Μετάβαση στο περιεχόμενο

TEE - ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής.


Recommended Posts

Σ' αυτό έχεις δίκιο και με τις συνεχείς αποτυπώσεις, κακώς σταμάτησες μόνο στη 2η, μπορείς να κάνεις το παράβολο λάστιχο! :shock:

 

ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ

(α' μέρος, ΤΕΕ)

 

12. Σε δήλωση που έχω υποβάλλει στο σύστημα, η οποία βρίσκεται στην κατάσταση "Προσωρινή Υπαγωγή", μπορώ να διορθώσω την ΤΖ ή άλλα στοιχεία υπολογισμού του προστίμου?

 

Στο στάδιο της "Προσωρινής Υπαγωγής", μπορούν να γίνουν διορθώσεις στα υποβληθέντα στοιχεία ή μεγέθη και να αναθεωρηθεί το πρόστιμο. Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να αναθεωρηθούν και τα αντίστοιχα ποσά των δόσεων, αρκεί ο μηχανικός να εκδώσει νέες εντολές.

 

Συνεπώς μπορώ να "πειράζω" ότι θέλω και όσο θέλω! Έτσι κι αλλιώς, το παράβολο ΔΕΝ είναι κάτι ΕΠΙΠΛΕΟΝ, αλλά ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ από το συνολικό πρόστιμο!

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση που μοναδική αυθαιρεσία είναι το ύψος, είναι εξ' ολοκλήρου δική μας ευθύνη βλέπω... δηλαδή, αν βάλω 2o φύλλο καταγραφής, ενώ στο πρώτο έχω "χωρίς υπέρβαση" άρα παίρνω το 0,20 για το ύψος, τότε δεν λαμβάνω μήνυμα από το πρόγραμμα...

Χαζό αλλά αναμενόμενο...

Η ερώτησή μου όμως, είναι αν και κατά πόσο αυτό ισχύει και για τις κατ13 παραβάσεις... Δηλαδή, μπορώ να χρησιμοποιήσω το ευεργέτημα του 0,20 συντελεστή στο ύψος και να βάλω και 500άρικο για έναν εξώστη;;;

Δηλαδή, το "χωρίς άλλη παράβαση" πιάνει και την κατ13;;; Μάλλον, αλλά θα ήθελα να το δώ και σε διευκρίνηση γιατί είναι πράγματι άδικο για μερικές περιπτώσεις...

 

Παραθέτω το κείμενο του ΤΕΕ για τις Προσαρμογές στο σύστημα δηλώσεων και βεβαιώσεων των Ν. 4014 & 4030/2011 (Αυθαίρετα, Δηλώσεις για μεταβίβαση)

 

 

5. Περιπτώσεις υπέρβασης ύψους σε τμήματα κτηρίων που περιλαμβάνονται

στην Οικοδομική Άδεια.

Σε περίπτωση που τμήμα οικοδομής περιλαμβάνεται στην άδεια και η ΜΟΝΗ

παράβαση είναι η υπέρβαση ύψους τότε ο υπολογισμός μπορεί να γίνει με τους

αναθεωρημένους συντελεστές 0,2 και 0,4 αντί των 1,2 και 1,4 που ίσχυαν. Για να

ενεργοποιηθεί ο υπολογισμός πρέπει στο πεδίο "Υπέρβαση δόμησης" στα "Φύλλα

καταγραφής" να λάβει την τιμή "Χωρίς υπέρβαση".

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η επιλογή αυτή πρέπει να γίνεται μόνο στις περιπτώσεις που συντρέχει

η ανωτέρω περίπτωση διότι σε αντίθετη περίπτωση θα ακυρωθεί η δήλωση λόφω

ψευδών στοιχείων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαίνεται λογική αυτή η ερμηνεία...

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι το εξής: Αν σε ένα κτίριο με άδεια οικοδομής, το νόμιμο τμήμα κατασκευάστηκε με υπέρβαση στο ύψος του, τότε το τμήμα αυτό θα υπολογιστεί με συντελεστή 0,2 ή 0,4.

Από εκεί και πέρα άλλες παραβάσεις που ενδεχομένως υπάρχουν (υπερβάσεις δόμησης κλπ), τότε αυτές θα πάνε με τους γνωστούς συντελεστές σε άλλες καρτέλες.

