Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ισχύς δικτύου


katrmp

Recommended Posts

Το ngm είναι ο β.α. = Ισχύς ωφέλιμη/ Ισχύς από το καύσιμο.

 

Ισχύς από το καύσιμο ποιά είναι?

 

Εγώ έβαζα όλους τους συντελεστές μείωσης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

5. Διακοπτόμενη λειτουργία νοείται στη θέρμανση όταν έχεις θερμοστατικές βάνες στα σώματα. Στην ψύξη όταν έχεις inverter Α.Θ.

 

 

 

μα το inverter δεν σταματά να δουλεέυει απλά προσαρμόζει την ισχύ απόδοσης του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

όταν το λεβητοστάσιο είναι ταράτσα και φεύγει σωλήνα Φ 63 να δώσει σε 3 ορόφους(μονοσωλήνιο) , ενώ στην ταράτσα από την ίδια 63 φεύγει Φ42 πού πάει σε ένα κολλεκτέρ και απο αυτό 3 σωλήνες δίνουν σε 3 ηλιακούς 3πλής . Η ισχύς του δικτύου επιμερίζεται στην θερμανση και πώς ή μπαίνει η Pm Xng1Xng2 χωρίς να λάβεις υπόψιν τα ζνχ?

η ισχύς του δικτύου στα ζνχ?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

σας μπερδέυω όπως γράφω ισχυ ζνχ και δεν πρόλαβα να κάνω edit. το σωστό είναι

 

 

 

όταν το λεβητοστάσιο είναι ταράτσα και φεύγει σωλήνα Φ 63 να δώσει σε 3 ορόφους(μονοσωλήνιο) , ενώ στην ταράτσα από την ίδια 63 φεύγει Φ42 πού πάει σε ένα κολλεκτέρ και απο αυτό 3 σωλήνες δίνουν σε 3 ηλιακούς 3πλής .1. Η ισχύς του δικτύου επιμερίζεται στην θερμανση και πώς ή μπαίνει η Pm Xng1Xng2 χωρίς να λάβεις υπόψιν τα ζνχ παρόλο που η φ42 φεύγει με ταφ από την προσαγωγή φ63 ?

2. δεν παίζει κανονικα ρόλο τώρα πού το λεβητοστασιο ειναι ταράτσα?

3.οι απώλειες του δικτύου στα ζνχ βρίσκονται μόνο από την ημερήσια κατανάλωση τού πρός επιθεώρηση διαμέρισματος έτσι ? αφού από την φ42 φεύγει ξεχωριστή σωλήνα για κάθε ηλιακό

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

1. Νομίζω πως στην ισχύ δικτύου αφαιρείς την ισχύ Pn για παραγωγή ζ.ν.χ.

2. Δεν κατάλαβα τι εννοείς.

3. Δες, ο πίνακας 4.16 γράφει "Ποσοστό απωλειών (%) κεντρικού δικτύου διανομής για ζεστό νερό χρήσης (50oC)". Στην περίπτωση που εξετάζεις δεν έχεις κεντρικό δίκτυο διανομής αλλά ατομικά ....μικρά ;) δίκτυα. Οπότε απώλειες μηδέν!!! Τώρα πόσο σωστό είναι αυτό δεν ξέρω. Πάντως τα δίκτυα πρέπει να είναι μονωμένα σύμφωνα με την παρ. 4.3 (για διέλευση σε εξωτερ. χώρους min 13mm).

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή εννοείς ότι όταν έχω πολλούς ηλιακούς τα παίρνω ώς τοπικά με απώλειες δικτύου διαν=0?

φίλε παράτολμο μου ακούγεται

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τι γινεται οταν ο κλαδος του δικτυου διανομης εχει ισχυ μικροτερη απο 20kW?

Τι απωλειες παιρνουμε, δεδομενου οτι η πρωτη κατηγορια μιλαει για κλαδο 20-100kW ισχυος?

Μου προεκυψε κλαδος με 12kW ισχύ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.