούν εντός 3 ετών αφού είναι ΟΚ όσον αφορά τον ΓΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να έχεις επιτρεπόμενη δόμηση για ένα οικόπεδο 400 μ2 και να μπορείς να νομιμοποιήσεις κατά ΓΟΚ τα 200? Κάτι άλλο μήπως εννοείς?

 

Εντιτ : Τώρα κατάλαβα και εγώ τι εννοεις.Καλή ερώτηση.Βέβαια να ξέρεις ότι επικειται και μείωση του μέγιστου 400 μ2 σε 200 μ2 με τα νέα μέτρα για τους οικισμούς <2000 κατ., οπότε γίνεται δυσκολότερη η περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται γιατί τα 200τ.μ. που λέω είναι PILOTIS(!!!) η οποία δεν επιτρεπεται σε οικισμούς και την οποία δεν θέλω να κλείσω, θέλω απλά να διατηρήσω...

(μην ξεχνάς βέβαια manoli ότι υπάρχουν κι αλλές περιπτώσεις που ενώ έχεις το υπόλοιπο δόμησης δεν ΄μπορείς να νομιμοποιήσεις, για παράδειγμα θα μπορούσε να είναι τμήμα του κτιρίου κολλημένο στον δρόμο σε οικόπεδο μεγαλύτερο των 500τ.μ.,οπότε πάλι είναι αδύνατη η νομιμοποίηση...)

manoli περιμένω απάντηση ΄μετά από αυτή την διευκρίνηση...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υπάρχει λόγος να την ονομάσεις Pilotis.Απλώς ένας ημιτελής όροφος.Γιατί να χάσεις αυτά τα 200μ2 Αμα θες πές τα και κατάστημα ή γκαράζ.Βρες κάτι που να το επιτρέπει ο ΓΟΚ και άστο ημιτελές. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.