Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Δε θα κρινω αν ειναι πολλα τα 1569,58€+ΦΠΑ και λιγα τα 232,53€+ΦΠΑ

 

Κρινω ΜΟΝΟ τη διαφορα των 6,75 φορων στην αμοιβη για μια ιδια διαδικασια, με λιγοτερο τρεξιμο, χαρτουρα και αναμονη στις δημοσιες υπηρεσιες για τη δουλεια με τη μεγαλυτερη αμοιβη...

 

Αυτο ειναι το παραλογο και οχι η κριση της "μεγαλης" μεν η "μικρης" δε αμοιβης....

 

Δεν πιστευω να διαφωνει κανενας....

 

Και λεω εγω τωρα.... Εχω 2 υποθεσεις σε διαφορετικα διαμερισματα του ιδιου πελατη στην επαρχια που εχει κλεισει μπαλκονακι 5τ.μ. και θελει να τα περασουμε στο νομο για τακτοποιηση....

Υψος προστιμου δεν προκειται να βγαινει πανω απο 2χιλιαρο αθροιστικα....

 

Ε, προσωπικα ντρεπομαι να του ζητησω 3850€ αμοιβη για να του τα ρυθμισω και τα δυο....

 

 

Άμα λέω πως δεν έχετε ιδέα κάτι ξερω!!! :roll:

 

Η διαφορά μεταξύ :

  • Κλεισμενος Η/Χ με 3843
  • Κλεισμενος Η/Χ με 4014

δεν είναι μόνο η τιμή είναι

  • Κλεισμενος Η/Χ με 3843 > κοστιζει 1000λ > χωρίς αυτοψία με ευθύνη του ιδιοκτήτη
  • Κλεισμενος Η/Χ με 4014 > κοστιζει 6750λ > με αυτοψία με ευθύνη του μηχανικού

Σου λέει ο πελάτης πως έχει κλείσει ΗΧ: εσύ λοιπόν πρέπει να ελένξεις από το Τοπογραφικό μέχρι το BBQ

 

Τωρα την κατάλαβατε τη διαφορά;

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια, δε θα μπω στον κοπο να ανταποδωσω, πολυ απλα γιατι δειχνεις πως δεν ξερεις καν να σεβεσαι αποψη δοαφορετικη απο τη δικη σου....

Για να την αποδεχθεις ουτε λογος....

 

Εγω, λοιπον, που δεν εχω ιδεα, λεω, νομιζω, θεωρω πως υπερκοστολογεις τις ευθυνες που υποτιθεται πως αναλαμβανεις....

Και για ποιες ευθυνες μιλαμε δηλαδη? Πας, μετρας ενα χωρο, βγαζεις το εμβαδον, βγαζεις φωτογραφιες να εισαι κατοχυρωμενος, κανεις μερικους τυπικους ελεγχους αναφορικα με δομησεις, καλυψεις κλπ και τα περνας στο συστημα...

Δε χανεις τα νιατα σου σε ουρες, δεν σπανε τα νευρα σου να προσπαθεις να βγαλεις ακρη με δημοσιους υπαλληλισκους, δεν, δεν, δεν....

 

Και αυτο εσυ το κοστολογεις ενα διχιλιαρο....

 

Μαγκια σου.... Σεβαστο....

 

Εγω το θεωρω υπερβολικο... End of conversation...

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν μου εξηγησες πως βγηκε ρε παιδι μου το 6750λ????

Μπορεις σε 5 γραμμες να μου το πεις??

Διοτι ειμαι χαζος και δεν καταλαβαινω...

Γτ να μην ειναι 100λ ή 100.000λ????

 

Οσο υπαρχει ελαχιστες-νομικες και το κακο συναπαντημα ΜΗΝ περιμενε προκοπη στον κλαδο..

 

Εγω ξερω ενα και ενα κανει δυο..

1. Κρινω την κατασταση με οτι στοιχεια εχω (σχεδια, αυτοψια κτλ)

2. Βλεπω τι χρονος και τι ογκος δουλειας απαιτειται απο μενα

3. Βλεπω κοστος μου (βενζινες, αμοιβη βοηθου, λειτουργικα εξοδα κτλ )

4. Λεω την αμοιβη μου...

 

Τελος..

Ελ. επαγγελαμτιες ειστε, δεν ειστε ταριφες..

 

Μυρι

Συνεχεια αποστηριζεις την ελαχιστες/νομιμες αλλα ποτε λες πως προκτυπτουν και τι διασφαλιζουν..

