Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια ανακατασκευής κτηρίου


egoulopoulou

Recommended Posts

Γεια σας, μου ζητήθηκε να αναλάβω μια ενίσχυση θεμελίων, λόγω καθίζησης εδάφους. Ως καινούργια στο χώρο των οικοδομών έχω μερικές απορίες.

Τι είδους άδεια χρειάζομαι για την εκτέλεση αυτού του έργου και τι διαδικασίες απαιτούνται? Απαιτείται και τοπογραφικο σχέδιο?

Σας ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς με αυτά, copy paste από πολεοδομία, αλλά καλό θα ήταν να βρείς μέσω γεωτεχνικής έκθεσης το λόγο που έγινε η καθίζηση και με ΜΚΕ τις μηχανικές ιδιότητες του υφιστάμενου. Απολογούμαι για τα κεφαλαία, αλλά έτσι τα έχει το site της πολεοδομίας.

1 ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΑΜΟΙΒΗΣ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΩΝ, 2 ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΙΤΟΥΝΤΟΣ, 3 ΠΙΝΑΚΙΔΙΟ ΑΜΟΙΒΗΣ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΩΝ , 4 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ , 5 ΤΕΧΝΙΚΗ - ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΜΕΝΗ ΕΚΘΕΣΗ , 6 ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΑΜΟΙΒΗΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΩΝ ,7 ΑΙΤΗΣΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ , 8 ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ, 9 ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΚΑΛΥΨΗΣ ,10 ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΑΙΡΕΙΑ) , 11 ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ,12 ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΝΑΘΕΣΗΣ - ΑΝΑΛΗΨΗΣ ,13 ΜΕΛΕΤΗ ΠΑΘΗΤΙΚΗΣ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ,14 ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θα είναι ενίσχυση φέροντος οργανισμού.Η οικοδομή έχει άδεια εν ισχύ ή έχει λήξει?(έχει πάρει ρεύμα?) Δε χρειάζονται όλα τα παραπάνω, π.χ παθητική δε χρειάζεται.Τοπογραφικό αν δεν έχουν αλλάξει οι όροι δόμησης δεν χρειάζεται νέο.Φυσικά στατική μελέτη ενίσχυσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.