Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

για αμοιβη αποτυπωσης κατα την γνωμη μου δεν ισχυει η ελαχιστη.δεν μιλαμε για μια και μοναδικη εργασια ωστε να παρουμε την ελαχιστη.εντασετε στο πλαισιο της τακτοποίησης.εχω δυο εκδοχες για αυτη.ειχα διαβασει σε ενημερωση της ΕΛΕΜ για αμοιβη 3ε/τμ με ελαχιστο τα 115ευρω.αλλιώς βαζετε το 75% της αμοιβης προμελετης για την αρχιτεκτονικη μελετη.δηλαδη πατε στο προγραμμα που σας βγαζει αμοιβες.....βαζετε εμβαδον κατοικιας πχ 60τμ μετα στις μελετες βαζετε προμελετη μονο και απο αυτο που σας βγαζει βαζετε 75%.

 

ΑΠΥ μια κοβουμε.Η εννοια της ΑΠΥ ειναι οτι την κόβουμε οταν ολοκληρωθεί η παροχή της υπηρεσίας.τωρα αν θεωρησει καποιος την εργασία μας σαν σε δυο φάσεις νομιζω μπορει να κόψει και 2.δεν εχει σημασία νομίζω.κρατας μια λογική όμως.δηλαδή τι νομιμη εχεις στην Α φαση τι στην δευτερη.και κόβεις αναλογα.οχι 1500ε πρωτη φαση και 50 δευτερη.

Link to comment
Share on other sites

Με τις ΑΠΥ ίσως υπάρξει πρόβλημα, διότι θα είναι α' φάση 2011 και β' φάση 2012. Οπότε εάν στο συμφωνητικό (2011) ορίζεται προκαταβολή, τότε πρέπει να κοπεί και ΑΠΥ (ή όχι???).

Link to comment
Share on other sites

Την αποτυπωση μπορειτε να μην τη δηλωσετε καν στο προγραμμα αμοιβων ρε παιδια και να βγαλετε Α/Α εργου και αντιστοιχα κωδικο πληρωμης μονο τα 1569€+ΦΠΑ.....

 

Απο κει και υστερα ειναι στη διακριτικη ευχερεια σας να συνεννοηθειτε με τον πελατη ενα ποσον που θα συμπεριλαμβανει και την αποτυπωση, ουτως ωστε το ποσοστο της εκπτωσης που θα δηλωσετε στο ιδιωτικο συμφωνητικο να ειναι μικροτερο, μιας και η νομιμη αμοιβη απο το συστημα θα εχει προκυψει μικροτερη απο οτι αν δηλωνατε ΚΑΙ αποτυπωση....

 

Δηλαδη διαφορετικο ειναι να ζητησετε ας πουμε 1200€+ΦΠΑ απο τον πελατη, με τη νομιμη στα 1569€+ΦΠΑ και αλλο με τη νομιμη στα 2000€+ΦΠΑ ας πουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να γίνεται. Δλδ σε κτήριο χωρίς ο.α. δε θα δηλώσεις αποτύπωση? Θα μας πάρουν με τις πέτρες!

Αντιθέτως, σε περίπτωση που η αυθαιρεσία είναι ένα επιπλέον δωμάτιο σε κτήριο με ο.α. και το υπόλοιπο είναι ΟΚ, τότε προσωπικά δε θα δηλώσω και αποτύπωση!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όλοι οι νέοι μηχανικοί χωρίς στρωμένη πελατεία μια χαρά βολεύονται με 400 και 500 ευρώ για 2-3 μέρες δουλειάς. Εγώ έτσι το βλέπω..

Κανένα πρόβλημα βάλε και τη προμήθειά σου και δίνε τα σε μένα :)

με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι !!!

μην όμως κλαίγεσαι να σου απαντήσουμε μεθαύριο που δε θα ξέρεις από που να αρχίσεις

 

 

αφού άρχισαν τα 500αρικα:


  • κομμένη η μασημένη τροφή

  • να δουλέψει λίγο και ο ανταγωνισμός 'ό,τι πληρώνεις παίρνεις'

  • να πέσει μεθαύριο και καμιά μήνυση με τίποτε αποζημιώσεις για την καταστροφή της περιουσίας του ιδιοκτήτη
    (με το 500άρικο ούτε εξώδικο δε σε φτάνει να στείλεις)

  • άντε μετά να αρχίσουν και τα πειθαρχικά να αραιώσουμε και λίγο

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ πιστεύεται πλέον να κάνω συμφωνητικό για παράδειγμα με τον πατέρα μου για διαδικασία μηδενικό ή πολύ μικρό ποσό;Για συγγενικό πρόσωπο πολύ κοντινό εννοείται.

Εφόσον οι κρατήσεις και εισφορές δε θα γίνονται μέσω κατάθεσης ΕΤΕ, όπως είπανε στο ΤΕΕ στην Καλαμάτα σήμερα.

Εφόσον πληρώσω εισφορές και όλα και εφόσον δεν υπάρχει ελάχιστη, μπορώ να συμφωνήσω ότι θα πληρωθω πάρα πολύ λίγα από συγγενικό πρόσωπο και να τελειώνω; Ούτε απαλλαγή κατάθεσης από το ΤΕΕ χρειάζεται νομίζω πλέον.

Τι γνώμη έχετε;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Μυρι

 

Ειχα γραψει και παραπανω:

"Πρωτα να σχολιασουμε τα 6750λ και μετα να πουμε οτι αλλο θελετε"

 

Σου φαινεται λογικη η τιμη???

Για ΟΛΕΣ τις περιπτωσεις???

 

Εμενα λοιπον δεν μου φαινεται...


Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να γίνεται. Δλδ σε κτήριο χωρίς ο.α. δε θα δηλώσεις αποτύπωση? Θα μας πάρουν με τις πέτρες!

Αντιθέτως, σε περίπτωση που η αυθαιρεσία είναι ένα επιπλέον δωμάτιο σε κτήριο με ο.α. και το υπόλοιπο είναι ΟΚ, τότε προσωπικά δε θα δηλώσω και αποτύπωση!

Δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα....

Ερχεται πελατης με σχεδιο απο ιδιωτη μηχανικο, φιλο του που του ζητησε να του κανει το σχετικο σχεδιο για να μην πληρωσει εξτρα μηχανικο....

Η το σχεδιο το εχει απο ενταξης στον 1337 που ομως τελικα δεν ολοκληρωσε τη 2η φαση....

 

Παραδειγματα φερνω.... Μην τα παιρνετε τοις μετρητοις....

Υπαρχουν ενα σωρο λογοι να εχει ο ιδιωτης κατοψη του χωρου του πριν ακομα το δηλωσει στο Νομο....

 

Για ποια μαιμου μιλαμε?

 

Αποψη μου παντα

Link to comment
Share on other sites

Και γω υποβαλλω xml αντικατασταση στεγης 20τμ (σιγουρα 5000λ) και παιρνω κωδικο εργου...

Ειναι σωστο?????

 

 

Παραδειγματα φερνω.... Μην τα παιρνετε τοις μετρητοις....

Υπαρχουν ενα σωρο λογοι να εχει ο ιδιωτης κατοψη του χωρου του πριν ακομα το δηλωσει στο Νομο....

 

Eιπαμε, το ΤΕΕ ειπε 6750λ...ΤΕΛΟΣ...

Δεν νοιαζει το ΤΕΕ τι εχεις και τι δεν εχεις....6750λ...

 

Αν δεν συμφωνεις, απαντας στο ποστ #656

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.