Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Η αποτύπωση των αρχιτεκτονικών είναι το 75% της αμοιβής προμελέτης => 75% Χ 35% Χ αμοιβ. αρχι/κών (για νέο κτίριο).

Αρα 0,2625 Χ την αμοιβή των αρχιτεκτονικών που θα σου βγάλει...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ JTB. Εάν όμως αυτό είναι μικρότερο του 5000λ (σε μικρές κατοικίες είναι), τότε εγώ θα το υπολογίσω ως 5000λ ή η ελάχιστη-νόμιμη καλύπτεται ήδη από τη διαδικασία του 4015 (δλδ τα 6750λ) ?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ξεχωριστες εργασίες η αποτυπωση και το τοπογραφικο.ειναι ενα συνολο με την αμοιβη τακτοποιησης.ειναι σαν να λεγαμε οτι σε μια εκδοση οικοδομικης αδειας θα βαζαμε ελαχιστη αμοιβη για καθε μελετη.να πληρωνομασταν δηλαδη τα υδραυλικα, την θερμομονωση, το τοπογραφικο ,χρονικο,τευχη υπολογισμου με την ελαχιστη καθως συνηθως βγαζουν μικρες αμοιβες.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ κατανοητό, σας ευχαριστώ πολύ! :smile:

 

Και σε περίπτωση όπου το τοπογραφικό το κάνει άλλος συνάδερφος? Τότε πρέπει να το περάσω με τα στοιχεία του σε εμένα, ώστε να καλύπτουν τα 6750λ τη νόμιμη ή μπορεί να το περάσει αυτός σαν καθαρά προσωπική του δουλειά?

Ελπίζω να καταλάβατε τι ρωτάω.... :-S

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό ερώτημα. Εγώ το λέω ξεκάθαρα : δε μπορεί ο καθένας να ισχυριστεί ότι έκανε τοπογραφικό πριν 1 ή 2 μήνες ή 1 χρόνο για άλλη δουλειά σε ΕΓΣΑ οπότε εμείς το βρήκαμε έτοιμο? Όχι για το κόψιμο των κρατήσεων αλλα της γραφειοκρατίας. Γιατί αν εγώ θέλω να υπογράφει το τοπογραφικό αυτός που θα το μετρήσει, και αν αυτός θέλει να πάρει κατώτερη της ελάχιστης ή πλέον νόμιμης για το τοπογραφικό, τότε πρέπει να κάνουμε τυπικά και δύο συμφωνητικά!!!! Δηλαδή φουλ στη γραφειοκρατία την οποία θα τη διαχειριζόμαστε εμείς ως κεντρικοί διαχειριστές της κάθε υπόθεσης. Άσε που ο πελάτης θα νομίζει ότι βλέπει εξωγήινους όταν του παρουσιάσεις δύο συμφωνητικά και καμμιά δεκαριά έντυπα κρατήσεων, 3 ΑΠΥ κλπ για να πάρεις αυτά που συμφώνησες!!!

Όλα αυτά τα τραγελαφικά τα ενέταξε στη διαδικασία το ΤΕΕ!!!! Και έτσι θα μας κάνουν να παρακαλάμε τελικά για την πλήρη κατάργηση των ορίων αμοιβών και όλοι στο τέλος θα μείνουν ευχαριστημένοι (εκτός από μας).

Πάντως, είναι πραγματικά τραγικό να βλέπεις συναδέλφους να "μαλώνουν" στο φορουμ για το τί θεωρεί ο καθένας ανταγωνιστική τιμή και σωστή αμοιβή. Ο καθένας κρίνει τη δουλειά του και την ευθύνη του αναλόγως και επίσης λαμβάνει την ευθύνη των αποφάσεών του - από την άλλη ισχύει για τον πελάτη και το κλασσικό "ό,τι πληρώνεις" παίρνεις. Δεν μπορούμε να τους βάλουμε όλους μυαλό - ούτε είμαστε Γερμανοί να καταγγέλουμε τους συναδέλφους ή μεσίτες ή άλλους που αρπάζουν δουλειές με ψέμματα, οπότε αφού δεν αντιδράμε πραγματικά όπως πρέπει (σίγουρα σαν αντίδραση δεν αρκεί το κράξιμο στο φόρουμ) για να καθαρίσουμε την πιάτσα, τζάμπα κλαψουρίζουμε νομίζω.

