Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταικό επί στέγης και σπάσιμο κεραμιδιών


silver_bullet

Recommended Posts

Συναδελφοι καλησπερα

 

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα

 

Εχω αναλαβει την αδειοδοτηση και κατασκευη ενος συστηματος 10 kWp επι στεγης.

Η χωροθετηση των πλαισιων ειναι τετοια που δυστυχως θα πρεπει να σπασουν οι κορφιαδες και οι 2 πρωτες σειρες κεραμιδιων ουτως ωστε να μεγιστοποιηθει η αποδοση του συστηματος (κατ απαιτηση του ιδιοκτητη)

 

Το προβλημα ειναι οτι δυστυχως το κεραμιδι αυτο ειναι πολυ παλιο και δεν υπαρχει πλεον στην αγορα! Επικοινωνησα με τον κατασκευαστη και μου επιβεβαιωσε οτι εχει διακοψει την παραγωγη εδω και 18 χρονια...

 

Αν απο την αλλη δε χωροθετησω συμφωνα με τη μελετη τοτε η ισχυς του συστηματος θα πεσει αισθητα με αποτελεσμα ο ιδιοκτητης να μην ενδιαφερεται να προχωρησει στην επενδυση

 

Εχετε να προτεινετε καποια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Aπο την στιγμή που είναι τόσο παλιό λογικά μέσα στη δεκαετία θα χρειαστεί ενδεχομένως ολική αντικατάσταση...που σημαίνει ξήλωμα όλης της εγκατάστασης και επανατοποθέτησής της?Μηπως θα ήταν καλύτερα να του το προτείνεις απο τώρα ,να έχει ο πελάτης σου καινούρια στέγη και εσύ το κεφάλι σου ήσυχο?

Link to comment
Share on other sites

και να επωμιστω ενα κοστος το οποιο κατ εκτιμηση του σκεπα φτανει τα 5000 €?

 

το εχω προτεινει ηδη και το απερριψε ασυζητητι. Αλλωστε δεν πηγα εκει να του αλλαξω στεγη, ενα φωτοβολταικο μου ζητησε να βαλω

Link to comment
Share on other sites

Ο πελατης εχω την εντυπωση οτι θελει και το σκυλο χορτατο και την πιτα ολακερη.Εξηγησε του τι παιζει και ασε τον να αποφασισει ο ιδιος.

Link to comment
Share on other sites

πες του να τα κρεμάσει σαν "τσαμπιά" έξω απο την στέγη...

 

 

μη γελάς καθόλου... το έχω δει κ αυτό σε πολλές στέγες...!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.