Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗΣ:

Η αποτύπωση έχει νόμιμη 5000*λ=1162.65 € ???

(Άρα κρατήσεις για αποτύπωση περίπου 60€.)

 

 

Architect_duth, αν η αποτύπωση προκύπτει μαζί με την τακτοποίηση τότε είσαι σίγουρα πάνω από τη νόμιμη των 1.162,65€ και υπολογίζεις την αποτύπωση όπως προκύπτει από τον προϋπολογισμό του έργου, δηλαδή τα τετραγωνικά.

 

Αν υποθέσουμε ότι συνδυάζεις την αποτύπωση με κάποια άλλη μελέτη ή αποτύπωση πχ τακτοποίηση αυθαιρέτου τότε οι κρατήσεις των 60€ ευρώ που βγάζεις αντιστοιχούν σε μία κατοικία των 80τμ και υπολογίζονται ως εξής:

Αμοιβή 390€

ΦΠΑ 89,7€

ΦΕΜ 39,08€

ΤΣΜΕΔΕ 11,72€

ΤΕΕ 7,82€

Χαρτόσημο 0,47€

 

Ο ΟΓΑ που κολλαει??

Που ειναι οι κρατησεις υπερ ΤΕΕ??

 

Δεν γνωρίζω terry, μεταβιβάζω ότι μου έδωσε το πρόγραμμα, θα τους πάρω αύριο τηλέφωνο και θα ενημερώσω.

Το ΤΕΕ είναι το ΕΤΕ, 32,14€

Link to comment
Share on other sites

Για να το ξεκαθαρισουμε και αυτο...

Στην αποτυπωση και στο τοπογραφικο (οσον αφορα τον Ν4014) ΔΕΝ υπολογιζεται το 5000λ..

Link to comment
Share on other sites

Terry

Μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα...

Δε σου μιλησα εγω για λιγοτερα απο τα 6750λ

Δε μιλησα εγω για λιγοτερη αμοιβη απο τα 1569€+ΦΠΑ

 

Η αποτυπωση θα αυξησει τη νομιμη αμοιβη σου, ενω η συμφωνηθεισα θα παραμεινει σταθερη, επομενως θα αυξηθει το ποσοστο της εκπτωσης σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις καταλαβει κατι..

 

Η αμοιβη για τη διαδικασια του Ν4014 υπολογιζεται ως εξης:

6750λ (ταριφα) + Αμοιβη αποτυπωσης αρχιτεκτονικων + Αμοιβη Τοπογραφικου* + Αποτυπωση στατικων* + Ελεγχο Στατικων Υπαρχοντος *

 

 

* Όπου απαιτουνται..

 

Αρα η αμοιβη δεν ειναι μονο το 6750λ.....

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω εγώ για τον ΟΓΑ είναι το 2,4% του 2% που κρατούσε η τράπεζα για το ΤΕΕ και ήτανε σύνολο 2,048%

Link to comment
Share on other sites

Για να το ξεκαθαρισουμε και αυτο...

Στην αποτυπωση και στο τοπογραφικο (οσον αφορα τον Ν4014) ΔΕΝ υπολογιζεται το 5000λ..

 

Αυτό είναι πολύ σημαντικό terry...Μιάς και έχω περίπτωση συναδέλφου που έχει ζητήσει τιμή για τοπογραφικό. Συνεπώς οταν πρόκειται για τον 4014, δεν υφίσταται η ελάχιστη για τοπογραφικό, αλλά ότι συμφωνήσουμε, σωστά; (είναι κάπου γραμμένο αυτό;)

Οπότε κανονικά η διαδικασία ακολουθείται όπως κατά την υποβολή αμοιβών μιας Ο.Α. στο σύστημα, όπου ο Χ μελετητής, προσθέτει τον συντάκτη του τοπογραφικού με αμοιβή μικρότερη του 5000λ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω καπου γραμμενο, αλλα το προγραμμα αμοιβων μου ετσι το υπολογιζει κ το ΤΕΕ δεχεται κανονικα το xml...

 

YΓ. Δεν ξερω τι γινεται στην περιπτωση που αλλος μηχανικος πληρωνεται την αποτυπωση και αλλος τη διαδικασια για την υποβολλη του αιτηματος...

Link to comment
Share on other sites

Ο ΟΓΑ έπαιρνε και άλλα € , το 20%επί( παραβόλου Ν1041/80+3% χαρτόσημο ΤΕΕ & ΤΣΜΕΔΕ). Τώρα μάλλον θα παίρνει το 2,4% που πληρώνουμε στο ΤΣΜΕΔΕ, και αυτό χωρίς να το ξέρω σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.