 

Αν υπάρχει υπέρβαση ύψους στο νόμιμο τμήμα οικοδομής αλλά και διάφορες άλλες παραβάσεις, δεν στέκει να υπολογίζουμε την υπέρβαση ύψους του νομίμου τμήματος με τους συντελεστές 1,2 ή 1,4 διότι δεν υπάρχει σε αυτό υπέρβαση δόμησης, επομένως πως θα συμπληρωθεί καρτέλα για αυτήν την παράβαση; Μήπως αυτά πάνε με αναλυτικό προϋπολογισμό; (πάλι άδικο είναι). Μάλλον οι υπεύθυνοι του ΤΕΕ διάβασαν το γράμμα του νόμου και όχι το πνεύμα του και βιάστηκαν να γράψουν αυστηρές οδηγίες προς ναυτιλλομένους...

Edited by Konstantinos_0711
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε... αλλά θα διαφωνήσω...

Δηλαδή αν έχω ένα διαμέρισμα 100 τ.μ. που επεκτάθηκε κατά 1 δωμάτιο και έγινε 110 τ.μ. θα βάλω τα 100τ.μ. με 0,2 και τα 10τ.μ. με 1,2;;;

Δεν καταλαβαίνω... πάντα θα υπάρχει ένα τμήμα που θα έχει μόνο το ύψος σαν παράβαση...

 

Η έννοια "τμήμα οικοδομής" που αναφέρεται στο κείμενο του ΤΕΕ είναι ΒΛΑΚΩΔΗΣ!!!

Ας έγραφε... αυτοτελής ιδιοκτησία... ή τμήμα ιδιοκτησίας... τί σημαίνει γαμώτο μου τμήμα οικοδομής;;;; Τμήμα οικοδομής είναι και το σαλόνι! Θα βάλω το σαλόνι με 0,20 και το υπνοδωμάτιο που έκλεισε τον ημιυπαίθριο θα τον βάλω με 1,2;;;

 

Μα γιατί πρέπει να βρίζω σε κάθε μου κουβέντα.... με τους ηλίθιους που έχω μπλέξει!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να δεις... Με την χριστοπαναγία κοιμάμαι, με το γαμοσταυρίδι ξυπνάω...

 

Τώρα επί του θέματος...

 

Δηλαδή αν έχω ένα διαμέρισμα 100 τ.μ. που επεκτάθηκε κατά 1 δωμάτιο και έγινε 110 τ.μ. θα βάλω τα 100τ.μ. με 0,2 και τα 10τ.μ. με 1,2;;;

 

Ναι, πιστεύω πως ναι!

Αλλιώς, ποια η ποιοτική διαφορά του εντελώς αυθαιρέτου που παραβιάζει ταυτόχρονα και το ύψος, με το νόμιμο του οποίου η μόνη υπέρβαση είναι το ύψος;

Δεν είναι δυνατόν να πάνε και τα δύο με 1,2. Ποια η Υ.Δ. του τμήματος με άδεια? Δηλαδή το ίδιο είναι ένα αυθαίρετο 100τμ χωρίς άδεια με υπέρβαση ύψους και το ίδιο ένα σπίτι με άδεια που απλώς κτίστηκε ψηλότερο?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ημερομηνία πληρωμής εφ' άπαξ για κάποια δήλωση που εκανα προσωρινή υπαγωγή στις 10/02/2012 βγάζει 22/12/2011.

Μα τι ταγάρια Θέε μου...

 

Εχω προθεσμία πληρωμης του προστίμου εφ' απαξ 1 μήνα από την πληρωμή παραβόλου ή από την υποβολή σε κατάσταση προσωρινής υπαγωγής;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι έχεις 1 μήνα να πληρώσεις εφάπαξ ή την 1η δόση από την ημέρα που θα στείλεις την αίτηση!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω, αφού στη ρύθμιση μπαίνεις απο τη στιγμή που κάνεις υπαγωγή

 

Δεν είναι από τη στιγμή που θα κάνεις υπαγωγή;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, εχω πηξει λιγο. μπορει καποιος να με βοηθησει σχετικα με το πως λειτουργει η φορμα στον συμψηφισμο;

 

εκανα κανονικα τη δηλωση (πριν την εγκυκλιο 1/7-2-2012) οπου εβαλα ΗΧ και Υπογειο περαιωμενα με τον 3843 συν κλειστη Pilotis επιπλεον.

-εκανα υπαγωγη και πληρωσα το παραβολο.

-τωρα πρεπει να επιλεξω πληρωμη εφαπαξ και μετα θα μπορω να πατησω το κουμπι για συμψηφισμο;

-μετα αφου βαλω το ποσο αυτοματως αφαιρειται και μπορω να ολοκληρωσω την υπαγωγη;

-πως ειναι η διαδικασια; ξερει καποιος;

 

ουφ, ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.