Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Στη ΔΟΥ υποβαλλεις τη λιστα ηλεκτρονικα..

Αρα θα πεσεις σε καποιον ελεγχο δειγματοληπτικο μαλλον...

Οταν θα ερθει αυτος ο ελεγχος μπορει να σου πει ο εφοριακος "Φιλε μου η νομιμη ηταν 1600Ε, πως εσυ πηρες 500Ε???"...

Εκει θα την φας την καμπανα, φταις δε φταις....

Συμπληρωματικά στις σκέψεις μας είναι δυνατόν το ΤΕΕ να καθορίζει ΝΟΜΙΜΕΣ αμοιβές;;; ΠΡΟΣΟΧΗ όχι ελάχιστες. Αυτές είχαν καθοριστεί με ΠΔ. Το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας είναι Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου με αιρετή Διοίκηση. Κατά τους κανόνες της Ελληνικής Πολιτείας ως νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου εποπτεύεται τυπικώς από το Υπουργείο Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων (ΥΠ.Υ.ΜΕ.ΔΙ.), άρα αυτοί μόνο θα μπορούσαν να ορίσουν ΝΟΜΙΜΕΣ ή ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ πείτε όπως θέλετε και κανείς άλλος. Δηλαδή πιστεύω ότι η λέξη "νόμιμη" είναι μια βαρύγδουπη (σχετικά) λέξη για να εξασφαλίσει το ΤΕΕ τους τους πόρους του και τίποτα παραπάνω. Οι αμοιβές καθορίζονται ελεύθερα, αλλά μη το ξεφτιλίζουμε, ας κοστολογούμε ορθά την αξία της εργασίας μας.

 

Αντιγράφω τα λόγια του terry που λέει ο εφορικός "Φιλε μου η νομιμη ηταν 1600Ε, πως εσυ πηρες 500Ε???" και συμπληρώνω "όταν οι αμοιβές όμως καθορίζονται ελεύθερα μετά από διαπραγμάτευση με τον πελάτη???"!!!

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω πρόβλημα με την εφορία εφόσον βγάζουμε την ΕΤΕ από τη μέση... Δεν είναι ανάγκη να τρομάζουμε με τη παραμικρή διαφοροποίηση σε μια διαδικασία!

Το ζήτημα είναι να καθοριστεί μια διαδικασία επίσημα όμως, για να σταματήσουν αυτές οι συζητήσεις που μόνο μπέρδεμα είναι...

Θεωρώντας ΔΕΔΟΜΕΝΗ την έκπτωση γιατί έτσι θα είναι στο μέγιστο των περιπτώσεων....

1. Ερχεται ο πελάτης και ψιλο-καταλαβαίνω τί έχει κάνει...

2. Κάνω αυτοψία...

3. Βλέπω σχέδια κλπ και εκτιμώ τη δουλειά μου...

4. Του λέω... Νόμιμη 1500, θα σου πάρω 1100...

5. Υπογράφω συμφωνητικό και αν θέλω το πάω στη ΔΟΥ αν όχι, το φυλάω για Φλεβάρη...

6. Παίρνω προκαταβολή και προχωράω τη δουλειά...

7. Παίρνω τα υπόλοιπα, πληρώνω ΤΕΕ,ΤΣΜΕΔΕ επί της νόμιμης... κόβω ΑΠΥ και για ευκολία αμέσως πληρώνω και ΦΕΜ της ΑΠΥ

8. Next please....!!!

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

6. Παίρνω προκαταβολή και προχωράω τη δουλειά...

7. Παίρνω τα υπόλοιπα, πληρώνω ΤΕΕ,ΤΣΜΕΔΕ επί της νόμιμης... κόβω ΑΠΥ και για ευκολία αμέσως πληρώνω και ΦΕΜ της ΑΠΥ

8. Next please....!!!

Στο 6 μέχρι ποιο σημείο προχωράς τη δουλειά? Ως το τέλος της α' φάσης? Και στο 7 σε ποιο σημείο παίρνεις τα υπόλοιπα? Στην αρχή της β' ή στο τέλος της? Επειδή λίγοι θα βρεθούν να τα δώσουν στην αρχή και φοβάμαι μη βρεθούμε να έχουμε πιάσει Φλεβάρη, να έχουμε σχεδόν ολοκληρώσει δουλειές, να έχουμε εισπράξει τα μισά από τα συμφωνηθέντα, ο πελάτης να λέει "δεν έχω αυτή τη στιγμή, θα προσπαθήσω να τα φέρω την άλλη βδομάδα κλπ" και εμείς να πρέπει να καταθέσουμε τα συμφωνητικά στη ΔΟΥ και να πληρώσουμε και ΦΕΜ ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ κλπ επί της νόμιμης. Τι γίνεται τότε? Αν δηλαδή έχεις κάνει συμφωνητικό αλλά δεν εισέπραξες ακόμα όλο το ποσό (την ημερομηνία που είχε οριστεί στο συμφωνητικό) και δεν έχεις κόψει ΑΠΥ, θα θεωρηθεί ότι εισέπραξες τα χρήματα χωρίς να κόψεις απόδειξη? Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Kontegr

Δεν τρομοκρατω τον κοσμο...

Απλα ξερω πλεον πως σκεφτονται τα ζωα...

