Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ - Ενημέρωση σχετικά με την απελευθέρωση των αμοιβών Μηχανικού pdf_button.png printButton.png emailButton.png

Αθήνα, 11-7-2011

 

a>Ο Ν.3919/2011 επέφερε μεταβολές στο νομοθετικό πλαίσιο των κλειστών επαγγελμάτων. Ειδικότερα όσο αφορά στις αμοιβές των Μηχανικών,

για τη μελέτη των έργων που αναφέρονται στο Άρθρο 1 παρ. 1 του Π.Δ 696/1974, αυτές καθορίζονται από 02/07/2011 ελεύθερα, με έγγραφη συμφωνία των συμβαλλομένων, ενώ καταργούνται οι “ελάχιστες αμοιβές”, οι οποίες αντικαθίστανται εφεξής με τις “νόμιμες” που θα ισχύουν μόνον στην περίπτωση που δεν προκύπτει έγκυρη έγγραφη συμφωνία κατά τα ανωτέρω.

Σύμφωνα με το νόμο, οι Μηχανικοί δύνανται να συμφωνήσουν αμοιβή ελεύθερα διαπραγματεύσιμη με τον ιδιοκτήτη και ανάλογα με το είδος του έργου που καλείται να μελετήσει και επιβλέψει η δε αμοιβή τους καταβάλλεται απ’ ευθείας σε λογαριασμό τους από τον πελάτη.

Μετά τη θέση σε ισχύ του νόμου οι Μηχανικοί αποδεσμεύονται από το σύστημα αμοιβών του Τ.Ε.Ε, που ίσχυε μέχρι πρότινος.

Πάγια θέση της Ε.Ε.Τ.Ε.Μ, όσο αφορά στους Πτυχιούχους Μηχανικούς – μέλη της, ήταν ότι οι εν λόγω Μηχανικοί δεν ενέπιπταν εξ’ αρχής στο σύστημα του Τ.Ε.Ε.

Με τα νέα δεδομένα οι Πολεοδομίες έχουν υποχρέωση να εφαρμόζουν τις διατάξεις του Ν.3919/2011.

Η Ε.Ε.Τ.Ε.Μ καλεί τα μέλη της να της αναφέρουν οποιαδήποτε παραβίαση του νόμου, από οποιαδήποτε φορέα ή ιδιώτη.

Ο Μηχανικός θα υπολογίζει στο εξής ελεύθερα την αμοιβή του, θα καταρτίζει με τον πελάτη του το σχετικό ιδιωτικό συμφωνητικό, στο οποίο θα αναφέρονται οι εργασίες μελέτης – επίβλεψης και ο τρόπος πληρωμής, και θα καταθέτει τούτο στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.

Η κατάθεση της αμοιβής των Μηχανικών θα γίνεται εφεξής σε οποιαδήποτε τράπεζα σύμφωνα με τους όρους του ως άνω ιδιωτικού συμφωνητικού και όχι αποκλειστικά στην Εθνική Τράπεζα.

Η Ε.Ε.Τ.Ε.Μ φυσικά εμμένει στην πάγια θέση της ότι η καταβολή των οποιωνδήποτε εισφορών υπέρ του Τ.Ε.Ε από μηχανικούς του τεχνολογικού τομέα είναι παράνομη και καταχρηστική και έχει προσφύγει ενώπιον των αρμοδίων Δικαστηρίων και των εθνικών και ευρωπαϊκών αρχών για την προάσπιση των συμφερόντων των μελών της.

Η Ε.Ε.Τ.Ε.Μ παρακολουθεί την εφαρμογή του Ν.3919/2011 καθώς και τις αναγκαίες προσαρμογές της νομοθεσίας στις διατάξεις του νόμου και επιφυλάσσεται να εκδώσει αναλυτικό ενημερωτικό δελτίο και σχετικές οδηγίες προς τα μέλη της.

 

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ Ε.Ε.Τ.Ε.Μ.

 

Η ανακοίνωση αυτή είναι επίσης μια "μπούρδα".

Δεν είναι νόμος.

Δεν μας υποχρεώνει σε τίποτα.

Ο φορολογικός νόμος λέει ότι, για εργασίες κάτω από 1.500 ευρώ, εισπράττω μετρητά "στο χέρι" και χαίρεται.....

Link to comment
Share on other sites

Βρε ποια ΔΟΥ λένε;

Αν ανοιξει το συστημα στο gsis και μονο για όσα περνάνε απο το σύστημα αμιοβων του ΤΕΕ.

Τα άλλα συμφωνητικά συνεχίζουν να κατατίθονται όπως παλιά και δεν είναι υποχρεωτικά κάτω των 6000 νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση επ' αυτού (off-topic). Εάν όμως τα πάρω σε 2 δόσεις, πχ 500 προκαταβολή κόψω ΑΠΥ προκαταβολής και μετά 1000 εξόφληση και κόψω ξανά 2η ΑΠΥ για εξόφληση, τότε είμαι ΟΚ ή όχι?

Όχι δεν είσαι ΟΚ.

Ο νόμος αναφέρει ρητά ότι, αφορά στο"έργο", όχι σε κάθε πληρωμή ενός έργου.

