Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δελτίο Δομικής Τρωτότητας και Τ.Ε. μηχανικού


Recommended Posts

Τη γνώμη μου την έχω αναφέρει... Γιατί να χάσω χρόνο να ανεβάσω κάτι, το οποίο τελικώς μπορεί, είτε να αλλάξει, είτε να καταργηθεί???

Πόσο μάλλον να κάθομαι και να σπαζοκεφαλιάζω εάν είναι 2η 3η κατηγορία κλπ!!!

 

Για να απαντήσω... Μπορεί και ΠΟΤΕ!!! (να καταργηθεί)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα σας,

 

έχω τις ακόλουθες περιπτώσεις τακτοποίησης αυθαιρέτων

 

1η περίπτωση: Σε Πολυκατοικία με διαμερίσματα και Οικοδομική Άδεια, η pilotis έχει μετατραπεί σε καταστήματα

2η περίπτωση: Σε πολυκατοικία με διαμερίσματα και Οικοδομική Άδεια , το υπόγειο έχει μετατραπεί από αποθήκες σε επαγγελματικό χώρο

3η περίπτωση: Σε πολυκατοικία με διαμερίσματα και καταστήματα στο Ισόγειο με Οικοδομική Άδεια , το πατάρι του ενός Καταστήματος έχει μετατραπεί σε γραφείο.

Εσείς πιστεύετε ότι χρειάζονται στατική επάρκεια ή μπορεί να χρειάζεται μόνο ένα ΔΕΔΟΤΑ;

Επίσης όι παραπάνω περιπτώσεις χρειάζονται και Τεχνική Έκθεση από Μηχανολόγο;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Στις στατικές μελέτες που εκπονούνται στην Ελλάδα δεν λαμβάνεται υπόψην ο οργανισμός πλήρωσης στο στατικό μοντέλο παρά μόνο ως κατανεμημένες φορτίσεις. Δες με ποιον κανονισμό έγινε ο αντισεισμικός έλεγχος, εάν πληρείτε το 60% της τέμνουσας που παραλαμβάνεται από τα τοιχώματα, 2 τοιχώματα ανά κατεύθυνση κ.τ.λ. Τα κινητά φορτία της οροφής του υπογείου, στην πλάκα δηλαδή του δαπέδου της πυλωτής πρέπει να είναι 5ΚΝ/μ2 όσο απαιτείται για καταστήματα. Δες εάν ισχύει. Αυτά τα φορτία δεν λαμβάνονται υπόψη για την σεισμική φόρτιση εάν το υπόγειο είναι πλήρως βυθισμένο στο έδαφος. Πιθανά να επηρεαστεί η πλάκα της οροφής του υπογείου. Δες αυτές τις παραμέτρους και κρίνε τι θα κάνεις. Σε κάθε περίπτωση εμπεριστατωμένη τεχνική έκθεση για να είσαι καλυμμένος.

Για το δεύτερο ακόμα περισσότερο ισχύουν τα παραπάνω. Για το τρίτο δες εάν σε καλύπτει το ποσοστό που δίνει το ΔΕΔΟΤΑ 3. Μόνο πάνω από αυτό το ποσοστό υπέρβασης προσθήκης ή και αλλαγής χρήσης απαιτείται στατική μελέτη.

 

Για όλα τα καταστήματα χρειάζεται τεχνική έκθεση από μηχανολόγο, ανεξαρτήτως του μεγέθους της υπέρβασης

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Με βάσει τον 4014 και για τις τρεις περιπτώσεις που αναφέρεις χρειάζεται "μελέτη στατικής επάρκειας" και τεχνική έκθεση Η/Μ.

Με βάσει τις οδηγίες του ΤΕΕ μπορεί κάποιες να τις αποφύγεις και να "γλυτώσεις" με αντίστοιχα ΔΕΔΟΤΑ.

Περίμενε κι εσύ όπως όλοι μας τη θεσμοθέτηση από το ΥΠΕΚΑ.

Υπάρχει πολύς δρόμος ακόμα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σωστά λέτε συνάδελφοι να παριμένω...Όμως σχετικά με τις αμοιβές τι κάνουμε? Δηλαδή, άν τη δήλωση σε 4όροφη οικοδομή με αυτοτελής ιδιοκτησίες την έχει υποβάλει Α.Μ. και στο ισόγειο υπάρχει κατάστημα -άρα πρέπει να υποβληθούν και 'στατικά υπάρχοντος" λόγω κατηγορίας ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ. 3ββ. Έστω για τα διαμερίσματα, συμπληρώνω ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ κατ. 2 και ξεμπερδεύω. Τώρα που πρέπει να πληρωθώ, χρεώνω την αμοιβή του ΠΜ για στατική επάρκεια στο κατάστημα για όλες τις επιφάνειες του κτιρίου? Μέχρι το ΤΕΕ και το ΥΠΕΚΑ να αποφασίσει πρέπει να ξέρω και τι αμοιβή θα πρέπει να πάρω...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τώρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα......

Ό,τι κι αν κάνεις δεν θα ξέρεις αν είναι σωστό.

Μπορείς να εξοφληθείς για τα υπόλοιπα εκτός από τη "μελέτη στατικής επάρκειας".

Δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να οριστικοποιήσεις την αμοιβή στο σύστημα αμοιβών....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που είμαι πολιτικός μηχανικός, που την όποια μελέτη θα την κάνω μόνος μου, δεν έχω δώσει τελική τιμή σε πελάτες. Την αμοιβή της στατική μελέτης την έχω εξαιρέσει στο συμφωνητικό που υπογράψαμε και φυσικά το έργο είναι ανοιχτό στο σύστημα αμοιβών....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.