Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Παιδιά, το καραγκιοζλίκι αυτό κράτησε πολύ!

Επιτέλους η Εθνική ας αναβαθμίσει τα έντυπα και το σύστημά της.

Έχει περάσει πάνω από 6μηνο.

Link to comment
Share on other sites

....στου κουφού την πόρτα, όσο θέλεις βρόντα!!!!

 

Όταν μας δέσμευαν τις αμοιβές για 20 ημέρες ήταν καλά!!!!

Τώρα που παίρνουν μόνο τις εισφορές για ΤΕΕ δεν ...βιάζονται!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το καραγκιοζλίκι αυτό κράτησε πολύ!

Επιτέλους η Εθνική ας αναβαθμίσει τα έντυπα και το σύστημά της.

Έχει περάσει πάνω από 6μηνο.

Δεν είναι θέμα χρόνου. Είναι θέμα να εξαντληθούν πρώτα τα παλαιά (κατά το 2022) και μετά (όταν θα υπάρξει και χρήμα) να εκτυπωθούν καινούρια.

Εδώ κυκλοφορούσαν μέχρι πρόσφατα με δραχμές!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα έντυπα του ΤΣΜΕΔΕ έχουν τελειώσει. Δίνουν κάτι άλλα διπλότυπα...

 

Εγώ όποτε πάω ΕΤΕ, παίρνω καμμιά 10ριά....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το έντυπο που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο?

Να πάμε και στην Τράπεζα κανένα....

Link to comment
Share on other sites

Το έντυπο του ΤΣΜΕΔΕ (αν αυτό εννοείς) που κυκλοφορεί είναι ένα απλό πληροφοριακό χαρτί για τα στοιχεία που συμπληρώνουν.Αυτό που τυπώνουν αυτοί είναι διπλότυπο δικής τους "εφεύρεσης"

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται εδώ ρε παιδιά;

 

Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος ξεκάθαρα για τα παρακάτω;

 

1) ΦΕΜ μόνο όταν είναι περασμένο στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ;

 

2) Κόβω απόδειξη σε ελεύθερο επαγγελματία! Χωρίς να το περάσω στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ! Για μία ενεργειακή επιθεώρηση που συμφωνήσαμε να μου δίνει κάποιο ποσοστό λόγω συμμετοχής! Γράφω "υπηρεσίες μηχανικού" και μετά πάω για ΦΕΜ; Όχι αφού δεν έχει περαστεί στο σύστημα του ΤΕΕ, σωστά;

 

3) Πότε παίρνω πίσω το ΦΕΜ και με ποιον τρόπο;

 

5) Και η κλασική ερώτηση! Πότε να περνάω τις εργασίες μου στο σύστημα του ΤΕΕ και πότε όχι;

 

6) Όταν έχω περάσει στο σύστημα του ΤΕΕ τις εργασίες συμπληρώνω και μία φόρμα για τις εισφορές και την παραδίδω (είτε εγώ είτε ο πελάτης) στην ΕΤΕ και μετά πάω στην εφορία για το ΦΕΜ το οποίο δεν έχω καταλάβει πως το συμπληρώνουν! Πότε 10% και πότε 20%; Αυτά τα κρατάω για να πάρω πίσω τον φόρο αν είναι κάτω του ορίου στο τέλος του έτους; Μπορεί κάποιος να μου στείλει ένα ΦΕΜ συμπληρωμένο για να καταλάβω;

 

Και πάλι συγγνώμη αλλά ξεκίνησα πριν 1,5 μήνα και εχω 4 δουλειές που πρέπει να ολοκληρώσω και δεν έχω πληρωθεί ακόμα γιατί δεν ξέρω τα διαδικαστικά!

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ απαντήσεις, ίσως και λάθος λόγο "νεότητας":

1) ΝΑΙ. Ωστόσο, ακόμη δεν έχω καταβάλει κανένα ΦΕΜ, αφού για τα αυθαίρετα δεν χρειάζομαι το αποδεικτικό κατάθεσης. Θα τα κάνω όλα μαζί πριν λήξει το οικονομικό έτος 2012.

2) ΝΑΙ. Σύμφωνα και με το Νο 1.

3) Δεν ξέρω. Λογικά, αφού είναι προκαταβολή φόρου, θα συμψηφίζεται με τον φόρο που θα αποδώσεις τελικά.

4) Όταν υπάρχει ελάχιστη-νόμιμη για μία συγκεκριμένη εργασία.

5) Το ΦΕΜ είναι 4% για τοπογραφικά και 10% για τα λοιπά. Το 20% που το μπερδεύεις είναι η παρακράτηση φόρου, που μπαίνει όταν κόβεις ΑΠΥ σε επαγγελματία άνω των 300€.

 

Σε περίπτωση λάθους, διορθώστε...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.