Μετάβαση στο περιεχόμενο

TEE - ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής.


Recommended Posts

Σε περίπτωση κατοικίας που είναι εξ αδιαιρέτου σε 2 άτομα, στο σύστημα βάζουμε ποσοστό 50-50? Ρωτάω επειδή τα εξ αδιαιρέτου τυπικά δεν είναι μοιρασμένα στη μέση, απλώς ανήκουν και στους 2 χωρίς καθορισμένα ποσοστά.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση κατοικίας που είναι εξ αδιαιρέτου σε 2 άτομα, στο σύστημα βάζουμε ποσοστό 50-50? Ρωτάω επειδή τα εξ αδιαιρέτου τυπικά δεν είναι μοιρασμένα στη μέση, απλώς ανήκουν και στους 2 χωρίς καθορισμένα ποσοστά.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι εξ' αδιαιρέτου στους τίτλους έτσι... χύμα..... χωρίς να αναφέρονται τα ποσοστά συνιδιοκτησίας.

Σε κάποιο σημείο του τίτλου ιδιοκτησίας θα αναφέρονται τα ποσοστά οπωσδήποτε...

 

Μήπως εννοείς κάτι άλλο που ενδεχομένως δεν έχει να κάνει με τα ποσοστά συνιδιοκτησίας αλλά με την ύπαρξη ή μη σύστασης??

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είσαι τόσο απόλυτος συνάδελφε Kapa;

Έχω δει πάρα πολλά συμβόλαια που είναι δύο εξ αδιαιρέτου χωρίς ποσοστά. Εκεί είναι 50-50.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είσαι τόσο απόλυτος συνάδελφε Kapa;

Έχω δει πάρα πολλά συμβόλαια που είναι δύο εξ αδιαιρέτου χωρίς ποσοστά. Εκεί είναι 50-50.

 

Πραγματικά δεν μου έχει τύχει να δω ποτέ συμβόλαια που δεν αναφέρουν το ποσοστό συνιδιοκτησίας ..... ακόμα και όταν είναι σε ίσα μέρη μεταξύ των συνιδιοκτητών αναφέρονται.... είτε ως ποσοστό (π.χ. 50/100) είτε ως κλάσμα (π.χ. 1/2).

 

Αν εσύ έχεις δει όμως, δεν έχω κανένα λόγο να αμφιβάλλω γι αυτό ....

 

Λάθος μου που το θεώρησα δεδομένο...

 

Υποθέτω φυσικά ότι σε τέτοιες περιπτώσεις (που δεν αναφέρεται το ποσοστό συνιδιοκτησίας εξ αδιαιρέτου του καθενός) ΕΝΝΟΟΥΝΤΑΙ τα ίσα μερίδια μεταξύ των συνιδιοκτητών

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα μοίρασα τα ποσοστά όπως είναι το λογικό, δε νομίζω να υπάρξει κάνα πρόβλημα αφού δεν υπάρχει επιλογή εξ αδιαιρέτου στην ηλεκτρονική δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα έχω δηλώσει εφάπαξ πληρωμή η οποία λήγει στις 22/12/2011. Πώς είναι δυνατόν να τροποποιύνται τα δηλούμενα στοιχεία όπως διαφορές στα τ.μ., αφου εξοφληθεί το πρόστιμο και μετά? Θα έχει εξοφλήσει και μετά με τις μετατροπές ή με μια νέα ενδεχομένως εγκύκλιο με το νέο έτος, που θα προσδκιορίζει κάποιους υπολογισμούς που είναι αρκετά ασαφείς. Πρέπει να γίνει ακριβής προσδιοριρισμός των τ.μ εξ αρχής γιατί αλλιώς μπλέκεις απότι καταλαβαίνω.Το σύστημα δεν τραβάει καθόλου. Μόνο κομπιουτερίστικους υπολογισμούς καταλαβαίνει. Και ποσά που έχουν εισπραχθεί κι αυτά τα καταλαβαίνει καλά. Ούτε παλαιότητα στις λοιπές εφαρμόζει ακόμα, ούτε συμψηφισμό με παλαιότερα πρόστιμα κάνει κι ούτε θα γίνει αυτό ποτέ. Αρκετά μας κούρασαν.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα έχω δηλώσει εφάπαξ πληρωμή η οποία λήγει στις 22/12/2011. Πώς είναι δυνατόν να τροποποιύνται τα δηλούμενα στοιχεία όπως διαφορές στα τ.μ., αφου εξοφληθεί το πρόστιμο και μετά?

 

Δε νομίζω ότι μπορεί να τροποποιηθεί οτιδήποτε ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΦΑΠΑΞ πληρωμή του προστίμου.

 

Απ΄ ό,τι κατάλαβα, ΜΟΝΟ αν έχεις δηλώσει αποπληρωμή με δόσεις μπορείς ενδιάμεσα να κάνεις τροποποιήσεις της δήλωσης και να επαναπροσδιορίζεται το πρόστιμο.

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

κάτι που παρατήρησα και απλά το αναφέρω : για να αναβαθμιστεί η αίτηση στην "οριστική υπαγωγή" το σύστημα ζητάει στη καρτέλα πρόσθετα στοιχεία και την συμφωνηθείσα αμοιβή μηχανικών. όταν συμπληρώνουμε το ποσό και είναι για παράδειγμα 2100,50 e

χρησιμοποιούμε το κόμμα και όχι την τελεία για να γράψουμε το ποσό

'Αρα γράφουμε 2100,5 και όχι 2100.5 ( γιατί το 2100.5 το λαμβάνει σαν 21005)

Link to comment
Share on other sites

κάτι που παρατήρησα και απλά το αναφέρω : για να αναβαθμιστεί η αίτηση στην "οριστική υπαγωγή" το σύστημα ζητάει στη καρτέλα πρόσθετα στοιχεία και την συμφωνηθείσα αμοιβή μηχανικών. όταν συμπληρώνουμε το ποσό και είναι για παράδειγμα 2100,50 e

χρησιμοποιούμε το κόμμα και όχι την τελεία για να γράψουμε το ποσό

'Αρα γράφουμε 2100,5 και όχι 2100.5 ( γιατί το 2100.5 το λαμβάνει σαν 21005)

 

Το ιδίο συμβαίνει και όταν πας να αλλάξεις τα τετραγωνικά στο στάδιο της ενδιάμεσης υπαγωγής. Την υποδιαστολή με κόμμα αλλιώς βγάζεις παππά!

Link to comment
Share on other sites

Η προθεσμία υποβολής παραταθηκε ως 31-12. Εχω σε αρχική υποβολή περιπτωση που δεν πληρωθηκε ακόμα. Στο συστημα στα οικονομικα στοιχεια λεει να πληρωθει μεχρι 30-11. Πρέπει να ξανακάνω νεα δήλωση, για να μου βγάλει μέχρι 31-12;

Επίσης το λογικα παρατάθηκε και η καταβολή της πρώτης δόσης, μέχρι πότε;

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.