Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Υπάρχουν απλές περιπτώσεις αυθαιρεσιών, όπου η δουλειά με τον 4014 είναι πιο λίγη ή έστω η ίδια μ' αυτήν που είχαμε με τον 3843.

 

Η απαξίωση στην συγκεκριμένη περίπτωση επέρχεται από το αντικείμενο, δήλωση αυθαιρεσιών, εργασία μη επιστημονική.

Στην περίπτωση των στατικών με 0,5€/τμ που ανέφερες, η απαξίωση επέρχεται από τον ίδιο τον μελετητή.

Διαφορετικές περιπτώσεις.

 

Πότε θα καταλάβει επιτέλους ο πελάτης (πολύ δύσκολο το βλέπω), ότι οι μελέτες "φασόν", μόνο ζημιά στην τσέπη του μπορούν να προκαλέσουν?

 

Περίπτωση ως παράδειγμα:

Μελέτη στατικών σε συγκρότημα κατοικιών, έγινε με "φασόν" τιμές. Τα κυβικά της θεμελίωσης ανήλθαν στα 350. Με την νέα προσεκτική μελέτη, τα σκυροδέματα της θεμελίωσης μειώθηκαν στα 250 μ3 (χωρίς φυσικά να υστερεί σε ασφάλεια το κτίριο και πάντα με τους νέους κανονισμούς σκυροδέματος). Κέρδος για τον πελάτη (μόνο από θεμελίωση) 100 μ3 Χ 250€ = 25.000€. Αφαιρούμε το κόστος την νέας στατικής μελέτη 3.000€, άρα τελικό κέρδος για τον πελάτη 22.000€. Μπορεί ποτέ να το καταλάβει αυτό, όταν ψάχνει προσφορές εν τη γενέσει της μελέτης, με μοναδικό κριτήριο την χαμηλότερη τιμή?????????

Link to comment
Share on other sites

Δηλωνεις οτι συμφωνησεις.. Απλα δεν εχει αποτυπωση..

 

1. Ο 3843 ηταν πολυ απλος και χωρις καμια ευθυνη για τον μηχανικο. Ο 4014 ριχνει ολη την ευθυνη στον μηχανικο.. Το ελαχιστο που απαιτει η ορθη ολοκληρωση της διαδικασιας ειναι 3 με 4 μερες.. Δηλαδη με τα 225 ευρω ειναι ενα μεροκαματο της ταξης των 55 με 70 ευρω..

Αν την υπογραφη σας και το μελλον σας στο χωρο τα κοστολογειτε γυρω στα 60 ευρω την ημερα καλως..

 

Δεν θα αργησει παντως η μερα που θα αρχισουν τα κυνηγια ιδιοκτητων προς μηχανικους γιατι δεν εκαναν την δουλεια οπως πρεπει..

 

Οσο για καποιες ειδικες περιπτωσεις (βλεπε παππους) καντου δωρο την αμοιβη.. Εκει πραγματικα δεν εγινε και τιποτα.. Το θεμα ειναι να μην γινει κανονας..

Link to comment
Share on other sites

και να επανέλθω και να πω και την συνέχεια....η άδεια του 1961 και με βεβαίωση απο πολεοδομία οτι έχει χαθεί ο φάκελος και μάλιστα χρειάζεται και αποτύπωση και ανασύσταση και και και και .....το μόνο που έχουμε στα χέρια μας είναι δλδ εντυπο και τοπογραφικό (περισσοτερο σαν σκαρίφημα)...αυτά τα νεώτερα!

και μάλιστα νεώτερα γιατί κατά ενα περίεργο τρόπο, εκεί...να του το κάνω εγώ με 225...

χα! χα!

Link to comment
Share on other sites

Δηλωνεις οτι συμφωνησεις.. Απλα δεν εχει αποτυπωση..

 

1. Ο 3843 ηταν πολυ απλος και χωρις καμια ευθυνη για τον μηχανικο. Ο 4014 ριχνει ολη την ευθυνη στον μηχανικο.. Το ελαχιστο που απαιτει η ορθη ολοκληρωση της διαδικασιας ειναι 3 με 4 μερες.. Δηλαδη με τα 225 ευρω ειναι ενα μεροκαματο της ταξης των 55 με 70 ευρω..

Αν την υπογραφη σας και το μελλον σας στο χωρο τα κοστολογειτε γυρω στα 60 ευρω την ημερα καλως..

 

Δεν θα αργησει παντως η μερα που θα αρχισουν τα κυνηγια ιδιοκτητων προς μηχανικους γιατι δεν εκαναν την δουλεια οπως πρεπει..

 

Οσο για καποιες ειδικες περιπτωσεις (βλεπε παππους) καντου δωρο την αμοιβη.. Εκει πραγματικα δεν εγινε και τιποτα.. Το θεμα ειναι να μην γινει κανονας..

Και όταν υπάρχει η άδεια πάλι δεν χρειάζεται αποτύπωση...

Link to comment
Share on other sites

Για δήλωση που έκανα μόνο με παραβάσεις στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ για αμοιβή τι δηλώνω;

Mπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Ευχαριστώ

  • 0

και μία ακόμη ερώτηση:

Έχω κάνει ιδιωτικό συμφωνητικό σε 2 ονόματα. Την ΑΠΥ θα την κόψω σε ένα όνομα. Υπάρχει πρόβλημα; Νομίζω πως όχι. Σωστά σκέφτομαι;

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Τις ανάλογες ημέρες ή ώρες εργασίας, δλδ περίπου 1570 ευρώ, μετά τα τετ. μέτρα στην ανάλογη κατηγορία για ότι αποτύπωσες, το τοπογραφικό αν το έκανες, κλπ, αυτά νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Τοπογραφικό δεν έκανα. 'Αρα βάζω μόνο ρυθμίσεις με νόμο 4014 και τέλος. Τετραγωνικά δεν έχω γιατί πήγα με αναλυτικό.

Ευχαριστώ

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

και μία ακόμη ερώτηση:

Έχω κάνει ιδιωτικό συμφωνητικό σε 2 ονόματα. Την ΑΠΥ θα την κόψω σε ένα όνομα. Υπάρχει πρόβλημα; Νομίζω πως όχι. Σωστά σκέφτομαι;

εγω βαζω και τα δυο ονοματα με τα ΑΦΜ τους
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.