Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

terry έθεσα ήδη ως απόλυτο κάτω όριο τα 150€ (για την αυτοψία). Αν και το αγροτεμάχιο που φέρνεις παράδειγμα είναι σπάνια περίπτωση μάλλον, ασφαλώς θα είναι αδόμητο πράγμα που διευκολύνει. Προφανώς και δε θα πάρω 50€ όμως. Έχω στο μυαλό μου κτίσματα.

Link to comment
Share on other sites

το 1% της αντικειμενικης εχει προκυψει απο επικοινωνια με το ΤΕΕ.

απο αλλη επικοινωνία εχει προκύψει 1 με 1,5 ημερομίσθιο κατα τα γνωστά.διαλεγετε και πέρνετε.

αυτο για την βεβαιωση περι μη υπαρξης αυθαιρεσιων.

Link to comment
Share on other sites

Ορισμενες φορες παντως το 1% επι της αντικειμενικης δεν πολυσυμφερει κιολας...

Και δε μιλαω μονο για αδομητα οικοπεδα...

 

Εχω δωσει μερικες βεβαιωσεις νομιμοτητας για διαμερισματα με αντικειμενικη αξια 20.000€ και ασφαλως το ποσον που ζητησα ηταν μεγαλυτερο του 1%...

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβασες καλα το Ν3919..

Οι κρατησεις υπολογιζονται βασει νομιμης αμοιβης...

 

terry, ποιές κρατήσεις; Το ΦΠΑ και το ΦΕΜ;

 

 

 

το 1% της αντικειμενικης εχει προκυψει απο επικοινωνια με το ΤΕΕ.

απο αλλη επικοινωνία εχει προκύψει 1 με 1,5 ημερομίσθιο κατα τα γνωστά.διαλεγετε και πέρνετε.

αυτο για την βεβαιωση περι μη υπαρξης αυθαιρεσιων.

 

xlepouras, για ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ κλπ. σού είπαν τίποτα;

 

Επίσης (γενική ερώτηση), για αντικειμενική αξία νέου διαμερίσματος ίση με €200.000, θα πάρουμε αμοιβή €2.000; Μού φαίνεται υπερβολικό για νέο διαμέρισμα, που είναι όλα καθαρά από παρανομίες, η εκτέλεση της κατασκευής είναι ακριβής, υπάρχουν σχέδια άμεσα διαθέσιμα κλπ.

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

gp1 στο πρώτο ερώτημα σου να σου πω οτι κρατησεις και εισφορες είναι για το ΤΕΕ, για το ΤΣΜΕΔΕ και το ΕΜΠ.

Επίσης να παρεις 2000 ευρώ, γιατί επειδή δεν έπαιρνε ο μηχανικός 2000 ευρω κατά το συμβόλαιο τώρα πολλοί ιδιοκτήτες πληρώσαν 5000 και 10.000 αυαθίρετα και ΗΧ χωρίς να ξέρουν ποτέ ότι είχανε παρανομία. Έτσι φτάσαμε στους Ν3843, και 4014. Γιατί ποτέ ενας 3ος μηχανικός σε σχέση με τον αγοραστή και τον πωλητή δεν εμφανιζότανε ώστε να εξηγήσει τι πουλάει ο ένας και τι αγοράζει ο αλλος.

Για αυτό θα λειτουργείς σε τέτοιοες περριπτώσεις ως σύμβουλος και έτσι δικαιολογούνται ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ τα λεφτά που θα παίρνεις για τα συμβόλαια.

 

 

Είχαμε καμία ενημέρωση περί απαλλαγών για την ιδιοκτησία μας και περί δωρεών σε συγγενείς; Περνάει στο σύστημα μηδενική συμφωνηθείσα; Η απαλλαγή πως περνάει;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Επειδη πολλοι συνάδερφοι ρωτάνε για απαλλαγή.υπάρχει σαφέστατη διαδικασία μέσω ΤΕΕ.σου δίνει έντυπο με τη διαδικάσια.

το εχω κανει πρόσφατα και αυτο που κανεις ειναι σχετικά απλό αλλα θελει λίγο γραφειοκρατία.

α)αιτηση στο ΤΕΕ με το ακριβες ποσό (οπως εχει βγει απο το συστημα) για το οποιο ζητας απαλλαγη.

Β)αφου γινει δεκτο το αιτημα σου.....πληρωνεις στο ταμειο του ΤΕΕ το ποσο κρατήσεων ΤΕΕ.

