Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

tpanag

 

Υπαρχει και το ΠΔ696/74 που σου λεει στα εκτος σχεδιου οτι παιρνεις 1 σταση ανα 2 στρεμματα.... (νομιζω σωστα το θυμαμαι)

Εχω τσακωθει 50 φορες στην πολεοδομια, στον ελεγχο φορολογικων...

Καποιες φορες περασαν και λιγοτερες στασεις, καποιες αλλες πηγα στην τραπεζα, ξανα ΕΠΜ-ΤΣΜΕΔΕ για 90Ε αμοιβη...

 

 

Όσες στάσεις αναγράφεις στο τοπογραφικό σου (στον πίνακα συντεταγμένων), για τόσες πρέπει να χρεώσεις. Το 696 σου απαγορεύει να χρεώσεις π.χ. 2 στάσεις για ...10 στρέμματα (που σε ιδανικές συνθήκες μπορεί και να έφταναν πρακτικά). Δεν έχει σχέση αυτό όμως με το τι πρέπει να χρεώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι για 10στρ με βαζει να πληρωθω 5 στασεις..

Εχω πολλες περιπτωσεις που με μια σταση εχω μετρησει και 20στρ...Ομοιως για 2.5-3στρ εχω κανει και 10 στασεις...!!!

Δεν λογαριαζω την αποτυπωση με gps, στην οποια δειχνω ως σταση τη θεση της βασης και παλι με βαζουν να πληρωθω 4-5 στασεις...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αποτυπωση αρχιτεκτονικων για τα τετραγωνικα αυθαιρεσιας (χτες εβαλα αποτυπωση για 1,4 τ.μ. και μου εδωσε νομιμη 20€ :mrgreen: )

Εδω πρεπει να συμπληρωσεις μονος σου τον προυπολογισμο για τα αρχιτεκτονικα.

Πηγαινεις στους χωρους στο συστημα αμοιβων και βαζεις κατοικιες

Επιλεγεις τα τετραγωνικα αυθαιρεσιων που εχεις υπολογισει και σου βγαζει τον ελαχιστο προυπολογισμο

Σβηνεις την επιλογη Κατοικιες και κρατας μοναχα τις ρυθμισεις του Ν. 4014/2011

Πηγαινεις στην επομενη καρτελα με τις κυριες εργασιες.

Αφου επιλεξεις 6,75 ημερες για ρυθμισεις για το 4014 αμοιβομενες με χρονο απασχολησης, κανεις και 2η καταχωρηση με αποτυπωση αρχιτεκτονικων και στο κελι του προυπολογισμου βαζεις τον ελαχιστο που σου ειχε προκυψει πιο πανω...

Αποτύπωση κάνουμε σε όλη την οριζόντια ιδιοκτησία, άρα βαζουμε τα τμ όλης της οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Κατα τα άλλα σωστή η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Αποτύπωση κάνουμε σε όλη την οριζόντια ιδιοκτησία, άρα βαζουμε τα τμ όλης της οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Κατα τα άλλα σωστή η διαδικασία.

 

Απο που προκυπτει αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Παραδειγμα..

Οριζοντια με 3 εξωτερικα στεγαστρα (Η/Χ) αυθαιρετα και μια εξωτερικη αποθηκη...

Αποτυπωνω ολη την οριζοντια..?

Δεν νομιζω....

 

Εγω περιγραμμα (εγινε ηδη στο τοπογραφικο) θα κανω και θα δειξω τις αυθαιρεσιες κανονικα σε κατοψη...

 

Παραδειγμα 2.

Οριζοντια (υπογειο+2 οροφοι - μεζονετα) με αυθαιρετη σοφιτα...

Αποτυπωνω ολη την οριζοντια???

Δεν νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

αποτυπώνεις όλη τη σταθμη της οριζόντιας ιδιοκτησίας στην οποία υπάρχει η αυθαιρεσία

 

παραδειγμα 1

όλη την ιδιοκτησία

 

παράδειγμα 2

σταθμη σοφίτας

αλλά επειδή πρέπει να δείξεις και τη σκάλα που ανεβαίνει στη σοφίτα 2ος όροφος

 

άσε που στ' αλήθεια κάνεις αποτύπωση και στα υπόλοιπα τουλάχιστον ως προς αυτά που περιέχει η βεβαιωση νομιμότητας μηχανικού

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Για να κανω κατοψη την εξωτερικη αποθηκη θα αποτυπωσω ολο το ισογειο?????

 

Εγω δεν το κανω...

Τις αμοιβες κανεις δεν θα τις ελεξεις..

Εχω ηδη αποδωσει τις εισφορες μου και ειμαι κυριος..

 

 

ΥΓ. Με τη λογικη σου (η οποια σωστη ειναι) πρεπει σε περιπτωση αναλυτικου (κατηγ 13) να υπολογιζεις αμοιβες αποτυπωσης βασει αναλυτικου.. Το κανεις??????????

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω....

Η αποτυπωση μου περιοριζεται στο σταδιο της βεβαιωσης νομιμοτητας...

Για αυτο με πληρωνουν, να αποτυπωσω, να ελεγξω και να εκδωσω βεβαιωση...

Οταν μου προκυπτουν αυθαιρετα τμηματα, θα ορισω αποτυπωση μονον αυτων... Αυτα θα δειξω στα σχεδια που θα μου ζητησουν... Δε θα κατσω να ξανααποτυπωσω ολο το διαμερισμα, ειναι οπως στα σχεδια!

Δεν μπορει να εχω σπιτι 100τ.μ. ας πουμε με αυθαιρεσια 2τ.μ. και να βαλω αποτυπωση ολα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει να εχω σπιτι 100τ.μ. ας πουμε με αυθαιρεσια 2τ.μ. και να βαλω αποτυπωση ολα...

 

Μα είναι δυνατό να αποτυπώσεις μόνο τα 2 τ.μ. της αυθαιρεσίας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.