Ο κλαδος ειναι χαλια..

Οι συναδελφοι μονο συναδελφοι δεν ειναι..

Οι νομιμες/ελαχιστες ΔΕΝ θα αλλαξουν τιποτα....ΔΕΝ αλλαξανε τιποτα τοσα χρονια.. Δεν καταλαβαινεις οτι η καθε δουλεια εχει τις ιδιαιτεροτητες της??? Μπορει τα 6750λ να ειναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ πολλα μπορει να ειναι εξωφρενικα ΛΙΓΑ...

Εχεις κολλησει και βλεπεις τη μονη λυση της ελαχιστες...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Απο μενα περιμενεις να σου εξηγησω τι ειναι τα 1000λ και 6750λ?

 

Εγω βγαζω τις νομιμες αμοιβες μηπως και δεν το ξερω?

 

Η ειμαι ο μονος που φορολογουμαι για αυτες (με εξαιρεση τον 4014 και τα ιδιωτικα συμφωνητικα του περι εκπτωσεων)?

 

Διακρινω μια ενταση και επιθετικοτητα στα γραφομενα σου συναδελφε και δε νομιζω πως βοηθαει σε τιποτα τη συζητηση...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ πασο.... επειδη στη μυρι αναφερθηκες μετα το μισο του ποστ σου, θεωρησα οτι το πρωτο μισο πηγαινε σε μενα...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα τα παραπάνω , τι ποσό όμως ζητάτε για βεβαίωση μηχανικού για διαμέρισμα συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ ?

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα τις ελαχιστες τις χρειαζομαι ΜΟΝΟ σαν αναφορα στους πελατες......αν δεν ηταν τα 233 στον 3843 καποιοι θα ξεκιναγαν με 50 ευρω.....ετσι μπηκε μια βαση....ηταν δεδομενο οτι θα κατεβαινε .....γιαυτο μαζεψα μερικους στην αρχη που πολλοι λεγανε σιγα μηνα σχοληθουν με 3843 και χαρτουρα και μετα κοντινους και μαζεμενους....

 

στο θεμα της ΕΥΘΥΝΗΣ θα συμφωνησω με ΜΥΡΙ......ΚΑΜΙΑ σχεση με 3843......εδω 4014 σου λεει ο αλλος θελω ναχω ΝΟΜΟΤΥΠΟ σπιτι.....αντε ξεχνα κατι αν του δηλωσεις και να το διαπιστωσεις μετα.....κλεινεις τα παντα και υπογραφεις την βεβαιωση μεταβιβασης θελεις δεν θελεις μετα και εισαι και εκθετος στον πελατη.....

 

οσο για το θεμα των αποτυπωσεων θεωρω οτι θα κανουν πλακα αυριο αν μου πουν γιατι δεν εδωσα και αμοιβη για 5 τ,μ αυθαιρεσια αποτυπωση!!! το τεε τοχω πει και το ξαναλεω.....ουτε φυλακα μου τον θεωρω......ουτε καν νταβατζη, γιατι και ο νταβας προσεχει τα κοριτσια του οχι σαν εμας που και το πληρωνουμε και ολο θεματα μας δημιουργει......στην τελικη το τεε εχει παψει εδω και χρονια ναναι των ελευθερων μηχανικων

 

 

λεει το τεε τοσα λ και αποτυπωση και τοπογραφικο.....οταν ειναι εκτος σχεδιου το ιδιο τοπογραφικο θα το πληρωσουν 4 καθε φορα ολοκληρο? ακομα να μου απαντησουν απο το τεε.....

 

 

οσο για βεβαιωση 200 με 300 ευρω + φπα αν παω ανεξαρτητα με αλλες εργασιες που εχω εκει......και 100+φπα αν παρω τα 1600+φπα αναθεση για 4014

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Πάνω στις τελευταίες γραμμές του akius, αν και πρέπει να έχει απαντηθεί και αλλού... Εάν ο ιδιοκτήτης τακτοποιεί την αυθαιρεσία για να την πουλήσει, πρέπει να δώσουμε ΚΑΙ βεβαίωση? Δηλαδή θα έχουμε το τελικό χαρτί που βγάζει το σύστημα ΚΑΙ δική μας βεβαίωση ή ΑΡΚΕΙ η ΜΙΑ που βγάζει το σύστημα?

 

(Δική μου λογική απάντηση η 1η, ότι χρειαζόμαστε 2 χαρτιά-βεβαιώσεις. 1 του συστήματος και 1 δικό μας)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.