Μετάβαση στο περιεχόμενο

TEE - ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής.


Recommended Posts

Γιατί στο όνομα του ενός από τους δύο??? αφού το σύστημα έχει επιλογή να βάλεις παραπάνω από έναν ιδιοκτήτη και μάλιστα να αναφέρεις το ποσοστό που κατέχει ο κάθενας... ασε που άν κάνεις την ρύθμιση στο ένα όνομα αργότερα, σε περίπτωση μεταβίβασης θα έχεις πιθανότατα πρόβλημα, αφού ο συμβολιαογράφος πιθανόν θα κατανοεί ότι την ρύθμιση την έκανε μόνο το μερίδιο του ονόματος που υπάχθηκε στην ρύθμιση.

Υπάρχει αυτή η δυνατότητα αλλά είναι υποχρεωτική? Το λέω γιατί ο 4014 αναφέρει ότι σε περίπτωση συγκυριότητας μπορεί να υποβάλλει δήλωση ο ένας εκ των συνιδιοκτητών.
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μία περίπτωση που φαίνεται απλή αλλά μήπως έχει παγίδα???? θέλω την γνώμη σας :

σε περίπτωση διωρόφου με σύσταση οριζοντίου, που ιδιοκτήτης του α' ορόφου (με 50% επι του οικοπέδου) τακτοποιεί τις αυθαιρεσίες, αυτός του ισογείου (με το υπόλοιπο 50%) δεν υπάγεται στον Νόμο, στην εφαρμογή του ΤΕΕ τί βάζουμε εκεί που λέει ποσοστό συνιδιοκτησίας?? το 50% επι του όλου οικοπέδου ή το 100% αφού η δήλωση που κάνουμε είναι στο σύνολο της ιδιοκτησίας του α' ορόφου???

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μία περίπτωση που φαίνεται απλή αλλά μήπως έχει παγίδα???? θέλω την γνώμη σας :

σε περίπτωση διωρόφου με σύσταση οριζοντίου, που ιδιοκτήτης του α' ορόφου (με 50% επι του οικοπέδου) τακτοποιεί τις αυθαιρεσίες, αυτός του ισογείου (με το υπόλοιπο 50%) δεν υπάγεται στον Νόμο, στην εφαρμογή του ΤΕΕ τί βάζουμε εκεί που λέει ποσοστό συνιδιοκτησίας?? το 50% επι του όλου οικοπέδου ή το 100% αφού η δήλωση που κάνουμε είναι στο σύνολο της ιδιοκτησίας του α' ορόφου???

 

Το 100% αφού αφορά την οριζόντια ιδιοκτησία για την οποία γίνεται η δήλωση.

 

Εαν σε αντιστοιχη περιπτωση οι αυθαιρεσιες ειναι σε κοινοχρηστους χωρους οικοπεδου (σοφιτα και εξωτερικη αποθηκη) στο οποιο υπαρχουν δυο διωροφες κατοικιες με συσταση οριζοντιων (τρεις ιδιοκτητες-πατερας και δυο γιοι), στο συστημα να περασω τα ποσοστα του καθενος? Ή μονο του πατερα, που θεωρητικα ειναι ο αιτων, και να παρω και δυο εγγραφες συναινεσεις απο τα παιδια?

 

σωστά, ο ψιλός κύριος, έχει ξεκαθαρίσει

Θα μπορουσες να μου πεις πώς εχει ξεκαθαρισει? Ειιναι σε καποιο φυλλο ερωταπαντησεων ή απο επικοινωνια με ΤΕΕ, γιατι δεν εχω βρει κατι..

Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έτυχε και σε άλλον, αλλά σήμερα πήγα να κάνω τακτοποίηση σε μια σοφίτα και στο site του ΤΕΕ δεν το δέχεται σαν κύρια χρήση με μειωτικό συντελεστή 0,5, εφόσον είναι προσβάσιμος χώρος με οποιαδήποτε χρήση (Ερώτηση 21 στο Γ΄ ΜΕΡΟΣ ερωτήσεων - απαντήσεων του ΥΠΕΚΑ) αλλά μόνο ως βοηθητική. Όμως η πραγματική του χρήση είναι κύρια. Πως να το βάλω στο σύστημα; Έχετε καμιά ιδέα γι' αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις στο είδος χρήσης κατοικία αλλά το εμβαδό θα το δηλώσεις στους β.χ. για να πάρει το 50%.

