Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύστημα συντεταγμένων


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα

Έχω ένα τοπογραφικό σε ορεινή περιοχή. Θέλω να προσδιορίσω τη θέση του

σε Φ.Χ. της Γ.Υ.Σ. 1:5000, όμως δεν αναγνωρίζω το σύστημα συντεταγμένων του όυτως ώστε να το γεωαναφέρω σε ΕΓΣΑ. Επίσης στο συγκεκριμένο ΦΧ δεν

απεικονίζονται τριγωνομετρικά παρόλο που υπάρχουν στο πεδίο.Σκέφτηκα να παρω τα διπλανά φύλλα για να ''παίξω'' μπάλα με εκείνα. Όμως κ αυτά ειναι στο ιδιο σύστημα. Χρησιμοποιώ coordgr για την μετατροπή.

Σας παραθέτω μία γωνία του: χ=94781,52

ψ=44838,31

 

Ευχαριστώ;);)

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα λίγο :(

 

Δεν αναγνωρίζεις στο σύστημα συν/νων του φύλλου ΓΥΣ; Εάν εννοείς αυτό, κάποια φύλλα το αναγράφουν σε Hatt (το "μεγάλο" κέντρο) και άλλα στο Ελληνικό σύστημα Bessel φ,Δλ

 

Εάν δηλαδή πάς στο Coords μπορείς να κάνεις τη μετατροπή για έλεγχο.

 

Μου φαίνεται περίεργο να μην φαίνονται τριγωνομετρικά της ΓΥΣ, στο χάρτη ΓΥΣ. Εκτός πια αν δε μου χει τύχει κάποια τέτοια περίπτωση.

 

Επίσης τί ειναι αυτά τα Χ,Ψ; Μεγάλο Ηatt δεν είναι πάντως μιας και δεν συμφωνούν με τα όρια.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τα γειτονικά φύλλα και ταίριαξε το δικό σου με αυτά.

Αυτό κάνω όταν δεν έχει τριγωνομετρικά ή όταν έχει 1 πάνω ο χάρτης ΓΥΣ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη στα τριγωνομετρικά όπως αυτά εμφανίζονται στα διαγράμματα 1:5000 ως σταθερά σημεία. Εχω διαπιστώσει 1-2 φορές πως είναι μετακινημένα επί της πινακίδας σε σχέση με την θεωρητική τους θέση (με βάση τις συν/νες τους) και πλέον των ανεκτών ορίων της συγκεκριμένης κλίμακας. Προσωπικά χρησιμοποιώ σημεία του κανάβου.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μπορεί να συμβαίνει, εμένα προσωπικα δεν μου έχει τύχει.

Πως όμως ελέγχεις ότι είναι μετακινημένα τα τριγωνομετρικά, από τις συν/νες τους σε hatt?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Δημήτρη για την μετακίνηση η οποία πάντα υπάρχει!!Τελικά το δούλεψα σε raste Design, ''ρίχνοντας'' τα γειτονικά κ φτιάχνοντας θεωρητικούς

κανάβους.Με την επιλογή correlate "ήρθε" ο χάρτης σε πολύ καλό σημείο.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.