Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Μπα, άσε που λένε ότι, μπορεί να γίνει 300 ευρώ...........

Δεν αποφεύγεται, θα πρέπει να πηγαίνουμε οπωσδήποτε στην τράπεζα να "γυρίζουμε" την αμοιβή!

Link to comment
Share on other sites

Για μια στιγμή συνάδελφοι, εγώ ξέρω (ίσως κάνω λάθος) ότι για κάθε εργασία που κόβεις απόδειξη πρέπει να καταθέσεις στην ΕΤΕ το ποσό που κόβεις απόδειξη. Εσείς λέτε ότι αυτό ισχύει μόνο για τις αμοιβές πάνω από ένα ποσό 1500 (ή τώρα 500) ευρώ.

Αν εσείς έχετε δίκιο, τότε με ποιό δικαίωμα οι πολεοδομίες στον 3843/10 ζητούσαν και αποδεικτικά κατάθεσης, αφού οι περισσότεροι συνάδελφοι δούλευαν με 286,01€ ;

Και εντάξει με το ΤΕΕ, μηδενίστηκε, δε θα πρέπει πάλι να πάτε στην τράπεζα για να καταθέστε τις εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ;

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

γιατί ο νόμος που μας απαλλάσσει από την κατάθεση αμοιβών στην ΕΤΕ ( Παρ. 4, άρθρο 29 του ΝΟΚ (Ν.4067)) είναι μεταγενέστερος του 3843 τότε με το γράμμα του νόμου έπρεπε να ζητάνε αποδεικτικά κατάθεσης οι πολεοδομίες μετα τον Ν. 4067 αυτό σταμάτησε...... το 1500αρικό δεν έχει καμία σχέση με τις πολεοδομίες μπορείς να το καταθέσεις σε οποιαδήποτε τράπεζα, είναι θέμα φορολογικό....

Link to comment
Share on other sites

Caesar, άλλο το ένα κι άλλο το άλλο.

Αυτό το €1.500,00 δεν είναι μόνο για τις αμοιβές μηχανικών, αλλά για την εξόφληση οποιασδήποτε συναλλάγης (επιτηδευματίας - ιδιώτης). Ρίξε μια ματιά στην ΠΟΛ.1027/9.2.2011 και θα καταλάβεις τι εννοώ. Αν τώρα μια Υπηρεσία απαιτεί (βάσει νόμου όχι με το έτσι θέλω) την προσκόμιση του παραστατικού κατάθεσης της αμοιβής μηχανικού, για την έκδοση μιας διοικητικής πράξης, η αμοιβή υποχρεωτικά πάει μέσω Τραπέζας.

 

Π.Χ.: Πριν τον Ν.4030/2011, για την έκδοση οικοδομικής άδειας απαιτούνταν η προσκόμιση του αποδεικτικού κατάθεσης αμοιβής μηχανικών στην Τράπεζα. Αν η αμοιβή σου ήταν €1.000,00, θα έπρεπε να μπει στην Τράπεζα ανεξάρτητα με το τι λέει η ΠΟΛ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ερώτησις!!!

 

Τακτοποιώ 200 τ.μ. σε ξενοδοχείο για μετατροπή βοηθητικού χώρου σε κύριο.

Τυπικά χρειάζεται (λόγω χρήσης) μελέτη στατικής επάρκειας.

Στην πράξη ΔΕΝ έχουν γίνει αλλαγές σε σχέση με τα εγκεκριμένα στατικά, ούτε έχουν επέλθει επιπλέον φορτίσεις σε σχέση με τις προβλεπόμενες (ο χώρος υπόγειος και η πλάκα επί εδάφους).

 

Στό σύστημα αμοιβών πρέπει να βάλω και μελέτη στατικής επάρκειας ???? (που ΔΕΝ θα έχω κάνει).

 

Ακόμα κι αν την βάλω.... για να υπολογιστεί πρέπει να βάλω όλη την επιφάνεια του ξενοδοχείου (περίπου 1.600 τ.μ.) για 100 τ.μ. που τακτοποιώ ? Θα βγει η νόμιμη "φεύγα".....

 

Αυτά τα 100 τ.μ. έχω βάλει μέχρι στιγμής και στο σύστημα για την αποτύπωση αρχιτεκτονικών....