Edited by sarcs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ κατανοητό, σας ευχαριστώ πολύ! :smile:

 

Και σε περίπτωση όπου το τοπογραφικό το κάνει άλλος συνάδερφος? Τότε πρέπει να το περάσω με τα στοιχεία του σε εμένα, ώστε να καλύπτουν τα 6750λ τη νόμιμη ή μπορεί να το περάσει αυτός σαν καθαρά προσωπική του δουλειά?

Ελπίζω να καταλάβατε τι ρωτάω.... :-S

 

Aυτό με ενδιαφέρει και μένα...Ελπίζω άν κάποιος συνάδελφος έχει προχωρήσει τη διαδικασία να μας διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα....

Ερχεται πελατης με σχεδιο απο ιδιωτη μηχανικο, φιλο του που του ζητησε να του κανει το σχετικο σχεδιο για να μην πληρωσει εξτρα μηχανικο....

Η το σχεδιο το εχει απο ενταξης στον 1337 που ομως τελικα δεν ολοκληρωσε τη 2η φαση....

 

Παραδειγματα φερνω.... Μην τα παιρνετε τοις μετρητοις....

Υπαρχουν ενα σωρο λογοι να εχει ο ιδιωτης κατοψη του χωρου του πριν ακομα το δηλωσει στο Νομο....

 

Για ποια μαιμου μιλαμε?

 

Αποψη μου παντα

  1. αν είναι έτσι, να παει στον φίλο του
  2. εσύ δε θα ξαναμετρήσεις όλο το κτίριο;

Μυρι

 

Ειχα γραψει και παραπανω:

"Πρωτα να σχολιασουμε τα 6750λ και μετα να πουμε οτι αλλο θελετε"

 

Σου φαινεται λογικη η τιμη???

Για ΟΛΕΣ τις περιπτωσεις???

 

Εμενα λοιπον δεν μου φαινεται...

εγώ προσώπικα να πάρω τετοιες ευθύνες για 1000 ευρώ και το κράτος να με φορλογήσει για 3500 ευρώ

με αφορολόγητο 5000 ευρώ, έκτακτές εισφορές, ιστορίες για ΦΠΑ, τέλη επιτηδευματος, χωρίς να αφαιρούνται οι ασφαλίστικές εισφορές κλπ

και με τέτοιο μπάχαλο να μου λείπει

 

Και γω υποβαλλω xml αντικατασταση στεγης 20τμ (σιγουρα 5000λ) και παιρνω κωδικο εργου...

Ειναι σωστο?????

 

 

Eιπαμε, το ΤΕΕ ειπε 6750λ...ΤΕΛΟΣ...

Δεν νοιαζει το ΤΕΕ τι εχεις και τι δεν εχεις....6750λ...

 

Αν δεν συμφωνεις, απαντας στο ποστ #656

κάνε τη διαφορά της νομιμοποίησης προ Ν. 4014/11 και μετά Ν. 4014/11

και θα βρείς πως ο πελάτης κερδισμένος βγαίνει

απλά αντί να πληρώσει πρόστιμο πληρώνει μεγλύτερη αμοιβή στον μηχανικό

και όλα αυτά χωρίς πρόστιμο ΙΚΑ

 

που είναι λοιπόν το πρόβλημα;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Στειλε σε μενα τις δουλειες που τις κανω με 1000Ε..

Σιγα την ευθυνη που παιρνεις στη δηλωση αυθαιρετου....

 

 

Εσυ παρε 6750λ+Αποτυπωση+ΦΠΑ για πχ ενα στεγαστρο με BBQ 5τμ...

 

Και μετα γκρινιαζουμε για την καταντια του κλαδου και το ποσο χαμηλα εχει τη σημασια της δουλειας μας ο καθε ιδιωτης...

Link to comment
Share on other sites

  1. ερ: Για πες μου τι σχέδια χρειάζονται για το BBQ + στεγαστρο;
    απ: ποιός ξέρει, θα το μάθουμε όταν βγει η 1000 +1 εγκύκλιος
    ερ: Τότε πόσα να του ζητήσω;
  2. Τα περί ευθύνης δεν τα σχολίαζω, δυστυχώς εδώ θα είμαστε και θα τα συζητάμε.
    Περιττό να σου πω, τι έχω δει σε ρυθμισεις ΗΧ.
  3. Στο ξαναλέω βγάλε το ποσό για νομιμοποίηση πριν και μετά τον Ν. 4014/11
    Θα δεις πως το συνολικό ποσό είναι χαμηλότερο.
  4. Στην τελική ας το γκρεμίσει το BBQ, δε χάθηκε ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.