στην εφορία καταθέτεις την απάντηση του ΤΕΕ μαζι με το ΦΕΜ για το οποίο σου δίνουν και αυτοί απαλλαγή (μετα απο καμια εβδομάδα).πληρώνεις το τσμεδε κανονικά στην τράπεζα.

Γ)με τα χαρτιά αυτά πηγαίνεις πολεοδομία για έλεγχο φορολογικών αν προκειται για ανεγερση οικοδομής ή τα υποβάλεις(???) στο ΤΕΕ μαζι με τα υπολοιπα στην πλατφόρμα που ΘΑ ανοίξει.

 

σχετικα με τις βεβαιώσεις.......δεν χρειάζετε να κατεθέσουμε ΦΕΜ καθως δεν γίνεται έλεγχος απο Πολεοδομία.ΤΣΜΕΔΕ στην τράπεζα κανονικά.ΤΕΕ????δεν έχω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

@terry

 

Σπάνιο είναι εδώ στην Αθήνα που δουλεύω εγώ. Θα πάω για αυτοψία εννοείται αλλά είναι σαφώς απλούστερη και "ακίνδυνη" περίπτωση μια βεβαίωση για αδόμητο, παρά για κτίσμα. Είπα έβαλα "ταρίφα" 150+ΦΠΑ (και αυτό γράφω και στο υπόδειγμα συμφωνητικού που έχω φτιάξει) για την περίπτωση που δεν δώσω καν βεβαίωση.γιατί υπάρχουν αυθαιρεσίες. Από αυτό το νούμερο και πάνω για αδόμητα ανάλογα πόσο θα με τρέξει ο πελάτης.

 

το 1% της αντικειμενικης εχει προκυψει απο επικοινωνια με το ΤΕΕ.

 

Το 1% είναι η αμοιβή των δικηγόρων για την "παράστασή" τους στα συμβόλαια. Το διάβασα και ως φήμη και εδώ. Είναι δική μου απόφαση τελικά ως "μπούσουλας" για εύλογη αμοιβή. Εγώ αποφάσισα ότι δεν πρόκειται να δεχτώ να πάρω λιγότερα από τον δικηγόρο.

 

Ορισμενες φορες παντως το 1% επι της αντικειμενικης δεν πολυσυμφερει κιολας...

 

Ασφαλώς και υπάρχουν περιπτώσεις που δε συμφέρει. Όπως είπα σε κάποιες περιπτώσεις ασφαλώς θα ζητήσω περισσότερα. Και πάλι εδώ που δουλεύω αντικειμενικές τάξης μεγέθους 20.000€ δεν είναι πολύ συχνές έτσι κι αλλιώς.

 

Επίσης (γενική ερώτηση), για αντικειμενική αξία νέου διαμερίσματος ίση με €200.000, θα πάρουμε αμοιβή €2.000; Μού φαίνεται υπερβολικό για νέο διαμέρισμα, που είναι όλα καθαρά από παρανομίες, η εκτέλεση της κατασκευής είναι ακριβής, υπάρχουν σχέδια άμεσα διαθέσιμα κλπ.

 

ΦΕΜ δεν υπάρχει στις αμοιβές για βεβαιώσεις (προς το παρόν τουλάχιστον). Τώρα για το αν είναι υπερβολική η αμοιβή των 2.000€, θα σου πω ότι για να καταλήξεις ότι είναι "όλα καθαρά από παρανομίες", θα πρέπει να κάνεις αυτοψία και να το ελέγξεις. Και με δεδομένο ότι πρόκειται για μάλλον σχετικά μεγάλου εμβαδού και καινούργιο διαμέρισμα (για να έχει 200.000€ αντικειμενική), αυτό συνεπάγεται α) μεγαλύτερο κόπο για σένα, β) μεγαλύτερο κίνδυνο για σένα (στα χρόνια μου ως εκτιμητής διαπίστωσα ότι οι αυθαιρεσίες οργιάζουν στα νέα διαμερίσματα. Τις δεκαετίες του '60 και του '70 τα πράγματα ήταν αλλιώς).

Έχε υπόψη σου επίσης ότι οι κυρώσεις που έχουμε για λάθος βεβαίωση, είναι ανάλογες της αξίας της αυθαιρεσίας (και άρα και της αντικειμενικής του ακινήτου), συνεπώς ανάλογο είναι το ρίσκο που παίρνουμε και ασφαλώς ανάλογη πρέπει να είναι και η αμοιβή μας. Μπορεί να μην πάρω 2.000€, αλλά δε θα πάρω σε καμία περίπτωση και μόνο 500... Διάβασε τι ακριβώς έγραψα. Νομίζουν ήμουν σαφής.

Edited by tpanag
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.