Ακόμα κι αν θεωρητικά χρειαστεί να βάλω τη μελέτη στατικής επάρκειας για όλο το ξενοδοχείο πώς θα υπολογιστεί η αποτύπωση των αρχιτεκτονικών ΜΟΝΟ για τα 100 τ.μ. και των στατικών για ολόκληρο ?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση!!!!

Πήγα στην τράπεζα για να καταθέσω την αμοιβή για ένα αυθαίρετο, συμπλήρωσα το έντυπο έβαλα την αμοιβή που είχα συμφωνήσει με τον πελάτη και το ΦΠΑ και η υπάλληλος μου είπε ότι πρέπει να βάλω και το ποσό για το ΤΕΕ. Στην Α.Π.Υ που θα δώσω στον πελάτη θα είναι και το ποσό του ΤΕΕ ή μόνο η αμοιβή?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ερώτησις!!!

 

Τακτοποιώ 200 τ.μ. σε ξενοδοχείο για μετατροπή βοηθητικού χώρου σε κύριο.

Τυπικά χρειάζεται (λόγω χρήσης) μελέτη στατικής επάρκειας.

Στην πράξη ΔΕΝ έχουν γίνει αλλαγές σε σχέση με τα εγκεκριμένα στατικά, ούτε έχουν επέλθει επιπλέον φορτίσεις σε σχέση με τις προβλεπόμενες (ο χώρος υπόγειος και η πλάκα επί εδάφους).

 

Στό σύστημα αμοιβών πρέπει να βάλω και μελέτη στατικής επάρκειας ???? (που ΔΕΝ θα έχω κάνει).

 

Ακόμα κι αν την βάλω.... για να υπολογιστεί πρέπει να βάλω όλη την επιφάνεια του ξενοδοχείου (περίπου 1.600 τ.μ.) για 100 τ.μ. που τακτοποιώ ? Θα βγει η νόμιμη "φεύγα".....

 

Αυτά τα 100 τ.μ. έχω βάλει μέχρι στιγμής και στο σύστημα για την αποτύπωση αρχιτεκτονικών....

Ακόμα κι αν θεωρητικά χρειαστεί να βάλω τη μελέτη στατικής επάρκειας για όλο το ξενοδοχείο πώς θα υπολογιστεί η αποτύπωση των αρχιτεκτονικών ΜΟΝΟ για τα 100 τ.μ. και των στατικών για ολόκληρο ?

 

Μην "κλείσεις" ακόμα την αμοιβή στο σύστημα του ΤΕΕ. Μείνε σε ενδιάμεση υποβολή μέχρι νεωτέρας......

Link to comment
Share on other sites

Μην "κλείσεις" ακόμα την αμοιβή στο σύστημα του ΤΕΕ. Μείνε σε ενδιάμεση υποβολή μέχρι νεωτέρας......

 

Μα εννοείται ότι ΔΕΝ θα την κλείσω, ενδιάμεση θα μείνει... ρώτησα απλά μήπως κάποιος είχε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο....

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις προσεκτικά τις οδηγίες του ΤΕΕ για το ΔΕΔΟΤΑ, μάλλον δεν θα χρειαστείς "στατική επάρκεια" και θα ξεμπερδέψεις.....

Δεν είναι όμως τίποτε δεδομένο. Υπάρχουν αρκετές πιθανότητες, αλλά δεν ξέρει κανένας προς το παρόν!!!!

Μην βιάζεσαι.....

Βεβαίως όμως θα χρειαστείς τεχνική έκθεση Η/Μ...

 

Θα δούμε όταν "οριστικοποιήσει" τη θέση του το ΥΠΕΚΑ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση!!!!

Πήγα στην τράπεζα για να καταθέσω την αμοιβή για ένα αυθαίρετο, συμπλήρωσα το έντυπο έβαλα την αμοιβή που είχα συμφωνήσει με τον πελάτη και το ΦΠΑ και η υπάλληλος μου είπε ότι πρέπει να βάλω και το ποσό για το ΤΕΕ. Στην Α.Π.Υ που θα δώσω στον πελάτη θα είναι και το ποσό του ΤΕΕ ή μόνο η αμοιβή?

 

Κακώς σου ζητούν εισφορά ΤΕΕ. Κάνε φασαρία.

 

Αλλά άμα αποφασίσεις να πληρώσεις, η ΑΠΥ σου περιλαμβάνει ΜΟΝΟ την αμοιβή σου και το ΦΠΑ.

Ποτέ τις κρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.