Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

αυτο ειναι θεμα...dora22

 

γιατι εμπλεκεται το ΦΠΑ δυο διαχειριστικων οικονομικων ετων...2011 και 2012,

 

το εγραψα και παραπανω...ο λογιστης μου προτεινε οτι στις προκαταβολες πρεπει να κοβω απλη αποδειξη πληρωμης (μη διατρητο μπλοκακι απο εφορια)

 

και στο τελος την ΑΠΔ...μηπως βιαστηκες λιγο να πληρωσεις ΦΠΑ στην προκαταβολή;;; εκτος και αν επρεπε να δικαιολογησεις εξοδα και εισουν πιστωτικη...

Link to comment
Share on other sites

θεωρησα οτι την στιγμη που φαινεται στο συστημα οτι εχω κανει καποια δουλεια για το αυθαιρετο και εχω φτασει την δηλωση μεχρι την προσωρινη υπαγωγη , για να ειναι νομοτυπη(τρομαρα μου) εκοψα απυ με την προκαταβολη και φπα..Διαβαζοντας τωρα τις οδηγιες με την αναβαθμιση στην τελευταια σελιδα για την νομιμη , συμφωνηθεισα και εισφορα τεε λεει οτι "στην τραπεζα κατατιθενται σε μια συναλλαγη 3 ποσα απο τα οποια η αμοιβη και το φπα αποδιδονται αμεσα στον δικαιουχο μηχανικο".Με την λογικη αυτη δεν μπορουμε να παμε στην τραπεζα το κλασικο εντυπο αμοιβων , αφου εκει θα ειναι μονο η αμοιβη με το φπα.Αρα μηπως απλα με τον κωδικο πληρωμης και τον αριθμο λογαριασμο μας κατατιθεντα η αμοιβη και το φπα και με τον ιδο κωδικο πληρωμης σε εντυπο εισπραξης της τραπεζας καταθετουμε την εισφορα. Δεν βρισκω αλλη εξηγηση.

Τοσο δυσκολο τους ειναι μας ενημερωσουν για αυτο ???

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον ilias συναδελφοι,

 

δινω παράδειγμα...εχω αυθαιρετο εντος σχεδιου...συμφωνω με ιδιοκτητη για συμβατικη τιμη 900ευρω πλεον ΦΠΑ και επιπλεον (10% ΦΕΜ + 2,048% ΤΕΕ + 3,07% ΤΣΜΕΔΕ)....συνολικα 1300ευρω.

 

Παιρνω προκαταβολη 700ευρω και κοβω αποδειξη εισπραξης (μη διατρητο μπλοκ την προκαταβολη, συμβουλη απο τον λογιστη μου)

 

Λιγο πριν την οριστικη υποβολη (που εχω κρατησει ανοικτη) παιρνω και το υπολοιπο ποσο 600ευρω (που συμπεριλαμβάνει υπολοιπο συμφωνηθεισας αμοιβης 200ευρω , το Φ.Π.Α.,το ΦΕΜ και τις υπολοιπες παρακρατησεις...

 

Στο νεο συστημα αμοιβων, βγαζω εντολη πληρωμης που περιέχει (συμφωνηθεισα, ΦΠΑ επι αυτης και εισφορες υπερ ΤΕΕ) και ενημερωνω και κανω οριστικη υποβολη

 

Κοβω ΑΠΥ επι της συμφωνηθεισας πλεον Φ.Π.Α (συναρτήσει της αποδειξης πληρωμης της προκαταβολης) και πληρωνω ΦΕΜ στην εφορια...

 

Περιμενω απο το ΤΕΕ να μαθω αν πρεπει να περασω την συμβατικη αμοιβη+ΦΠΑ, απο τραπεζα, η πληρωνω μονο ΤΣΜΕΔΕ στην τραπεζα και τις εισφορες υπερ ΤΕΕ στο ΤΕΕ...

 

Εχει κανεις συναδελφος καποια παρατηρηση επι της διαδικασιας; θα εκτιμουσα παρα πολυ την αποψη σας...

 

Συνάδελφε μία σημείωση μόνο. Η ΑΠΥ που θα κόψεις θα πρέπει να είναι 1300€ μαζί με το ΦΠΑ. ΦΕΜ, ΦΠΑ, ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ είναι δική μας υποχρέωση.

 

edit

Και εγώ ότι χρήματα έχω πάρει, έχω δώσει κανονική ΑΠΥ και έχω αποδώσει ΦΕΜ. Πως αλλιώς θα το περάσει στα έξοδά του;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Faethon11 σε ευχαριστώ,

 

ναι συμφωνω αλλα ξέχασα να το γράψω...

 

συμφωνώ με τον πελατη (αλλα δεν το αναφερω στο ιδιωτικο συμφωνητικο) οτι θα μου πληρωσει και τις παρακρατήσεις (ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ και ΦΕΜ) (κατι το οποιο

 

κάναμε και στον 3843/2010 που τα ποσα ηταν μικροτερα)...

 

και στο τελος κόβω ΑΠΔ με το φπα...

Link to comment
Share on other sites

Faethon11 σε ευχαριστώ,

 

ναι συμφωνω αλλα ξέχασα να το γράψω...

 

συμφωνώ με τον πελατη (αλλα δεν το αναφερω στο ιδιωτικο συμφωνητικο) οτι θα μου πληρωσει και τις παρακρατήσεις (ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ και ΦΕΜ) (κατι το οποιο

 

κάναμε και στον 3843/2010 που τα ποσα ηταν μικροτερα)...

 

και στο τελος κόβω ΑΠΔ με το φπα...

