Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Αφου ειναι αυθαιρετη πως εγινε συσταση???????

Terry είσαι εκτός θέματος... :shock:

Πρώτη φορά βλέπεις σύσταση οριζοντίου να γίνεται σε μελλοντικά ανεγερθεισόμενη οικοδομή και μελλοντικά εκδωθείσα άδεια??? συχνό το φαινόμενο (κόλπο) , ειδικά στα εκτός σχεδίου... στην συγκεκριμένη περίπτωση ίσως είχαν κάνει εκ των προτέρων την σύσταση και τελικά κόλλησε η άδεια και δεν βγήκε....

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

θεωρητικά μπορείς να πέις ότι υπήρχε ΟΚ, πρακτικά τώρα στην περίπτωση που δεν υπάρχει παλαιότερο τοπογραφικό και σε καλέσει το ΤΕΕ και σου πέι δικαιολόγησέ μου γιατί δεν το συμπεριέλαβες στην νόμιμη αμοιβή τί θα κάνεις??? θα φτιάξεις ένα με παλαιότερη ημερομηνία και άλλη σφραγίδα και θα το προσκομήσεις?? (όλα γίνονται.. θα μου πείς...)

Link to comment
Share on other sites

Συσταση ενω εχει εκδοθει ΟΑ το καταλαβαινω..

Συσταση με ΥΔ οτι ειναι προ του 1981 το καταλαβαινω..

 

Αλλα συσταση σε "υπο εκδοση" ΟΑ ειναι απλα λαθος..

Ακυρο συμβολαιο...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις με σύσταση σε μελλοντικές κατοικίες.Ηταν κάτι σα διάγραμμα κάλυψης το σχέδιο περιγραφής της σύστασης..Βέβαια αν άλλαζε το περίγραμμα της οικοδομής από τη σύσταση γινόταν και διόρθωση.Αυτό βέβαια όταν έβγαινε άδεια

Link to comment
Share on other sites

terry μην είσαι απόλυτος... όλοι οι συμβολαιογράφοι δηλαδή που το κάνουν (το χω δει καμια 20αριά φορές!!) είναι λάθος...??? μήν μπάινουμε σε άλλα χωράφια terry...

Link to comment
Share on other sites

Σε μια αυθαίρετη τριόροφη οικοδομή με σύσταση ιδιοκτησιών ανα όροφο, μπορεί να γίνει μία ενιαια δήλωση και για τους τρεις ιδιοκτήτες; Η πρέπει να κανω τρεις δηλώσεις και τρεις αμοιβές;

 

Εννοείται πως θα κάνεις 3 δηλώσεις +1 για τους κοινόχρηστους χώρους ενδεχομένως. Και θα τους "βαρέσεις" και παραπάνω από το κανονικό, γιατί αυθαίρετο 3όροφο και μάλιστα με σύσταση, είναι κάτι παραπάνω από θράσος.

 

Αφου ειναι αυθαιρετη πως εγινε συσταση???????

 

Συμβαινει terry. Κι εγώ το είχα ρωτήσει προ καιρού αυτό, αλλά δεν σκέφτηκα ότι και εγώ ο ίδιος ήμουν πριν χρόνια ιδιοκτήτης "μελλοντικής" οριζόντιας ιδιοκτησίας σε αγροτεμάχιο. Ότι γίνεται δηλαδή, γίνεται. Απλά είναι λίγο παράδοξο (και θράσος όπως λέω) το να μη βγαίνει τελικά άδεια και να επιμένουν να σηκώνουν τόσο μεγάλα αυθαίρετα, τη στιγμή μάλιστα που σίγουρα το γήπεδο ήταν οικοδομήσιμο (εφόσον έγινε σύσταση) και άρα θα μπορούσε να βγει άδεια...

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ..

 

Αλλα μιλαμε για συσταση που εχει ισχυ εφοσον βγει ΟΑ

Σωστα???

 

Αν το κτηριο κατασκευαστει αυθαίρετο για ποια συσταση μιλαμε???

Link to comment
Share on other sites

η ιστορία είναι λίγο μεγάλη. Το συγκεκριμένο είχε άδεια νομιμοποίησης η οποία εξαφανίστηκε απο την πολεοδομία.

Ο διευθυντης της εν λόγω πολεοδομίας μου πρότεινε με θρασος μην μπλέξεις με ανασύσταση, γιατι δεν ξέρεις σε ποιον μαλάκα θα πέσεις και πόσο καιρό θα πάρει...

Το κτίριο είναι αποδεδειγμένα προ του 83'. Οποτε το πρότιμο ειναι για όλο 4000.

Ετσι πρότεινα να το πάνε όλο για τακτοποίηση και μετα αν θέλουν κάνουν ανασύσταση και ότι άλλο θέλουν.

Γι' αυτό θέλω αν γίνεται να τα κάνω όλα με μία αίτηση

Αυτοί βιάζονται γιατί ο πατέρας έχει την επικαρπία και θέλει να την παραχωρήσει στις κόρες, που έχουν την ψιλη κυριότητα.

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορετικό το Α/Α πριν και μετά την υποβολή. Επίσης μόνο λίγο πριν την υποβολή της οριστικής υπαγωγής καλό είναι να περνάτε στο σύστημα αμοιβών.

 

Κανουμε και αποδοχη αμοιβων ετσι?

Δηλαδη τικαρουμε τα τετραγωνακια δυο φορες, ωστε να βγει το pdf "στα εργα μου"?

 

Εχω ολοκληρωσει με ολα, υπαρχει καποιος λογος να μην προβω σε οριστικη υπαγωγη?

Edited by leo_zen
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.