Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Επισημαίνεται ότι ως γνωστοποίηση της έγγραφης συμφωνίας της παρ. 2 του άρθρου 7 του Ν. 3919/2011, νοείται η υποβολή των στοιχείων στο πληροφοριακό σύστημα του Τ.Ε.Ε. από τον Μηχανικό, προκειμένου το Τ.Ε.Ε. να προβεί στους κατά το νόμο υπολογισμούς και την έκδοση των σχετικών εγγράφων (αναφορές υπολογισμού, εντολές πληρωμής).

 

 

Μέχρι την έκδοση νέων διπλότυπων, ο μηχανικός συμπληρώνει χειρόγραφα κάτω από το πεδίο της εκάστοτε αμοιβής (μελέτη-επίβλεψη) την αντίστοιχη εισφορά υπέρ ΤΕΕ. Το γενικό πληρωτέο ποσό είναι το άθροισμα των αμοιβών, του ΦΠΑ και των εισφορών ΤΕΕ. Τα ποσά αμοιβών και ΦΠΑ είναι διαθέσιμα στον μηχανικό την επόμενη ημέρα μετά την συναλλαγή.

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΕΣ_ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ.doc

Edited by Thodoris4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

από το ίδιο εγγραφο

 

 

Τώρα γιατί αυτοί ζητάνε κατάθεση της αμοιβής εφόσον πληρώνεις και τις εισφορές μόνες τους δεν το καταλαβαίνω

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, άρα δεν θα πάμε στο ΤΕΕ τα συμφωνητικά. Και το ΤΕΕ θα στέλνει κατάσταση σύμφωνα με τις αμοιβές που θα έχουμε δηλώσει στο σύστημα.

Όλο μ@λ@κιες

Κάνω συμφωνητικό με τον πελάτη στο τέλος του χρόνου. Αλλά δεν μπαίνω μέσα στο σύστημα να υπολογίσω την αμοιβή.

20/2/2013 κάνω κατάσταση προς την ΓΓΠΣ όπου θα έχω το συμφωνητικό που έχω συνάψει.

Το ΤΕΕ όμως στην δικιά του κατάσταση δεν θα το έχει....

Άρε μάρες κουκουνάρες.....

Link to comment
Share on other sites

Μα όταν κάνω το συμφωνητικό δεν μπαίνω στο ΤΕΕ. Θα μπω όταν θα πληρώσω τις κρατήσεις.

Έτσι όπως το λένε, θα πρέπει όταν κάνουμε συμφωνητικό να μπαίνουμε στο ΤΕΕ, να χτυπάμε την αμοιβή ώστε να γνωστοποιούμε στο ΤΕΕ ότι εμείς έχουμε συμφωνήσει ένα έργο.

Αυτό είναι νέο δεδομένο που δεν προκύπτει από πουθενά.........

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Μα το συμφωνητικό το κάνεις για εσένα. Απλά άντί να το πηγαίνεις στο ΤΕΕ, πλέον το περνάς στο σύστημα αμοιβών.

Και για αυτό είπαμε ότι συμφωνητικά κάνουμε μόνο σε σχέση με τις νόμιμες από το σύστημα του ΤΕΕ.

Βέβααια μπορείς και χωρίς αυτό να το κάνεις, όμως η κατάθεση εκείνου του συμφωνητικού της εργασίας θα γίνεται στη ΔΟΥ ΚΆΘΕ ΤΡΊΜΗΝΟ και όχι τέλη φλεβάρη κάθε έτους όπως αυτά που αφορούν τις νόμιμες.

 

Απλά πλέον Faethon δε χρειάζεται να τρέχεις στο ΤΕΕ για να πρωτοκολλείς συμφνωητικά, Τα κάνεις και τα κρατάς στο συρτάρι σου για όταν και αν σου ζητηθεί και είσαι μόνο εξασφαλισμένος με τον πελάτη

 

 

 

Γιατί αυτοί στο ΤΕΕ ζητάνε κατάθεση της αμοιβής εφόσον πληρώνεις και τις εισφορές μόνες τους, εγώ αυτό δεν το καταλαβαίνω

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει αυτό με την πρωτοκόλληση αλλά τα προβλήματα που μπορεί να φέρει η μη κατάθεση στο ΤΕΕ.

Όπως λέω παραπάνω, το ΤΕΕ θα στείλει μια κατάσταση όπου θα λέει πως εγώ έχω συνάψει συμφωνίες με πελάτες φέτος ενώ εγώ θα τις έχω συνάψει πέρυσι....

Link to comment
Share on other sites

Κάνω συμφωνητικό με τον πελάτη στο τέλος του χρόνου. Αλλά δεν μπαίνω μέσα στο σύστημα να υπολογίσω την αμοιβή.

20/2/2013 κάνω κατάσταση προς την ΓΓΠΣ όπου θα έχω το συμφωνητικό που έχω συνάψει.

Το ΤΕΕ όμως στην δικιά του κατάσταση δεν θα το έχει....

Άρε μάρες κουκουνάρες.....

 

Για αυτό από τις πρώτες κιόλας μέρες αν θυμάσαι, υποστήριζα ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να δηλώνουμε στη ΓΓΠΣ ή να καταθέτουμε στο ΤΕΕ συμφωνητικά τα οποία δε σχετίζονται με δουλειά που δεν είναι στη δικαιοδοσία του ελέγχου αμοιβών από το ΤΕΕ. Τα κρατάμε απλά στο συρτάρι μας και κανείς δε μπορεί να μας πει τίποτα (όπως άλλωστε δε λέει σε κανένα ελ. επαγγελματία) δε σας έλεγα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.