Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με κλιματιστικό


koser

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Έχω το εξής πρόβλημα. Έχω ένα inverter εδώ και 3 χρόνια το οποίο λειτουργούσε τέλεια μεχρι τώρα. Ακόμη και φέτος ξεκίνησε να δουλεύει κανονικά (το χρησιμοποιώ μόνο καλοκαίρι) αλλά πριν 2 ημέρες σταμάτησε να βγάζει κρύο αέρα. Στην ουσία δουλεύει σαν ανεμιστήρας. Επισης παρατήρησα το εξής. Η εξωτερική μονάδα δεν λειτουργεί (δεν παίρνει μπρος ο ανεμιστήρας). Με το μόλις το ανοίγω την εσωτερική μονάδα ακούω στην εξωτερική ένα στιγμιαίο "τζ" σαν να προσπαθεί να πάρει μπρος ο συμπιεστής(?) αλλά μετά τίποτα, νεκρό όλο το σύστημα. Επίσης έχει 2 πλακέτες με 1 led η κάθε μία. Στην μία το 1 είναι συνεχώς αναμένο και στην άλλη αναβοσβήνει. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό.

 

Υπάρχει κανείς να μας δώσει τα φώτα του???

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

'Αν έχεις το προσπέκτους, πήγαινε στο troubleshooting και εκεί πιθανόν να βρής την απάντηση.

Άν δεν το έχεις προσπάθησε να το βρής από τον κατασκευαστή.

Άν τίποτα από τα προηγούμενα, φώναξε ψυκτικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα!

 

Έχω το εξής πρόβλημα..... τα φώτα του???

 

Ευχαριστώ

 

Και οι δύο συνάδελφοι έχουν δίκο.

1. Ολα τα κλιματιστικά τύπου inverter έχουν αυτοδιάγνωση, άρα από τα χαρτιά τους μπορείς να βρείς την βλάβη με βάση ποιο λαμπάκι αναβοσβήνει και πόσες φορές.

2.Κατα 90% ο πυκνωτής του συμπιεστή πρέπει να είναι καμμένος αλλά πολύ φοβάμαι οτι μπορεί να ειναι ενσωματωμένος πάνω στην πλακέτα της εξωτερικής μονάδας(ως συνήθως στα inverter) οπότε αφού διακόψεις την τροφοδοσία του κλιματιστικού και λύσεις τα καπάκια της εξωτερικής μονάδας αφαιρείς την πλακέτα σημειώνοντας που πάει το κάθε καλώδιο και ή κάθε φύσα, βγάζεις και μερικές καλές φωτό από μια καλή κάμερα την πάς σε πλακετά-ηλεκτρονικό την επιδιορθώνει και την επανατοποθετείς.

3.Μια πιθανότητα 1% να έχει καεί ο συμπιεστής σου, τα πάντα μπορούν να συμβούν στα κλιματιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια το σκέφτηκα και εγώ Dc-πυκνωτής δεν ταιριάζουν. Σε ευχαριστώ πολύ για την διόρθωση.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα παιδιά!

θέλω την βοήθεια σας!

Μου συνέδεσαν ένα κλιματιστικό General 18αρι το οποίο στη minimun θερμοκρασία ψυχρού αέρα (17 ή 18) δεν μου βγάζει παγωμένο αέρα. Είναι φυσιολογικό αυτό??

Παίζει να έχει διαρροή το φρέον και να θέλει συμπλήρωση; μήπως μου έχει κάνει λάθος εγκατάσταση ο ψυκτικός ή απλά τα νέα μοντέλα κλιματιστικών λειτουργούν με αυτό τον τρόπο; 

Link to comment
Share on other sites

Οι πιθανες αιτιες ειναι αρκετες.

 

Ενας ψυκτικος επι τοπου θα βρει και θα λυσει το προβλημα (αν υπαρχει)

 

Επειδη η εργασια αυτη θα πληρωθει, προτεινω να καλεσεις τον εγκαταστατη που εχει υποχρεωση να λυσει το προβλημα δωρεαν.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Μου συνέδεσαν ένα κλιματιστικό General 18αρι το οποίο στη minimun θερμοκρασία ψυχρού αέρα (17 ή 18) δεν μου βγάζει παγωμένο αέρα. Είναι φυσιολογικό αυτό??

Παίζει να έχει διαρροή το φρέον και να θέλει συμπλήρωση; μήπως μου έχει κάνει λάθος εγκατάσταση ο ψυκτικός ή απλά τα νέα μοντέλα κλιματιστικών λειτουργούν με αυτό τον τρόπο; 

Αγαπητέ φίλε δεν μας τα λές όλα:

1. Το κλιματιστικό σου είναι καινούριο ή μεταχειρισμένο? 

2. Τι χώρο καλύπτει το κλιματιστικό αυτό?

3. Η εσωτερική θερμοκρασία του χώρου ποια είναι?

4. Η εξωτερική σου μονάδα πόσα μέτρα απέχει από τη  εσωτερική?

5.Συμβατικό ή inverter?

Αυτά για αρχή και βλέπουμε..

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.