Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Σηκώνει λίγο "νερό" πάντως κατά τη γνώμη μου η ερμηνεία του αρθ. 52 και μου επιτρέπει να διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις. Μιλάει συνεχώς για "μελέτες και σχέδια" που αφορούν χορήγηση άδειας για κατασκευή έργου. Λέει επίσης ότι δεν χορηγείται η άδεια από την αρμόδια υπηρεσία αν δεν προκαταβληθεί ο ΦΕΜ (δε λέει πουθενά ότι το να μην προκαταβληθεί συνιστά φορολογική παράβαση εφόσον άλλωστε ουδεμία αναφορά περί φορολογικού προστίμου κάνει). Εκτός λοιπόν του ότι στον 4014 δεν προσδοκούμε ακριβώς στη χορήγηση "άδειας", αν έπρεπε οπωσδήποτε να ζητείται από την αρμόδια υπηρεσία (το ΥΠΕΚΑ εν προκειμένω) τότε θα ζητείτο. Δεν ζητείται όμως...

Το "ρεζουμέ" είναι (και πάλι) το κατά πόσο οι "τακτοποιήσεις" αποτελούν μελέτες. Θυμάστε που και με τον 3843 πάλι το ίδιο ερώτημα είχαμε;

Link to comment
Share on other sites

"Η υπηρεσία του Δημοσίου που είναι αρμόδια για τη θεώρηση των σχεδίωνή μελετών ή για τη χορήγηση της άδειας,"

O 4014 έχει και σχέδια , και μελέτη , και κατά την γνώμη μου η ηλεκτρονική υποβολή και δήλωση συνιστά θεώρηση από υπηρεσία του Δημοσίου.

 

Τώρα βέβαια η "συλλογή στοιχείων επεξεργασία τους διεκπεραίωση και παρακολούθηση " δεν συνιστά μελέτη άρα δεν υπόκειται σε ΦΕΜ ... αλλά άντε να ξεχωρίσεις το ΔΔΤΦΟ και την ΤΕ από τα άλλα δεν γίνεται,

Link to comment
Share on other sites

Οτι παει σε δημοσια αρχη θελει ΦΕΜ ασχέτως ποσού αμοιβής.

Αρα αμοιβες για ΠΕΑ , 3843 , 4014 κλπ θέλουν ΦΕΜ.

 

Εχει συζητηθει πολλακις σε αναλογο τοπικ

Ας μην τα μπερδευουμε....

Ο 4014 και ο 3843 δεν εχουν καμια σχεση με τα ΠΕΑ

Για ΠΕΑ δεν καταθετουμε ΦΕΜ

Δεν θεωρουνται απο δημοσια αρχη, οπως ο 3843, δεν απαιτειται γραπτως απο κανεναν (βλ 4014) ενω δεν ειναι ουτε μελετη ουτε επιβλεψη, ουτε εργο...

End of off topic

Link to comment
Share on other sites

Ισως ασχεχτο, αλλα το συστημα της Β Φασης ζηταει ΦΕΜ.

 

Δεν το έχει ως προαπαιτούμενο, μπορείς δηλαδή και να μην το στείλεις.

Το πρόβλημα δεν είναι με το ΥΠΕΚΑ - ΤΕΕ - έλεγχος δηλώσεων αλλά με την εφορία, όταν έρθει ελεγκτής για έλεγχο και δει ότι, για συγκεκριμένες ΑΠΥ - εργασίες που έκανες δεν πλήρωσες ΦΕΜ..... Εκεί έχεις extra πρόστιμο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχει ως προαπαιτούμενο, μπορείς δηλαδή και να μην το στείλεις.

Το πρόβλημα δεν είναι με το ΥΠΕΚΑ - ΤΕΕ - έλεγχος δηλώσεων αλλά με την εφορία, όταν έρθει ελεγκτής για έλεγχο και δει ότι, για συγκεκριμένες ΑΠΥ - εργασίες που έκανες δεν πλήρωσες ΦΕΜ..... Εκεί έχεις extra πρόστιμο!

 

Το ΦΕΜ, εκτος απο ζορικες περιπτωσεις, δεν πρεπει να μας φοβιζει, αφου λεφτα μας ειναι και θα συμψηφιστουν με οτι φορο που μας αναλογει.

Δεν τα χανουμε, απλα δανειζουμε ατοκα το κρατος.

Εγω προσωπικα θα κλεισω ολες τις υποθεσεις στο τελος του χρονου οποτε θα πληρωσω και το ΦΕΜ. Εκτος αν βιαζεται κανεις.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΜ, εκτος απο ζορικες περιπτωσεις, δεν πρεπει να μας φοβιζει, αφου λεφτα μας ειναι και θα συμψηφιστουν με οτι φορο που μας αναλογει.

Δεν τα χανουμε, απλα δανειζουμε ατοκα το κρατος.

Εγω προσωπικα θα κλεισω ολες τις υποθεσεις στο τελος του χρονου οποτε θα πληρωσω και το ΦΕΜ. Εκτος αν βιαζεται κανεις.

 

Έτσι είναι!

Εγώ πληρώνω σε όλα ΦΕΜ και το "ανεβάζω" και στις δηλώσεις μαζί με το έγγραφο με τη στρογγυλή σφραγίδα, σε ενιαίο αρχείο pdf.

Περιμένω τις οδηγίες τους για τα ΔΔΤ και θα κλείσω κι εγώ άμεσα όλες τις δηλώσεις που έχουν πληρωθεί εφάπαξ.

Για τις υπόλοιπες θα ανεβάσω όλα τα αναγκαία αρχεία.

Και θα περιμένω καινούργιες...... Χα, χα, χα!!!

Link to comment
Share on other sites

4. Ειδικά για τους αρχιτέκτονες και τους μηχανικούς ο προκαταβλητέος φόρος υπολογίζεται ως εξής:

α) Σε τέσσερα τοις εκατό (4%) της συμβατικής αμοιβής για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αναφέρονται στις περ. β΄ και δ΄ της παρ. 5 του άρθρου 49 .(341)

β) Σε δέκα τοις εκατό (10%) της συμβατικής αμοιβής για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αφορούν οποιασδήποτε άλλης φύσης έργα και για την επίβλεψη της εκτέλεσης αυτών, καθώς και των έργων της προηγούμενης περίπτωσης και της ενέργειας πραγματογνωμοσύνης κ.λπ. για τα έργα αυτά . (341)

 

Αναλυτικότερα για τις περ. β' και δ' της παρ. 5 του άρθρου 49; Δεν το βρίσκω πουθενά αυτό...

 

Και αν κάποιος μπορεί να ανεβάσει το έντυπο για το ΦΕΜ θα με υποχρέωνε!

Link to comment
Share on other sites

Και αν κάποιος μπορεί να ανεβάσει το έντυπο για το ΦΕΜ θα με υποχρέωνε!

 

http://www.michanikos.gr/files/file/372-fem/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.