Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δελτίο Δομικής Τρωτότητας και Τ.Ε. μηχανικού


Recommended Posts

Αν και δεν είμαι ειδικός, σύμφωνα με τον ορισμό του ειδικού κτιρίου θα έπρεπε να δεις αν είναι > 50% χρήση άλλη εκτός κατοικίας. Το άρθρο του ν4014 δεν μιλά για χώρο καταστήματος αλλά για κτίρια γραφείων και καταστημάτων οπότε ένα κριτήριο είναι αυτό...

Σε δική μου περίπτωση, κατάστημα 90τ.μ. στο ισόγειο 6όροφης πολυκατοικίας δεν θα μπορούσα να σκεφτώ να κάνω κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Με τα μέχρι τώρα δεδομένα σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται "μελέτη στατικής επάρκειας".

Ας περιμένουμε όμως τις τελικές αποφάσεις του ΥΠΕΚΑ. Μπορεί να μην κάνουμε τίποτα. Μπορεί να ξεμπερδέψουμε με ένα ΔΕΔΟΤΑ. Μπορεί....

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι κάνω λάθος; Δηλαδή, στη δική μου περίπτωση μπορεί να θέλω και μελέτη στ. επάρκειας;

 

 

ββ) εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης

έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια κοινωφελούς

χρήσης, όπως ενδεικτικά κτίρια συνάθροισης κοινού, πε-

ρίθαλψης, κοινωνικής πρόνοιας, εκπαίδευσης, πολιτιστι-

κών λειτουργιών, ξενοδοχεία και λοιπές τουριστικές ε-

γκαταστάσεις, θρησκευτικούς χώρους, εμπορικά κατα-

στήματα, τράπεζες, κοινωφελείς οργανισμούς, δημό-

σιων υπηρεσιών και σε κτίρια βιομηχανικής ή βιοτεχνικής

χρήσης, ....

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι κάνω λάθος; Δηλαδή, στη δική μου περίπτωση μπορεί να θέλω και μελέτη στ. επάρκειας;

 

 

ββ) εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια κοινωφελούς

χρήσης, όπως ενδεικτικά κτίρια συνάθροισης κοινού, περίθαλψης, κοινωνικής πρόνοιας, εκπαίδευσης, πολιτιστικών λειτουργιών, ξενοδοχεία και λοιπές τουριστικές εγκαταστάσεις, θρησκευτικούς χώρους, εμπορικά καταστήματα, τράπεζες, κοινωφελείς οργανισμούς, δημόσιων υπηρεσιών και σε κτίρια βιομηχανικής ή βιοτεχνικής χρήσης, ....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ξέρω αυτό...απλώς υποθέτω ότι ανήκει στη σωρεία ανεπαρκών διατυπώσεων του νόμου... Δηλαδή ο ποιητής μάλλον εννοεί κτίρια εμπορικών καταστημάτων... γιατί αν δεις αμέσως μετά, γράφει στη γενική.... "δημόσιων υπηρεσιών"....εννοεί προφανώς κτίρια δημόσιων υπηρεσιών...

Αλλα έτσι, άλλα αλλιώς... βγάλε νόημα...

 

Αρα, μάλλον έχει πρόβλημα συντακτικού ο συντάξας!

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω. Ο 4014 είναι ξεκάθαρος. Για καταστήματα θέλει στατική επάρκεια!!!

Άλλο τώρα αν μπορέσουμε και το αποφύγουμε με ένα ΔΕΔΟΤΑ... Ίσως ...βοηθήσει το ΥΠΕΚΑ προς αυτή την κατεύθυνση....

Link to comment
Share on other sites

Απορία στη συμπλήρωση του ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ.: Στο πεδίο που μας ζητάει "ΟΛΙΚΗ ΔΟΜΗΜΕΝΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ" και εφόσον έχω την εγκεκριμένη κάτοψη στα χέρια μου, θα συμπεριλάβω και τις αυθαίρετες κατασκευές που έχουν κατασκευαστεί στο κτίριο (π.χ. κλείσιμο Η.Χ. με Ν3843/10) ή απλά περνάω τη δόμηση του Διαγρ. Κάλυψης της άδειας??

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω τις "αναφορές" του Διαγράμματος Κάλυψης.....

Αλλά, ας μην βιαστείς ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Οι αποθηκευτικοί χώροι δεν αναφέρονται ουτε στην υποπεριπτωση αα

ουτε στην υποπερίπτωση ββ .Θεωρείτε πως αυτό τους κατατάσσει αυτόματα

στην υποπερίπτωση αα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.