Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Το εντυπο για ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ στην Εθνική στην Πυλαία Θες/νικηςμου είπανε οτι εχει καταργηθεί από το καλοκαίρι και τα περνάνε ως εισφορά πόρων για ΕΜΠ και ΤΣΜΕΔΕ. Το εκανα για ν.3843 και μου το εβγαλέ αλλιως η ταμίας.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει πως περνάμε στο σύστημα την αμοιβή μελέτης στατικής επάρκειας και σε ποιες περιπτώσεις βάζω αποτύπωση και πως την δηλώνω;

Link to comment
Share on other sites

....Στα παράλια της Λάρισας και της Πιερίας μηχανικοί και "μηχανικοί" μαζεύουν εξουσιοδοτήσεις και κλείνουν δουλειές με 300€!!!

Το τι θα πληρώσουν οι ιδιώτες στο τέλος ...... ένας θεός ξέρει.

Είναι έτσι ή κάτι δεν κατάλαβα καλά;

Μήπως αυτά συμβαίνουν μόνο στις περιοχές που περιγράφω;

 

 

Που να πας και στο Δήλεσι να δεις τι γίνεται....

Ρίξε μια ματιά στο google earth: Ότι βλέπεις από Αυλίδα έως Ωρωπό είναι 99% αυθαίρετα. Μόνο στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν παμε καθολου καλα...

Εδω μας προειδοποιουν οτι θα κατηγορηθουμε για φοροδιαφυγη κανοντας εκπτωσεις πανω στη νομιμη αμοιβη και απο την αλλη καποια ΤΕΕ μας προτρεπουν να κανουμε ιδιωτικα συμφωνητικα για βεβαιωσεις νομιμοτητας, σε ποστστα της ταξεως του 70 και 80% της νομιμης, καταθετοντας αντιστοιχα τη νομιμη αμοιβη στο ΤΕΕ....

 

Αληθεια, αν εχω εγω 3 βεβαιωσεις νομιμοτητας να δωσω μεσα σε 1 βδομαδα, που διαολο να τα βρω τα 4800€ για να κανω τις εικονικες καταθεσεις....?

Ποιος νοιαζεται, ετσι?

 

Προσωπικα για αυθαιρετα θα δινω μικρες εκπτωσεις στους ιδιοκτητες, εξηγωντας τους την πασα αληθεια, ελπιζοντας να ξεχωρισω απο τους λοιπους αετονυχηδες και να εκτιμηθει η ειλικρινεια μου....

Για γελια ειμαι ε? :grin:

 

Για εισφορες και κρατησεις ακομα δεν εχω ιδεα...

 

Οσον αφορα τις βεβαιωσεις, ουτε ιδιωτικα συμφωνητικα, ουτε καταθεσεις στην τραπεζα, ουτε προγραμμα ΤΕΕ.... Υποδειγμα ΥΠΕΚΑ και τελος....

Τωρα αν αλλαξει κατι στο μελλον βλεπουμε... Προς το παρον δεν υπαρχει τιποτα απτο.... Ουτε καν επισημη εντολη για υποχρεωση εκδοσης βεβαιωσεων απο το συστημα...

 

Το μελλον θα δειξει.,,,

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κανουμε τη ζωη μας δυσκολη με αποριες που εχουν απαντηθει συναδερφοι.διαβαστε και τα προηγουμενα ποστ οχι μονο την τελευταια σελιδα.

ΤΣΜΕΔΕ...καταθεση του ποσου με βαση την ΝΟΜΙΜΗ αμοιβη στην ΕΤΕ με το νεο εντυπο.απλα βαζετε το ποσο που κανετε καταθεση στο ΤΣΜΕΔΕ.

ΤΕΕ.πληρωμη στο ταμείο (αργότερα και μεσω τραπεζας σε ειδικό λογαριασμό οπως λενε) παλι βαση της ΝΟΜΙΜΗΣ αμοιβης.

Αμοιβη.οχι καταθεση πλασματικης στην ΕΤΕ.ειναι φοροδιαφυγη.δεν μπορεις να χρησημοποιείς το παλιό συστημα και μετα να κοβεις ΔΠΥ με αλλα ποσά (φοροδιαφυγη καραμπινατη. αν γνωρίζετε η λιστα των αμοιβών που καταθέτουμε στην ΕΤΕ δεν ειναι απορρητη.το αντιθετο).ποιος ο λόγος?η Νομιμη ειναι οση λεει το ΤΕΕ.εσυ παρε 10 ευρώ με συμφωνητικό ομως που θα υποβάλεις στην εφορία συγκεντρωτικα το Φεβρουάριο.Κοβεις αποδειξούλα με το Φπα της και καταθέτεις και ΦΕΜ.

