Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα Αρθρο 26 – παράγραφος 2 – Περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί Ο.Α σε αυθαίρετο.


Recommended Posts

Εμένα πάντως μου φαίνεται ξεκάθαρη η απάντηση 5 μέρος Γ ΥΠΕΚΑ.

Λέει (κατ' εμέ) ότι άμα έχεις τμήμα Α που μπορεί να πάει με άδεια και τμήμα Β που δεν μπορεί έχεις 2 εναλλακτικές:

  1. Πηγαίνεις όλο το κτίσμα με 4014 πληρώνοντας παράβολο για το Α+Β
  2. Πηγαίνεις το τμήμα Α με άδεια πληρώνοντας μόνο παράβολο που αντιστοιχεί στα μέτρα Α και με 4014 το Β με παράβολο που αντιστοιχεί στο Β.

Ο αρχικός νόμος ήταν έτσι διατυπωμένος που φαινόταν πάλι ως εναλλακτική η άδεια. Απλά πολλοί το παρερμήνευσαν και έλεγαν ότι αναγκαστικά πρέπει να πας με άδεια.

 

Τώρα το πως το δηλώνεις στο σύστημα το τμήμα που θέλεις να το πας με άδεια... Απλά δεν υπάρχει ακόμα τρόπος...

 

Ακριβώς, έτσι πιστέυω κι εγώ, υπάρχει παρερμηνεία, ακόμη και στο ΤΕΕ έτσι το εξέλαβαν ("υπάρχει υποχρέωση..."). Γι'αυτό πιστεύω και δεν ενσωματώθηκε στο άρθρο 24, αλλά τοποθετήθηκε 2 άρθρα παρακάτω. Ήταν από την αρχή εναλλακτική, η οποία ισχύει εφόσον ικανοποιηθούν και τα 2 κριτήρια υπαγωγής του τμήματος/χώρου στο συγκεκριμένο άρθρο. Σου λέει αν κάνεις αυτά τα 2 το νομιμοποιείς. Απλά. Απλά; χμμμμ :grin:

 

Update από μέρος Ε' ερ.5 : "Σε περίπτωση που υπάρχει αυθαίρετο τμήμα κτιρίου, που μπορεί και έχει επιλεγεί από

τον ιδιοκτήτη να νομιμοποιηθεί με αναθεώρηση της ισχύουσας άδειας (αρθ. 26, παρ. 2)"

Edited by Jonous
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Νομίζω οτι η διαφορά για το αν θα διαλέξει κανεις να πάει με το Ν 4014 η να πληρώσει παραβολο και να νομιμοποιησει μετα, εγκειται στο οτι οποιοσ απλα "τακτοποιησει" δεν θεωρειται μετα το κτιριο (αυτοτελες) νομιμο, απλά τακτοποιημένο. Απλα δηλ δεν κατεδαφιζεται και δεν πληρωνει προστιμα εσαει. Απο την αλλη πλευρα όμως δεν μπορει να το διαχειριστεί οπως θέλει, δεν μπορεί να κάνει εργασίες, τροποποιήσεις, ανακαινιση, και τιποτα αλλο πέραν εργασιων υγειινης συντηρησης κλπ οπως αναφερεται στο νομο. Αρα οπου μπορεί κάποιος να νομιμοποιησει μάλλον θα πρέπει να το κάνει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που λέει η 5-Ε ερώτηση προσπαθώντας να αποσαφηνίσει ένα πολύ σοβαρό θέμα, μάλλον περιπλέκει κι αλλο τα πράγματα διότι λέει :

 

Για την υπαγωγή αυθαιρέτων κατασκευών στη ρύθμιση του Ν.4014/11 απαιτείται μία αίτηση ανά αυτοτελή λειτουργικά ιδιοκτησία και παράβολο που αντιστοιχεί στο σύνολο της επιφάνειας των αυθαιρέτων κατασκευών, σύμφωνα με την παρ. 2γ, του άρθρου 24, του νόμου.

 

δηλαδή άν σε ένα οικόπεδο εχω 2 κατοικίες λειτουργικά αυτοτελείς του ίδιου ιδιοκτήτη χωρίς να έχουν γίνει συστάσεις καθέτου ή οριζοντίου, χρειάζεται να κάνουμε 2 αιτήσεις σύμφωνα με αυτήν την απάντηση (άρα και 2 ξεχωριστές αμοιβές????)...

αλλά πώς θα γίνει να πληρώσω ένα παράβολο για το σύνολο των αυθαιρετων κατασκευών του οικοπέδου αφού θα έχω κάνει 2 ΑΙΤΗΣΕΙΣ με διαφορετικά πρωτόκολλα??

