Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

kontegr, Μα ποτέ στα έντυπα των αμοιβών δεν προβλεπόταν καμία κράτηση.Αυτοί την κάνανε από μόνοι τους.

 

terry, ίσως να φταίει η διατύπωση του νόμου και να θέλουν να τα καταθέτουμε στο ΤΕΕ:

 

Ν3919/11 Αρθρο 7

2. Η σχετική σύμβαση, η οποία πρέπει να περιέχει του−

λάχιστον τα στοιχεία που ορίζονται στις παραγράφους 1

και 2 του άρθρου 1 του β.δ. της 30/31.5.1956 (ΦΕΚ 134 Α΄),

κατατίθεται από τον μηχανικό στο Τεχνικό Επιμελητήριο

Ελλάδος (Τ.Ε.Ε.). Μετά την περαίωση της μελέτης, ο μηχα−

νικός γνωστοποιεί στο Τ.Ε.Ε. τα στοιχεία που προκύπτουν

από αυτήν, με βάση τα οποία υπολογίζει και καταβάλλει

στο Τ.Ε.Ε τις εισφορές και τα λοιπά δικαιώματα, όπως αυτά

προβλέπονται στη νομοθεσία, είτε ως παρακρατούμενα από

την αμοιβή του μηχανικού, που επεβάλλετο κατά το άρθρο

2 του β.δ. της 30/31.5.1956 να κατατίθεται στο Τ.Ε.Ε., είτε ως

καταβαλλόμενα στο Τ.Ε.Ε. ως δικαιούχο ή προς απόδοση

σε τρίτους δικαιούχους. Το Τ.Ε.Ε., μετά από επαλήθευση

των στοιχείων και του βάσει αυτών γενόμενου υπολογισμού

των εισφορών, τον οποίο οριστικοποιεί, αποδίδει στους νό−

μιμους δικαιούχους τις καταβαλλόμενες σε αυτό εισφορές

και δικαιώματα, πέραν εκείνων που προορίζονται γι’ αυτό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα..

Και ποτε θα μας ενημερωσουν???

 

tpanag

Οι εισφορες υπερ ΤΕΕ οκ μπορει και να πληρωνονται ηλεκτρονικα...

(αλλα και παλι στις πολεοδομιες θα θελουν αποκομμα απο τραπεζα)

Οι αμοιβες ομως θα πανε αναγκαστηκα στην ΕΤΕ...

Το καλυτερο θα ηταν να υπηρχε η δυνατοτητα να κατατιθενται σε οποιαδηποτε τραπεζα, τι στιγμη που θα απαλλαχθει η καταθεση αμοιβων απο τις κρατησεις υπερ ΤΕΕ..

Link to comment
Share on other sites

Το προφανες που ακριβως το ειδες...?

 

Ελλαδα εισαι...

 

Το προφανές το είδα όταν με κάλεσαν από την ΕΤΕ προ 2-3 μηνών (αμέλησα να σας το αναφέρω μάλλον), μετά από παράπονο που κατέθεσα ηλεκτρονικά τις μέρες που γινόταν ο χαμός με τους ημιυπαίθριους, για να τους ...εξηγήσω τη διαδικασία που ακολουθούμε και να με ρωτήσουν για τις προτάσεις μου στη βελτίωση της κατάστασης. Το θέμα με την ΕΤΕ, είναι από τις περιπτώσεις εκείνες που καθορίζεται μια διαδικασία σήμερα, περνάνε 30 χρόνια χωρίς να κάνει τον κόπο κανείς να διαμαρτυρηθεί, έχουν αλλάξει 2 γενιές υπαλλήλων εν τω μεταξύ στον φορέα με τον οποίο υπάρχει το πρόβλημα και επειδή κανείς δεν έκανε τον κόπο ποτέ να θέσει το θέμα (παρά μόνο στην καλύτερη διαμαρτύρεται με τους συναδέλφους του σε ένα φόρουμ), το θέμα έχει "θαφτεί" και ξεχαστεί με την πάροδο του χρόνου και η τελευταία γενιά υπαλλήλων δεν ξέρει καν το πρόβλημα ή γιατί καθιερώθηκε η συγκεκριμένη διαδικασία και αν έχει λόγο διατήρησης ακόμα τόσα χρόνια μετά...

 

Το παράρτημα του ΤΕΕ της πόλης μου έβγαλε ανακοίνωση ότι την εισφορά υπέρ ΤΕΕ θα την εισπράτουν αυτοί με μετρητά και θα δίνουν αριθμημένη απόδειξη.

 

Στην πόλη σου μπορεί να είναι εφικτό κάτι τέτοιο. Στην Αθήνα είναι απολύτως αδύνατον όπως ήδη είπα, να συρρέουν καθημερινά χιλιάδες μηχανικοί από όλο το νομό Αττικής, Νίκης 4 στο Σύνταγμα για να πληρώνουν τις κρατήσεις υπερ ΤΕΕ στον ένα και μοναδικό ταμία που υπάρχει.

 

Οι εισφορες υπερ ΤΕΕ οκ μπορει και να πληρωνονται ηλεκτρονικα...

(αλλα και παλι στις πολεοδομιες θα θελουν αποκομμα απο τραπεζα)

 

Οι πολεοδομίες θα "εκσυγχρονιστούν". Ισχύ κανονικής απόδειξης έχει αυτό που τυπώνουμε όποτε θέλουμε από το e-banking. Άσε που για τον 4014 ούτως ή άλλως δεν στέλνουμε τίποτα σε hardcopy σε πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνουσα αν η ηλεκτρονικη μεταφορα θα γινοταν απο λογαριασμο τριτου..Δλδ του πελατη..

