Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Το 1996 μπορούσες να παίρνεις και πάνω απ' την ελάχιστη το οποίο ήταν εξίσου νόμιμο = νόμιμη αμοιβή.

 

Εγγράφως ο 3919 για το φεμ σε ποια παράγραφο το λέει ότι υπολογίζεται επί της συμβατικής = συμφωνηθείσας?

 

Φίλε terry νομίζω ότι κανείς μας αυτή την στιγμή δεν έχει παρανοήσει τις έννοιες νόμιμη και συμβατική κατά τον 3919.

 

Ελπίζω παρανόηση να είναι αυτό που διαδίδεται μέσω του τεε στα σεμινάρια.

Γιατί αν είναι κατά βούληση και γίνει πράξη, με κάποιο ανυπόγραφο faq ας πούμε, χρειάζεται μια προσφυγή στα δικαστήρια και μια γνωστοποίηση στην τρόικα για το κατά τα άλλα "άνοιγμα" των κλειστών επαγγελμάτων να έρθουνε να μας γ@μησουν, να πνίξουν στην θάλασσα τους 300 και το συνάφι τους, να καταργήσουν το τεε και κάθε είδους συνδικαλισμό μήπως και αρχίσει αυτή η πουτ@να η χώρα να παράγει κάτι.....

 

Μπορεί άδικα να μπήκε ο τίτλος κλειστό επάγγελμα στους μηχανικούς, αλλά η απελευθέρωση των αμοιβών ήταν στη σωστή κατεύθυνση όσο αφορά την ανταγωνιστικότητα.

 

Και αν σήμερα θεωρούν κολασμένο το χώρο της οικοδομής δεν φταίμε οι δύσμοιροι οι μελετητές που πάνε να μας αρμέξουν όσο δεν γίνεται. Ας τριπλασίαζαν το ΕΚΚΟ να έρθει κατ’ ελάχιστο στα πραγματικά επίπεδα για να σταματήσει η φοροδιαφυγή του κλάδου, φοροδιαφυγή όχι απ’ τα μικρά μελετητικά γραφεία, αλλά από τους κατασκευαστές.

Αν όμως πονηρά σκεπτόμενοι μας πάνε σε μια φορολόγηση με βάση αυτό που σήμερα λέμε νόμιμη και απλά παίρνουμε την συμβατική τότε πολύ απλά θα έχουν κάνει έγκλημα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο νόμιμο (δηλαδή όχι παράνομο) και άλλο νόμιμη αμοιβή. Τέλος πάντων.... δεν έχει σημασία.

Δεν το λέει ο ν3919/11 αλλά ο ν3943/11, μετά δηλαδή την δημιουργία της έννοιας "συμβατική αμοιβή"

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά, για αμοιβές αρχιτεκτόνων και μηχανικών

για την επίβλεψη της εκτέλεσης κάθε είδους τεχνικών

έργων που ορίζονται στις προηγούμενες περιπτώσεις,

ο προκαταβλητέος φόρος επιβάλλεται πριν από τη θε−

ώρηση των οικείων εργασιών από την αρμόδια αρχή

στο ποσό της αμοιβής επίβλεψης του δικαιούχου, και

προκειμένου για εκπόνηση μελετών ή σχεδίων και επί−

βλεψη έργων του Δημοσίου, νομικών προσώπων δη−

μοσίου δικαίου και των κοινωφελών ή θρησκευτικών

ιδρυμάτων, ο προκαταβλητέος φόρος κατά τα ποσοστά

της παραγράφου αυτής υπολογίζεται στο ποσό της

συμβατικής αμοιβής.»

 

 

Στην ιδια παραγραφο ξεχωριζει αρχιτεκτονες απο μηχανικους..

Δες τι γραφει για τις επιβλεψεις..

Πρωτο φορα το βλεπω...

Edited by Manolis gon
μεγένθυση
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει κάτι διαφορετικό από αυτό που ισχύει σήμερα. Πριν την θεώρηση από την πολεοδομία για την ρευματοδότηση, πρέπει να έχει καταβληθεί ο ΦΕΜ.

Ή λάθος κατάλαβα;

Link to comment
Share on other sites

ωραια να ρωτησω και εγω κατι.........τελικα την αποδειξη ΠΟΤΕ την κοβουμε για 4014 ? οταν περαιωθει? οταν παμε β φαση? οταν πληρωθουμε? οταν παμε τα συμφωνητικα εφορια? ΠΟΤΕ ?

γιατι θελω να παω κατι συμφωνητικα εγορια και θαθελα ναξερα αν καποιος συναδελφος εχει παει

Link to comment
Share on other sites

Στο μυαλό μου έρχεται ο νέος τρόπος και οι ελεγκτές δόμησης. Αυτοί δεν θα "επιθεωρούν" για να προχωρήσουμε στην επόμενη φάση;

Δηλαδή μήπως θα πρέπει πριν επιθεωρήσουν να έχει κατατεθεί ο ΦΕΜ;

 

akius

Συμφωνητικά είμαστε υποχρεωμένοι για αξία άνω των 6000€. Άρα για Ν4014 δεν πάνε (εκτός αν είναι τόσο μεγάλο το έργο).

Εγώ λέω πως δεν πάνε ποτέ, αλλά ας το αφήσουμε προς το παρόν.

Απόδειξη κόβεις όταν πάρεις χρήματα, αν πάρεις πριν την περαίωση.

Αλλιώς με την περαίωση.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Faethon11

απλα θα τα παω να ειμαι πιο ησυχος......και να μην μου λενε αλλα μετα και οι πελατες.....γιατι τους λες πχ 1500 μετα σου λενε βρηκαμε με 500 ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.