απλα και κατανοητα.γιατι το ταλαιπωρουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν παμε καθολου καλα...

Εδω μας προειδοποιουν οτι θα κατηγορηθουμε για φοροδιαφυγη κανοντας εκπτωσεις πανω στη νομιμη αμοιβη

 

.....................

Οσον αφορα τις βεβαιωσεις, ουτε ιδιωτικα συμφωνητικα, ουτε καταθεσεις στην τραπεζα, ουτε προγραμμα ΤΕΕ.... Υποδειγμα ΥΠΕΚΑ και τελος....

Τωρα αν αλλαξει κατι στο μελλον βλεπουμε... Προς το παρον δεν υπαρχει τιποτα απτο.... Ουτε καν επισημη εντολη για υποχρεωση εκδοσης βεβαιωσεων απο το συστημα...

 

Το μελλον θα δειξει.,,,

 

Ποιός τις λέει αυτές τις αηδίες περί "φοροδιαφυγής" αν κάνεις έκπτωση στη "νόμιμη"; Οι έφοροι; Από την κοιλιά τους το έβγαλαν αυτό; Δεν πρόκειται να τους ενημερώσει/νει κανείς (ούτε το ΤΕΕ) για το ύψος της νόμιμης κατά περίπτωση, ούτε συνέβαινε εξάλλου ποτέ ως σήμερα κάτι τέτοιο, ούτε τους πέφτει λόγος. Αν τους αφορά κάτι, αυτό είναι μόνο το συμφωνητικό και τίποτα άλλο! Μη συγχίζεσαι άδικα λοιπόν. Μια ακόμα παρανόηση είναι αυτό.

Όσο για το 2ο σκέλος που παραθέτω, κι εγώ το ψάχνω σε άλλο θέμα με τις ηλεκτρονικές βεβαιώσεις, αλλά δε βλέπω κανένα εμπόδιο στο να περάσω δήλωση στο σύστημα αυθαιρέτων χωρίς αυθαιρεσίες για να βγει η βεβαίωση αυτόματα και να μην ασχοληθώ καθόλου με τον υπολογισμό αμοιβής στο σύστημα αμοιβών και την κατάθεση αυτής στην ΕΤΕ. Ποιός με εμποδίζει να κάνω κάτι τέτοιο; Αφού δεν απαιτείται καν Α/Α έργου αν δεν έχεις αυθαιρεσίες! Και ούτε υπάρχει κάποιος (τον συμβολαιογράφο ασφαλώς δεν τον αφορά) που να ζητάει πινάκιο αμοιβής από το ΤΕΕ ή γραμμάτιο κατάθεσης στην ΕΤΕ σε αυτή τη διαδικασία! Μάλλον μόνοι μας πελαγώνουμε ρε παιδιά νομίζω τελικά...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@tpanag

 

Συμφωνουμε....

 

 

 

@xlepouras

 

Το εδω τοπικο ΤΕΕ ΔΕΝ εχει ιδεα γα καταθεση εισφορω στο ταμειο του, ουτε γνωριζει κατι για ιδ. συμφωνητικα και υποβολλης τους στο ΤΕΕ....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα, συναδελφε, το μοναδικο κωλυμα μου οσον αφορα τις ηλεκτρονικες βεβαιωσεις ειναι το πως θα φαινεται η βεβαιωση με τα προσθετα που θα βαλω εγω, που θα τοποθετηθουν αυτα, οπως επισης και με τις φωτογραφιες που επισυναπτω για τη δικη μου νομικη καλυψη και τη συνυπογραφη που ζηταω απο αγοραστη και πωλητη, αποδεχομενοι την υπαρχουσα κατασταση ως αληθη την ημερα της υπογραφης του συμβολαιου...

 

Αν διευθετηθει τουλαχιστον το θεμα των φωτογραφιων, που ακουστηκε οτι θα υπαρχει η δυνατοτητα προσθηκης φωτογραφιων, τοτε θα σκεφτω σοβαρα να τις εκδιδω ηλεκτρονικα....

 

Μεχρι τοτε, τηρω διακριτικα σταση αναμονης...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Εγω εκει θελω να δω τα μουτρα τα δικα σου..

Που ο απεναντι θα εχει 100 πελατες και θα σου λεει "ελα ρε μικρε να κανεις μια κατοψουλα στο οτοκαντ, αφου καθεσαι που καθεσαι"....

 

Δηλαδή ρε terry υποστηρίζεις την απάτη των άλλων "συναδέρφων" ? Κακό στον κλάδο μας κάνουν, όχι μόνο στον πελάτη!!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.