Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα Αρθρο 26 – παράγραφος 2 – Περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί Ο.Α σε αυθαίρετο.


Recommended Posts

ετσι ειναι, εμφανιζει 0 πληρωμη και ανεξοφλητη.περιμενουμε συνεχιζοντας με Ο.Α.

 

 

 

Παω για αναθεωρηση Ο.Α. ως προς το υπογειο. (εχω αυθαιρετο υπογειο 120 τμ)

 

Ερωτηση: Στο φυλλο καταγραφης τι θα δηλωσω?

Link to comment
Share on other sites

Σε υπόγειο που έγινε κατοικία σε εκτός σχεδίου γήπεδο με υπόλοιπο δόμησης που επαρκεί, μπορώ να το νομιμοποιήσω?

Θα έχω κάποιο προβλημα με το ύψος? Ξεμπαζώματα δεν υπάρχουν....

Link to comment
Share on other sites

Σε οικισμό κάτω των 2000 κάτοικων πλέον θεωρούν ότι το υπόγειο πρέπει να είναι στο φυσικό έδαφος και δε μπορεί να είναι υπερυψωμένο. Το 1980 ο ιδιοκτήτης εκδίδει άδεια για ισόγεια κατοικία αλλά τελικά κατασκευάζει υπερυψωμένη κατοικία με υπόγειο στο +1,5. Τώρα, που πάω για νομιμοποίηση με από υπαγωγή στο Ν4014/11 μου λένε στην πολεοδομία ότι το υπόγειο δεν μπορεί να το νομιμοποιήσω γιατί τώρα δεν ισχύει επειδή είναι υπερυψωμένο. Αυτό ισχύει ή το υπόγειο θα νομιμοποιηθεί με τους όρους δόμησης που ίσχυαν τότε?

Link to comment
Share on other sites

Σε οικισμό κάτω των 2000 κάτοικων πλέον θεωρούν ότι το υπόγειο πρέπει να είναι στο φυσικό έδαφος και δε μπορεί να είναι υπερυψωμένο. Το 1980 ο ιδιοκτήτης εκδίδει άδεια για ισόγεια κατοικία αλλά τελικά κατασκευάζει υπερυψωμένη κατοικία με υπόγειο στο +1,5. Τώρα, που πάω για νομιμοποίηση με από υπαγωγή στο Ν4014/11 μου λένε στην πολεοδομία ότι το υπόγειο δεν μπορεί να το νομιμοποιήσω γιατί τώρα δεν ισχύει επειδή είναι υπερυψωμένο. Αυτό ισχύει ή το υπόγειο θα νομιμοποιηθεί με τους όρους δόμησης που ίσχυαν τότε?

 

1. νομιμοποιηση κανεις με τα ισχυοντα του χρονου ανεγερσης.σιγουρα στο ειπε πολεοδομια?

2. για το υπογειο στη σταθμη του φυσικου εδαφους με τους νεους ορους δομησης δεν ειναι ξεκαθαρο (υπαρχει ασαφεια) .μαλλον ισχυει για τα οικοπεδα με κλιση.

Link to comment
Share on other sites

Παω για αναθεωρηση Ο.Α. ως προς το υπογειο. (εχω αυθαιρετο υπογειο 120 τμ)

 

Ερωτηση: Στο φυλλο καταγραφης τι θα δηλωσω?

 

δεν ξερω αν η αναθεωρηση προυποθετει ενταξη στον 4014.(πιθανον να πληρωνεις παραβολο για ΥΔ ΒΧ) ρωτα καλυτερα πολεοδ για να εισαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

gella

μπορείς να το νομιμοποιήσεις με το άρθρο 22 παρ 3

(με τους όρους δόμησης του χρόνου κατασκευής του)

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία μου είπαν να το νομιμοποιήσω με βάση τους τωρινούς όρους άντε τώρα να τους δώσω να καταλάβουν ότι μπορώ να το νομιμοποιήσω με τους όρους δόμησης του χρόνου κατασκευής του που ήταν πριν τους νέους όρους δόμησης κάτω των 2000 κατοίκων!!! Υπάρχει κάπου επίσημα που να λέει ότι το νομιμοποιώ με τους όρους δόμησης κατά τον χρόνο κατασκευής ?

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία μου είπαν να το νομιμοποιήσω με βάση τους τωρινούς όρους άντε τώρα να τους δώσω να καταλάβουν ότι μπορώ να το νομιμοποιήσω με τους όρους δόμησης του χρόνου κατασκευής του που ήταν πριν τους νέους όρους δόμησης κάτω των 2000 κατοίκων!!! Υπάρχει κάπου επίσημα που να λέει ότι το νομιμοποιώ με τους όρους δόμησης κατά τον χρόνο κατασκευής ?

 

Την απάντηση σου την έδωσε ο ΚΑΝΑ παραπάνω. Αρθ 22, παρ 3, ΓΟΚ 1577/85.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΓΟΚ, άρθρο 22

 

 

3. Κάθε κατασκευή που εκτελείται:

α) χωρίς την άδεια της παρ. 1 ή β) καθ' υπέρβαση της άδειας, ή γ) με βάση άδεια που ανακλήθηκε ή δ) κατά παράβαση των σχετικών διατάξεων είναι αυθαίρετη και υπάγεται στις σχετικές για τα αυθαίρετα διατάξεις του ν. 1337/1983 όπως ισχύουν.

 

Αυθαίρετη κατά το προηγούμενο εδάφιο κατασκευή, η οποία όμως δεν παραβιάζει τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της είναι δυνατόν να νομιμοποιηθεί ύστερα από έκδοση ή αναθεώρηση οικοδομικής άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.