Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

ΣΕ ευχαριστώ για την απάντηση Faethon και κατι ακομα :

από το ΤΕΕ μου είπαν πως εκτός από την αμοιβή για τον 4014 βάζουμε και αμοιβή αποτύπωσης,

στον προϋπολογισμό της αποτύπωσης να συμπεριλάβω και τον προϋπολογισμό

που προκύπτει από τις παραβάσεις της κατ. 13 καμία γνώμη επ' αυτού;;;

 

Εγώ βάζω αμοιβή αποτύπωσης και τέρμα. Για λοιπές παραβάσεις δεν βάζω κάτι επιπλέον. Πιστεύω όλα αυτά λαμβάνονται υπόψιν με την επιλογή ρυθμίσεις 4014 (1570ευρώ περίπου). Φτάνει πια τόσα λεφτά τους δίνουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι λίγο στα περί ΦΕΜ και συμφωνητικού.

1)Έχω κάνει βεβαιώσεις για μεταβίβαση απλά με ΑΠΥ, χωρίς να περάσω από το σύστημα αμοιβών. Και επίσης δεν πλήρωσα ΦΕΜ. Είναι τελικά απαραίτητο για τις βεβαιώσεις;

2)Για εκτιμήσεις ακινήτων, ως εξωτερικός συνεργάτης τράπεζας, κόβω απλά ΑΠΥ προς την τράπεζα. Δεν πληρώνω ΦΕΜ, ούτε κάνω κάποιο συμφωνητικό. Πρέπει;

3)Για τακτοποιήσεις με 4014 θεωρώ ότι πληρώνουμε ΦΕΜ κανονικά.

 

Θα ήθελα τις γνώμες σας για τα 1 και 2 μπας κ βγει καμιά άκρη και ξεθολώσουμε...

Link to comment
Share on other sites

1) Συμφωνώ μόνο ΑΠΥ.

Για τις βεβαιώσεις νομιμότητας για μεταβίβαση ακινήτου δεν αποδίδω ΦΕΜ διότι η βεβαίωση δεν θεωρείται από δημόσια αρχή. Αν θέλεις να αποδόσεις ευπροσδεκτο για το δημόσιο είναι και θα συμψηφιστεί με το φόρο κατά την εκκαθάριση της φορολογικής δήλωσης.

2) Σε ανάλογη περίπτωση με τράπεζα, με την οποία δεν έχω υπογράψει σύμβαση έργου, έθεσα το θέμα συμφωνητικού και μου απάντησαν αρνητικά. Δεν το έψαξα περίσσοτερο. Θεωρώ ότι αν χρειαστεί να αποδειχθεί η ορθότητα της αμοιβής εκτίμησης μπορώ να πάρω μια βεβαίωση από την τράπεζα.

3) Ναι

Link to comment
Share on other sites

1)συμφωνώ.

2)Δεν έχει ΦΕΜ αλλά αν είναι πάνω από 300€ (!!!!!) θα έχει παρακράτηση 20%.

Το θέμα είναι πως το αντικείμενο είναι η εκτίμηση ακινήτων και πελάτης είναι πάντα η τράπεζα. Οπότε μήπως θεωρηθεί σαν ένα ενιαίο αντικείμενο και αν το συνολικό ετήσιο ποσό των ΑΠΥ είναι πάνω από 300€ θέλει παρακράτηση 20%;

3)συμφωνώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

2)Δεν έχει ΦΕΜ αλλά αν είναι πάνω από 300€ (!!!!!) θα έχει παρακράτηση 20%.

Το θέμα είναι πως το αντικείμενο είναι η εκτίμηση ακινήτων και πελάτης είναι πάντα η τράπεζα. Οπότε μήπως θεωρηθεί σαν ένα ενιαίο αντικείμενο και αν το συνολικό ετήσιο ποσό των ΑΠΥ είναι πάνω από 300€ θέλει παρακράτηση 20%;

 

Οι τράπεζες πιστώνουν στο συνεργάτη εκτιμητή χρήματα όταν ο εκτιμητής εκδόσει ΑΠΥ, μια για κάθε εκτίμηση-υπόθεση ελέγχου που του αναθέτουν ή πιστώνουν με βάση μηνιαίο εκκαθαριστικό σημείωμα.Και στις δυο περιπτώσεις (ειδικά στη δεύτερη είναι πιο συχνό λόγω μεγαλύτερων ποσών) κάνουν την παρακράτηση αν η αμοιβή είναι από 300 ευρώ και στέλνουν αρχές του επόμενου χρόνου την βεβαίωση με την παρακράτηση των ποσών για φορολογική χρήση του εκτιμητή.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει όμως περίπτωση τράπεζας που η εκτίμηση κόβεται κατευθείαν στο όνομα του ιδιοκτήτη.Οπότε εκεί δεν έχει ούτε ΦΕΜ ούτε παρακράτηση (αν είναι ιδιώτης)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Κυρίως με απασχολεί κατά πόσο είμαι υποχρεωμένος για ΦΕΜ στις βεβαιώσεις για μεταβίβαση. Απ' ότι λέτε δε χρειάζεται.

Όσον αφορά στις εκτιμήσεις νομίζω ότι αν κόβεις ΑΠΥ προς την τράπεζα σου παρακρατούν 20% για >300 ευρώ, αλλιώς όχι. Κ συμφωνητικό δε χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.