Οχι να κανω μεταφορα εγω απο τον λογαριασμο του ταμιευτηριου στο λογαριασμο οψεως και ολα οκ..

Διοτι η καταθεση για ποσα ανω των 1500Ε εχει και φορολογικη σημασια...

 

Επισης να σου πω οτι εχω και γω διαμαρτυρηθει στην ΕΤΕ (αν και δεν νομιζω οτι θεμα δικος τους, ισα ισια που δεν θελουν κοσμο στα ταμεια)....

Να φανταστεις περιμενα απο τις 13.15μμ μεχρι τις 14.30μμ και τοτε ο υπαλληλος λεει "Εγω κλεινω, δεν μπορω να δουλευω 10ωρες, ειμαι απο τις 8πμ στο ταμειο.."..

Ολα τα κοροιδα εφυγαν....

Ελα που εγω του εκανα φασαρια...

Και να δεις πως με εξυπηρετησε 14.45μμ!!!

15 λεπτα προσπαθουσα να του εξηγησω οτι δεν γινοταν να κανω τη δουλεια μου απο ΑΤΜ ή ηλεκτρονικα....

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει η λογική να κόψει κάποιος ΑΠΥ σε όλο το ποσό της νόμιμης αμοιβής και μετά να κάνει έκπτωση επί το ποσού αυτού, είναι σίγουρο ότι από τις έκτακτες εισφορές, κατάργηση αφορολόγητου και γενικά φοροαπαλλαγών κτλ...θα βρεθεί χαμένος εν τέλει!

 

πες τα Milakis....

Link to comment
Share on other sites

Παιδες δεν φταιει παντα ο υπαλληλος.. Εγω στους Η/Χ πηγαινα 10 - 10 ας πουμε τα κομματια, τα αφηνα σε εναν υπαλληλο και μου τα ετοιμαζε οποτε μπορουσε και πηγαινα την αλλη μερα το πρωι και τα επαιρνα.. Δεν ξερω αν ηταν το καλυτερο συστημα αλλα τουλαχιστον και οι δυο με τον εναν ή τον αλλο τροπο βολευομασταν και καναμε τη δουλεια μας.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

ας πουμε οτι χοντρικα οι εισφορες σε ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ ειναι 100 ευρω.... με βαση τα 4,5 ημερομισθια κλπ

 

επειδη και οι ελαχιστες του τοπογραφικου αλλα και τις αποτυπωσης σαν αμοιβες κυνουνται στα ιδια επιπεδα (δηλαδη ανω των 1000 ευρω...) θα πληρωθουν ξεχωριστα εισφορες σε ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ για το τοπογραφικα και ξεχωριστα για την αποτυπωση? και αυτες θα ειναι τις ταξεως των 100 ευρω για το καθενα?

ή κανω καπου λαθος?

 

επισης, στην προσφορα που θα δωσω σε ενα πελατη και αυτη θα τα περιεχει ολα μεσα..δλδ διεκπαιρεωση φακελων και τοπογραφικο και αποτυπωση. μπορω να κοψω μια κοινη αποδειξη για ολα? (βασικα... α φαση + β φαση συν τοπογραφικο συν αποτυπωση) αρα 2 αποδειξεις!?

 

ή πρεπει να σπασει αυτο το ποσο? δλδ, α φαση, β φαση, τοπογραφικο, αποτυπωση.

αρα 4 αποδειξεις!?

 

επισης, για το τοπογραφικο και την αποτυπωση ισχυουν οι ελάχιστες?!?! δλδ πρεπει να κοψω αποδειξη βαση των ελάχιστων ή ειναι ελευθερο το ποσο?

 

ελπιζω να μην κουρασα... αλλα ελεος με την ανοργανωσιά τους!

Link to comment
Share on other sites

Kabamaru δεν πιστευω να περιμενεις σιγουρη απαντηση.. Προβληματισμους θετεις, αντιστοιχους με αυτους που εχουμε ολοι μας.. Οσο για τις αποδειξεις στην χειροτερη φανταζομαι οτι θα χρειαστουν 2 αποδειξεις. Μια για την α φαση και μια για τη β φαση.. Χωρις να ειμαι και σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι θετω αγανακτισμενος προβληματισμους....

 

εδω δεν απανταν στο Τεε και το υπουργειο...

 

αλλα αν μπορει να πιθανολογισει εστω καποιος και αυτο καλο θα ηταν για την συζητηση εστω!

 

υγ. ακου εκει ρε! πιθανολογισει! ελεος!

 

ευχαριστω pk10gr

Link to comment
Share on other sites

Οι εισφορες ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ πληρωνονται οπως θελετε...

Δλδ μπορεις να κοψεις 3 ΑΠΥ με 3 καταθετηρια και να πληρωσεις τις εισφορες σε ενα εντυπο..

Ομοιως τις αμοιβες τις πληρωνεσαι κατοπιν συμφωνιας με τον πελατη..

Οποτε ΑΠΥ κοβεις οταν θα πληρωθεις..

Μπορεις να κοψεις 1 μπορεις να κοψεις και 101....

 

Αυτο που δεν εχει ξεκαθαριστει ειναι:

1. Αν απαιτουνται σκαναρισμενα τα παραστατικα και σε ποια φαση...

2. Τι θα γινει με το συμφωνητικο με τον πελατη..

3. Τι θα γινει με τις εισφορες υπερ ΤΕΕ και πως θα πληρωνονται...

4. Αν ισχυει το 5000λ για αμοιβες αποτυπωσης και τοπογραφικου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.