Μετάβαση στο περιεχόμενο

εκτός σχεδίου,χωρίς οικοδομική άδεια,εξ'αδιαιρέτου (ολοκληρωτική αυθαιρεσία)


Recommended Posts

Με ποιο τρόπο έχουν ορισθεί τα δικαιώματα? Με οριζόντια ιδιοκτησία?Πάλι είναι εξ αδιαιρέτου τα δικαιώματα στο γήπεδο.Οπότε με τα ολικά επιτρεπόμενα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει ένα προσύμφωνο σύστασης καθέτου ιδιοκτησίας, το οποίο αναφέρει τα χιλιοστά επί του αγροτεμαχίου τα οποία δικαιούται ο κάθε ένας από τους 3 συνιδιοκτήτες. Στην Πολεοδομία μου ότι είπαν τα χιλιοστά του καθενός δείχνουν και τα δικαιώματα του σε δόμηση. Με λίγα λόγια ότι δεν μπορεί κανείς να βγάλει άδεια για περισσότερη δόμηση από όση του αναλογεί. Βάσει αυτού, σκέφτηκα μήπως έτσι θεωρήσουμε μέγιστα επιτρεπόμενα μεγέθη αυτά που προκύπτουν από τα χιλιοστά του συνιδιοκτήτη επί το σ.δόμησης. Πιο λογικό μου φαίνεται η σύγκριση με τα ολικά επιτρεπόμενα να γινόταν , αν η τακτοποίηση αφορούσε και τα τρία κτίσματα-τρεις συνιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Προσύμφωνο σύστασης καθέτου σε εκτός σχεδίου μάλλον δεν μου ακούγεται καλό, λόγω της απαγόρευσης της κάθετης σε εκτός.Είσαι σίγουρος για το είδος του τίτλου?Μπορείς να σιγουρευτείς?

Link to comment
Share on other sites

με καθε πειφυλαξη,δεν εχω προχειρη την βιβλιογραφια,η συσταση καθετης ιδιοκτησιας στα εκτος σχεδιου επιτρεποταν μεχρι το 1991.με καθε επιφυλαξη

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μέχρι τότε επιτρεπόταν, από εκεί και μετά μόνο οριζόντιες, γιαυτό ρωτάω αν υπάρχει σιγουριά για κάθετη και όχι για οριζόντια.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετα με το προσύμφωνο πάντως, στην Πολεοδομια μου ειπαν οτι καθετη ιδιοκτησια δεν υπαρχει, αλλα οτι ο καθε ενας εχει συγκεκριμένα οικοδομικα δικαιώματα, που προκύπτουν απο τα χιλιοστα συνιδιοκτησίας. Επομένως και συγκεκριμένα μέγιστα επιτρεπόμενα για τον καθένα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σε εκτός σχεδίου εξαδιαιρετου υπάρχει κατάστημα με άδεια. Ο ένας από τους συνιδιοκτήτες έχει χτίσει και κατοικία (ξεχωριστό κτίριο) χωρίς άδεια. Στην περίπτωση αυτή στο σύστημα δηλώνω με ή χωρίς οικοδομική άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ΜΕ ο.α., αφού στην έκταση - οικόπεδο υπάρχει ο.α.. Το πρόβλημά σου είναι άλλο... τι χρήση θα βάλεις αφού η ο.α. υπάρχει για ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ (κατάστημα) ?

Link to comment
Share on other sites

Ασχετα με το προσύμφωνο πάντως, στην Πολεοδομια μου ειπαν οτι καθετη ιδιοκτησια δεν υπαρχει, αλλα οτι ο καθε ενας εχει συγκεκριμένα οικοδομικα δικαιώματα, που προκύπτουν απο τα χιλιοστα συνιδιοκτησίας. Επομένως και συγκεκριμένα μέγιστα επιτρεπόμενα για τον καθένα?

Αυτό που σου είπαν στην πολεοδομία είναι ότι όλα είναι εξ αδιαιρέτου και ο καθένας έχει δικαιώματα ανάλογα με το ποσοστό του στο γήπεδο.

 

 

 

Καλησπέρα. Σε εκτός σχεδίου εξαδιαιρετου υπάρχει κατάστημα με άδεια. Ο ένας από τους συνιδιοκτήτες έχει χτίσει και κατοικία (ξεχωριστό κτίριο) χωρίς άδεια. Στην περίπτωση αυτή στο σύστημα δηλώνω με ή χωρίς οικοδομική άδεια;

 

Εφόσον υπάρχει μία οικοδομική άδεια στο γήπεδο τότε βάζεις ΝΑΙ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.