Ωχ, νόμιζα ότι αν "σπάσει" το ποσό σε 2 δόσεις και 2 ΑΠΥ τότε δεν χρειάζεται κατάθεση. Οπότε σε αυτήν την περίπτωση τι γίνεται? Έχω κόψει ήδη μία ΑΠΥ για 500 και τον άλλο μήνα είναι να κόψω και άλλα 1000. Πρέπει να καταθέσω 1500 σε λογαριασμό μου εκ μέρους του πελάτη? Και τι νόημα θα έχει αυτό εφόσον θα φαίνεται κατάθεση 1500 τον Μάρτη και θα υπάρχει μία 500άρα ΑΠΥ από Ιανουάριο και άλλη μία 1000άρα τον Μάρτιο. Δεν θα είναι προφανές ότι τα ποσά τα πληρώθηκα όταν έκοψα τις ΑΠΥ και ότι η κατάθεση των 1500 δεν αντιστοιχεί σε συγκεκριμένη πληρωμή?
Link to comment
Share on other sites

O συνδετικός κρίκος για τις πληρωμές θα είναι η "συγκεκριμένη εργασία", ας υπάρχουν δύο ή περισσότερες ΑΠΥ.

Προσοχή όμως, δεν γνωρίζω αν πρέπει η ημερομηνία κατάθεσης να συμφωνεί με την ημερομηνία ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Η ανακοίνωση αυτή είναι επίσης μια "μπούρδα".

Δεν είναι νόμος.

Δεν μας υποχρεώνει σε τίποτα.

Ο φορολογικός νόμος λέει ότι, για εργασίες κάτω από 1.500 ευρώ, εισπράττω μετρητά "στο χέρι" και χαίρεται.....

 

Παρόλες τις σκέψεις και προβληματισμούς που έκανα, ο μοναδικός για μένα λόγος να ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ η κατάθεση της συμφωνηθείσας αμοιβής σε τραπεζικό λογαριασμό (και αυτών κάτω από 1.500 ευρώ) με τα νέα δεδομένα είναι ο εξής;

 

Μήπως αυτοί οι μ@λ@κες ζητήσουν να στείλουμε σκαναρισμένο το έντυπο κατάθεσης με τα έγγραφα - σχέδια του φακέλλου της δήλωσης ή αν στη συνέχεια μας αναγκάζουν να υποβάλλουμε τον πλήρη φάκελλο της δήλωσης στην αντίστοιχη πολεοδομία κι εκεί θέλουν και το έντυπο κατάθεσης της αμοιβής....

 

Άρα, θέλει προσοχή!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

O συνδετικός κρίκος για τις πληρωμές θα είναι η "συγκεκριμένη εργασία", ας υπάρχουν δύο ή περισσότερες ΑΠΥ.

Προσοχή όμως, δεν γνωρίζω αν πρέπει η ημερομηνία κατάθεσης να συμφωνεί με την ημερομηνία ΑΠΥ.

 

Η ημερομηνία κατάθεσης μπορεί να είναι και μετά την έκδωση της ΑΠΥ, αρκεί να μην γράφει η ΑΠΥ πως έχει εξοφληθεί ή έχει πάρει μετρητά.

Εγώ γράφω στην ΑΠΥ "μελέτη κλπ κλπ σύμφωνα με ιδιωτικό συμφωνητικό", κάτω χαμηλά (εκεί που έχει τις επιλογές τρόπου πληρωμής, ΜΕΤΡΗΤΑ/ΠΙΣΤΩΣΗ) γράφω τον αριθμό της απόδειξης κατάθεσης την οποία απόδειξη κατάθεσης κρατάω μαζί με την ΑΠΥ .

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Η ημερομηνία κατάθεσης μπορεί να είναι και μετά την έκδωση της ΑΠΥ, αρκεί να μην γράφει η ΑΠΥ πως έχει εξοφληθεί ή έχει πάρει μετρητά.

Ναι αλλά αν μιλάμε για 2 ΑΠΥ (προκαταβολή+εξόφληση) τότε τουλάχιστον η πρώτη θα εννοείται ότι έχει πάρει μετρητά αλλιώς γιατί να την έχω κόψει?

Καλά, για να μην έχω τέτοιες σπαζοκεφαλιές στο εξής θα κόβω ΑΠΥ μάι και καλή στο τέλος επί του συνολικού ποσού. Και στην περίπτωση που ανέφερα που έχω κόψει ήδη μία ΑΠυ για 500, την επόμενη που είναι για 1000 θα την κόψω 999 για να είμαι κάτω από τα 1500 και να ξεμπερδέψω. Και θα κάνω νέο συμφωνητικό για 1499 και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Σαν προσφορά ακούγεται... 999 € ! :smile:

 

Πάλι off-topic:

 

Εάν κόβουμε μία απλή ΑΠΥ (μη διάτρητη, απλό χαρτάκι δλδ) κάθε φορά που παίρνουμε λεφτά από πελάτη και την κανονική ΑΠΥ την κόβουμε στο τέλος ολόκληρη, έχουμε πρόβλημα? Βασικά την απλή ΑΠΥ τη δίνουμε για να έχει ο πελάτης ένα αποδεικτικό ότι μας έδωσε πχ προκαταβολή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.