 

Εχει μια λιστα στα χερια του και βλεπει στη μια στηλη "νομιμη αμοιβη" και στην διπλα "συμφωνηθησα αμοιβη"...

Τι λες να σκεφτει το ζωο???

 

Εσυ μπορει να εισαι ο τυπικοτερος μηχανικος...

Αλλα αμφιβαλλεις οτι θα χρησιμοποιηθει το ιδ. συμφωνητικο ως "οπλο" φοροδιαφυγης??

Μην κοιτας μια περιπτωση με αμοιβη 1600Ε...

Σκεψου οτι καποιος μπορει να κανει 50 αυθαιρετα..Βαλλε και μια ΨΕΥΤΙΚΗ εκπτωση 30%, ωστε να γλιτωσει και ο ιδιωτης το ΦΠΑ :wink:...

Ειπες κατι???

 

Για να μην το κουραζουμε και αυτο...

Εγω την εχω καταλαβει τη διαδικασια..

Ας δουμε ποτε θα φτασει και το περιστερι στο ΤΕΕ να ξεκινησουμε να υποβαλλουμε ιδ. συμφωνητικα..

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μια επισήμανση να κάνω...

 

Διαβάζω σήμερα σε ένθετο εφημερίδας, πανελλήνιας κυκλοφορίας.

 

"Τακτοποίηση με το Ν.4014 περί αυθαιρέτων" "σε όλη την επικράτεια, σε 48 ώρες μηχανικός μας επισκέπτεται το χώρο σας. Υπεύθυνα δηλώνεται η πρώτη φάση στο σύστημα του ΤΕΕ απο μηχανικό μας. Κόστος μόλις 300ε με το φπα για τη 1η φάση. Καλέστε στο 800ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ".

 

Σούπερμάρκετ, ΑΒ σα να λέμε ένα πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το κανω με 200€ μαζι με το ΦΠΑ....

 

Και στη 2η φαση θα ζητησω τα υπολοιπα 1750€ για να ολοκληρωσω τη διαδικασια....

 

Αντε για να φανω καλος θα χτυπησω μια 20% εκπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Καμμιά γνώμη συνάδελφοι για τις ΑΠΥ? Δύο ή μία? Πρόβλημα με το συμφωνητικό που θα είναι ούτως ή άλλως ένα?

 

Επί της διαδικασίας πάντως συμφωνώ με τους περισσότερους, εφόσον δεν κάνουμε κατάθεση στην ΕΤΕ είμαστε κατοχυρωμένοι με το συμφωνητικό, ας λένε ότι θέλουν οι αμμμόρφωτοι της ΔΟΥ, ο Νόμος το λέει καθαρά και μας καλύπτει. Τώρα η λέξη "¨νόμιμες"¨είναι ασχολίαστη. Πάντως απορώ ρε παιδιά που κάνετε προφορική κουβέντα με εφοριακούς προφορικά για τέτοιες διαδικασίες αυτή την περίοδο όταν ούτε εμείες οι ίδιοι δεν τα έχουμε καθαρίσει καλά καλά, όταν ούτε κάν στις πολεοδομίες δεν έχει φτάσει επισήμως ο 3919. Τί περιμένατε να σας πουν? Αν είναι να αμφισβητούνται τα συμφωνητικά, τότε να αγχωνόμαστε και με τα ενοίκια κλπ κλπ, όλα μπορούν να ανφισβητηθουν από το Έφορο θεωρητικά.

Πάντως, κρούω τον κώδωνα του κινδύνου σε λιγότερο μυημένους φορολογικά συναδέλφους της Κεντικής Μακεδονίας, ο λογιστής του ΤΕΕ/ΤΚΜ προχτές επέμεινε σε ομάδα συναδέλφων να καταθετουν τη νόμιμη στην ΕΤΕ συμπληρώνοντας οι ίδιοι τη διαφορά, ενώ στο συμφωνητικό θα έχουμε υπογράψει άλλα!!!Έχασα πάσα ιδέα, ο άνθρωπος είναι επικίνδυνος! Η απόδειξη κατάθεσης σε τράπεζα είναι ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ!!!!!!! Αφήστε το 2% για αργότερα, όταν θα μας πουν πού να το δώσουμε. Δεν είναι δικό μας πρόβλημα που δεν βρήκαν διαδικασία με την Εθνική!!!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση λογισμικού υπολογισμού αμοιβών μηχανικού συμπεριλαμβάνει τις αμοιβές του Νόμου 4014 Τακτοποίησης Αυθαιρέτων.

 

ΤΣΜΕΔΕ 47,09€

ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΕΠΙ ΤΕΕ & ΤΣΜΕΔΕ 0,94€

ΟΓΑ 0,19€

ΦΕΜ 156,96€

ΦΠΑ 361€

ΕΤΕ 32,14€

 

ΣΥΝΟΛΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ 598,32€

ΣΥΝΟΛΟ ΑΜΟΙΒΩΝ 1.569,98€

 

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ 2.167,90€

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα είχα υπολογίσει κι εγώ, περίπου 80€ είναι οι κρατήσεις και ΦΕΜ+ΦΠΑ αναλόγως την ΑΠΥ.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗΣ:

Η αποτύπωση έχει νόμιμη 5000*λ=1162.65 € ???

(Άρα κρατήσεις για αποτύπωση περίπου 60€.)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.