Γιατί να μην το αναφέρεις?Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.Εγώ αναφέρω ότι για

"αμοιβή Χ , για φπα Υ και επίσης καταβάλλονται 80 ευρώ για κρατήσεις υπέρ τεε τσμεδε". και κόβω απόδειξη για την καθαρή αμοιβή + το φπα χωρίς να επιβαρυνθω το φπα για τις κρατήσεις αφού αναφέρω ότι τις πληρώνει αυτός. Υπάρχει κάποιο λάθος σε αυτό?

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

Το έχω γράψει πολλές φορές και ίσως να γίνομαι κουραστικός αλλά θα το ξαναγράψω ακόμα μία φορά.

Λέμε 1000€ αμοιβή ενώ η νόμιμη είναι 1600€ και ο πελάτης πληρώνει και ΦΕΜ, κρατήσεις

Αυτό σημαίνει ότι ο πελάτης θα μας δώσει στο τέλος 1381,20€. Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να κόψουμε ΑΠΥ ώς εξής.

Αμοιβή : 1122,93€

ΦΠΑ: 258,27€

Σύνολο: 1381,20€

Θα αποδώσουμε

ΦΕΜ : 112,29€

ΦΠΑ: 258,27€

κρατήσεις επί της νόμιμης, δηλαδή 81,92€

Τελικά θα μας μείνει στο χέρι 928,72€

 

Αν δεν κάνουμε αυτό αλλά κόψουμε ΑΠΥ 1000+230=1230€ και μας δώσει ο πελάτης στο χέρι ΦΕΜ και κρατήσεις (194,21€) τότε απλά φοροδιαφεύγουμε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ iguana

 

Δεν νομιζω, το υπουργειο οικονομικων και οι λογιστες...λενε οτι για το οποιοδηποτε ποσο συμφωνουμε μεσω ιδιωτικου συμφωνητικού πρεπει να κοβουμε αποδειξη...

Link to comment
Share on other sites

Το έχω γράψει πολλές φορές και ίσως να γίνομαι κουραστικός αλλά θα το ξαναγράψω ακόμα μία φορά.

Λέμε 1000€ αμοιβή ενώ η νόμιμη είναι 1600€ και ο πελάτης πληρώνει και ΦΕΜ, κρατήσεις

Αυτό σημαίνει ότι ο πελάτης θα μας δώσει στο τέλος 1381,20€. Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να κόψουμε ΑΠΥ ώς εξής.

Αμοιβή : 1122,93€

ΦΠΑ: 258,27€

Σύνολο: 1381,20€

Θα αποδώσουμε

ΦΕΜ : 112,29€

ΦΠΑ: 258,27€

κρατήσεις επί της νόμιμης, δηλαδή 81,92€

Τελικά θα μας μείνει στο χέρι 928,72€

 

Αν δεν κάνουμε αυτό αλλά κόψουμε ΑΠΥ 1000+230=1230€ και μας δώσει ο πελάτης στο χέρι ΦΕΜ και κρατήσεις (194,21€) τότε απλά φοροδιαφεύγουμε.

 

Εγώ πάντως λέω ότι ο πελάτης δε πρέπει να απασχολείται με τι ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να πληρωσουμε εμείς παρά μόνο το ΦΠΑ.

Δηλαδή συμφωνείς με τον πελάτη για χίλια ευρώ; Τότε κόβεις ΑΠΥ 1000+ΦΠΑ. Αν θέλεις εσύ να πάρεις ακριβώς 1000 στο χέρι καθαρά, τότε θα κάνεις τον συλλογισμό του Φεδων παραπάνω.

ΦΕΜ, ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ είναι δικιά μας υποχρέωση και ο πελάτης δεν πρέπει να μπλέκεται σε αυτά. Οπότε συμφωνηθείσα είναι ότι συμφωνείς με τον πελάτη. Το τι θα σου μείνει μετά είναι θέμα να το σκεφτείς πριν μιλήσεις με τον πελάτη για το τι θελεις να σου μείνει καθαρά.

 

Δύο περιπτώσεις:

 

α) Συμφωνείς με τον πελάτη για 1000 ευρώ, τότε κόβεις ΑΠΥ 1000 +ΦΠΑ στα 1000 και από το χιλιάρικο αρχίζεις και πληρώνεις κρατήσεις και ΦΕΜ, οπότε σου μένουν λιγότερα από χίλια.

 

β) Θέλεις να πάρεις καθαρά 1000 από πελάτη γιατί έτσι θέλεις, τότε κόβεις ΑΠΥ (1000+ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ+ΦΕΜ) + ΦΠΑ στο (1000 + + ) και μετά αφου πληρώσεις τις κρατήσεις και ΦΕΜ θα έχεις στην τσέπη 1000.

 

Και οι δύο νόμιμες διαδικασίες αφού εσύ θέτεις το ποσό, ωστόσο στο ένα σου μένουν λιγότερα από χιλια και στο άλλο ακριβώς 1000.

Edited by Thodoris4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ στο ότι ο πελάτης πρέπει να ακούει μία ΤΕΛΙΚΗ καθαρή αμοιβή + ΦΠΑ. Τα του τύπου "Θέλω 1000 αλλά θα μου δώσεις και τις κρατήσεις μου και τον φόρο μου και ότι άλλο σκεφτώ και τον ΦΠΑ" μόνο καλό δεν κάνουν στο επάγγελμα.

 

Μιλάω σαν να είμαι εγώ πελάτης και πάω σε κάποιον μηχανικό. Όταν μου λέει κάτι τέτοιο, δεν μου ακούγεται καθόλου σωστό!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση : εντος σχεδίου με οικ. άδεια, αυθαίρετη προσθήκη ορόφου στο δώμα.

Στη νόμιμη αμοιβή θα πρέπει να βάλουμε και αμοιβή αποτύπωσης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.