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς ιδέα με ποιό τρόπο δηλωνεται στην ηλεκτρονική υποβολή οτι τα αυθαιρετα είναι νομιμοποιουμενα και θες απλα να πληρώσεις το παράβολο σύμφωνα με το άρθρο 26 και να βγάλεις άδεια; Δεν βρήκα κάποιο σημείο που να αναφέρεται στη περίπτωση αυτή στην καρτέλα του τεε για να το επιλέξω.... μόνο για τις υπερβάσεις έχει....!

Στην ημεριδα της Καλαματας ειπανε οτι το εισαγεις κανονικα στο συστημα με προστιμο αλλα πληρωνεις μονο το παραβολο..και αργοτερα θα διαχωριστει σαν περιπτωση...δεν με πεισανε προσωπικα..παγιδα μου μυριζει!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που λέει η 5-Ε ερώτηση προσπαθώντας να αποσαφηνίσει ένα πολύ σοβαρό θέμα, μάλλον περιπλέκει κι αλλο τα πράγματα διότι λέει :

 

 

 

δηλαδή άν σε ένα οικόπεδο εχω 2 κατοικίες λειτουργικά αυτοτελείς του ίδιου ιδιοκτήτη χωρίς να έχουν γίνει συστάσεις καθέτου ή οριζοντίου, χρειάζεται να κάνουμε 2 αιτήσεις σύμφωνα με αυτήν την απάντηση (άρα και 2 ξεχωριστές αμοιβές????)...

αλλά πώς θα γίνει να πληρώσω ένα παράβολο για το σύνολο των αυθαιρετων κατασκευών του οικοπέδου αφού θα έχω κάνει 2 ΑΙΤΗΣΕΙΣ με διαφορετικά πρωτόκολλα??

Έλα ντε! Εκεί που τουλάχιστον ξέραμε ότι πάμε βάσει "αυτοτελών ιδιοκτησιών" τώρα πετάξανε στη μέση αυτό το "λειτουργικά" και δημιουργήθηκαν νέα δεδομένα και απορίες! Και πως το εννοούν το "λειτουργικά αυτοτελείς"? Ως προς την πρόσβαση ας πούμε?
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως φίλε KonteG7gr απο τη διευκρίνηση καταλαβαίνω ότι εννοεί το σύνολο της επιφάνειας αυθαιρέτου για κάθε αυτοτελή κατασκευή και όχι του συνόλου επί του οικοπέδου. Βέβαια γενικά υπάρχει θέμα, διότι αν έχεις τριώροφο κτίσμα 3 κατοικιών, πάλι θες 3 αιτήσεις και 3 παράβολα. και αν κάποιος δεν θέλει? εκεί τι γίνεται? και ας πούμε ότι μπαίνουν στη ρύθμιση οι 2 από τους 3. και θέλουν μετά να προχωρήσουν σε σύσταση οριζοντίων. ο μηχανικός τι βεβαίωση θα δωσει γ..... %$%$$&$^%&$%$&%$&%^%*^%*^

Link to comment
Share on other sites

να κανω κ εγω μια ερωτηση γιατι στο τεε που πηρα τηλ δεν μπορεσαν να μου δωσουν απαντηση, σε αρτιο κ οικοδομησιμο οικοπεδο, υπαρχει χωρις αδεια μονοκατοικια χωρις να υπαρχει η προβλεπομενη αποσταση Δ απο το ενα πλευρικο οριο. ενω κατα τα αλλα εβγαινε κανονικα Ο.Α. μπορω να πληρωσω παραβολο κ να βγαλω Ο.Α σε τρια χρονια? η το νομιμοποιω τωρα με υπερβαση δομησης καλυψης?

Link to comment
Share on other sites

Λειτπυργικα αυτοτελείς σημαίνει ότι διώροφο κτίσμα 2 κατοικιών, είναι 2 λειτουργικά αυτοτελείς ιδιοκτησίες. Εαν ήταν μεζονέτα θα ήταν 1.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή PASLAM7 στο παράδειγμα με το διώροφο που λες οι κατοικίες θεωρούνται αυτοτελείς και ελέγχουμε ΜΟΝΟ τον όροφο που υπάρχει η αυθαιρεσια ακόμα και αν ΔΕΝ έχει σύσταση οριζ. ιδιοκτησιών?

Link to comment
Share on other sites

Το ΥΠΕΚΑ, οταν αναφέρεται σε αυτοτελή ιδιοκτησία, ορίζει την αυτοτέλεια με βάση τη χρήση και όχι με βάση τη σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών ή όχι. Τουλάχιστον αυτό εγώ έχω καταλάβει. Ομοίως και στον 3843/10, είχα κάνει τακτοποίηση σε υπόγειο που είχε γίνει 2 κατοικίες και στην πολεοδομία μου είχαν πει 2 αιτήσεις, διότι ήταν λειτουργικά αυτοτελείς χώροι, παρόλο που δεν είχαν οριζόντιες και άνηκαν στον ιδιο ιδιοκτητη...

Edited by PASLAM7
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.