Link to comment
Share on other sites

το περίεργο είναι ότι αν μπεις στη θέαση ορθοφωτοχάρτη της ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ (εκτός διαδικασίας λογισμικού τεε) δίνει τη δυνατότητα να ανεβάσεις dxf με pline από εξαρτημένο τοπογραφικό και να το "κουμπώσεις" στο χάρτη.

pavlos ευχαριστώ αρχικά για αυτή τη δυνατότητα του κτηματολογίου που ανέφερες, δεν το ήξερα και μια που το δοκίμασα δεν κατάφερα να "κουμπώσει" το dxf. έχει απόκλιση ορατή ακόμη και με το μάτι . δικαιολογείται αυτό? ή φταίει η μέτρηση μου?

Link to comment
Share on other sites

pavlos ευχαριστώ αρχικά για αυτή τη δυνατότητα του κτηματολογίου που ανέφερες, δεν το ήξερα και μια που το δοκίμασα δεν κατάφερα να "κουμπώσει" το dxf. έχει απόκλιση ορατή ακόμη και με το μάτι . δικαιολογείται αυτό? ή φταίει η μέτρηση μου?

 

Καλησπέρα συνάδελφε. Προσωπικά όσες φορές το έχω κάνει "οπτικά" δείχνει καλά. Για εντοπισμό κυριώς τον χρησιμοποιώ και για έναν πρώτο έλεγχο στα τοπογράφικά Νομίζω οι συνάδελφοι τοπογράφοι είναι πιο αρμόδιοι να μας ενημερωσουν για τις αποκλίσεις του ορθοφωτοχάρτη.. Μήπως κάποια μέτρηση δεν είχε γίνει σωστά;

Link to comment
Share on other sites

HELP !!!!

 

Μήπως έχει τύχει σε κανέναν???

 

Ο ιδιοκτήτης στην περίπτωσή μου είναι εταιρεία, με την επωνυμία σε λατινική γραφή.

 

Σύμφωνα με τις οδηγίες του ΤΕΕ στα στοιχεία ιδιοκτήτη όταν πρόκειται για εταιρεία, εισάγεις στη θέση "Επώνυμο" την επωνυμία της εταιρείας και στις θέσεις "όνομα" και "πατρώνυμο" ή επαναλαμβάνεις την επωνυμία της εταιρείας ή απλά γράφεις τη λέξη "εταιρεία".

 

Δοκιμάζοντας όλες τις πιθανές εκδοχές σύμφωνα με τις οδηγίες του ΤΕΕ, ΔΕΝ δέχεται την υποβολή βγάζοντάς μου το παρακάτω μήνυμα

 

 

t.gif

 

 

 

Η δήλωση δεν πληροί τα παρακάτω κριτήρια και δεν μπορεί να υποβληθεί:

 

- Πρέπει υποχρεωτικά να συμπληρωθούν το επώνυμο, όνομα, όνομα πατέρα, ΑΦΜ ή ο ΑΦΜ εξωτερικού στα στοιχεία των ιδιοκτητών.

 

 

Όσες προσπάθεις και να έκανα ΔΕΝ το πήρε....

 

Σε επικοινωνία με το ΤΕΕ μου είπαν ότι δεν ξέρουν γιατί δεν τους έχει ξανασυμβεί....

 

Σκέφτομαι μήπως φταίει στη......φόρμα του ΤΕΕ το γεγονός ότι είναι στα λατινικά γραμμένο ή οι τελείες ανάμεσα στα γράμματα ή τα κενά ... αλλά αν αλλοιώσω την επωνυμία για να την γράψω με ελληνικά γράμματα σκέφτομαι ότι θα έχω πρόβλημα μετά με τη βεβαίωση που θα εκδοθεί για την τακτοποίηση......

 

 

Μήπως κανένας το συνάντησε??????????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.