Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Χαλαράααααααα....

Ας ξυπνήσουμε στις 3.00 τα μεσάνυχτα να κάνουμε τη δουλειά μας....

Θυμάστε στους ημιυπαίθριους τι κάναμε....

 

Και λίγο μετά τις 00:00 το βράδυ καλά είναι.....

 

Ρε που καταντήσαμε ......

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το ίδιο μου συμβαίνει...

 

Σε καινούριο έργο που δήλωσα σήμερα, φαίνεται πως μάλλον κόλλησε κατά την διαδικασία και δεν μπόρεσα να δηλώσω συμφωνηθείσα αμοιβή. Δεν μου έδινε αυτή την δυνατότητα καθόλου. Τώρα έχει αποθηκεύσει την μηδενική ως συμφωνηθείσα και δεν μπορώ να το επεξεργαστώ καθόλου το έργο. Το έργο βρίσκεται σε "Ενδιάμεση υποβολή". Ωστοσο δεν είναι ενεργοποιημένο καθόλου το εικονίδιο "Επεξεργασίας". Έχω "βγει" και εχω "μπει" στο συστημα πολλάκις. Ελπίζω αύριο να ξυπνήσει με όρεξη το Σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη εάν έχει αναφερθεί ήδη...θέλω να ρωτήσω αν χρειάζεται να κάνουμε συμφωνητικά ή αρκεί που αναφέρουμε στο σύστημα των αμοιβών την συμφωνηθείσα αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνητικά κάνεις φυσικά πρώτα για τον εαυτό σου να είσαι κατοχυρωμένος.

Επίσης δεν τα καταθέτεις πουθενά πλέον ως έγγραφα, παρά μόνο ως πίνακα συγκεντρωτικό στο gsis όταν ανοίξει το σύστημα

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση...Μου έτυχε περίπτωση όπου μου ζητήθηκε βεβαίωση μηχανικού όπου χρειάζεται ανασύσταση φακέλου γιατί δεν υπάρχει τίποτα στην πολεοδομία. Έχω συνεννοηθεί να πάρω σχετική βεβαίωση για την απώλεια και πρέπει να γίνει μερική ανασύσταση...

 

Επειδή δεν ξέρω πόση δουλειά απαιτείται αλλά η πελάτισσα βιάζεται για μεταβίβαση στην κόρη της λόγω γάμου (!) και θέλει απόψε να της πω πόσο θα κοστίσει τι με συμβουλεύετε? Τι ποσό θα ήταν λογική αμοιβή για κάτι τέτοιο? Να σημειώσω ότι δεν έχουμε καθόλου σχέδια, και ότι πρόκειται για διαμέρισμα περίπου 100 τ.μ.

Όποια συμβουλή - τάξη μεγέθους είναι εκτιμητέα γιατί όπως είπα δεν μου έτυχε ξανά και δεν ξέρω τον όγκο της δουλειάς.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνητικά κάνεις φυσικά πρώτα για τον εαυτό σου να είσαι κατοχυρωμένος.

Επίσης δεν τα καταθέτεις πουθενά πλέον ως έγγραφα, παρά μόνο ως πίνακα συγκεντρωτικό στο gsis όταν ανοίξει το σύστημα

Οπότε προφανώς πλέον δεν χρειάζονται άλλα αντίγραφα του συμφωνητικού πέρα από αυτό που κρατάμε εμείς και αυτό που δίνουμε στον πελάτη.

 

@Ιφιγένεια_17: Ίσως θα έπρεπε πρώτα να ρωτήσεις στην αρμόδια πολεοδομία ποια σχέδια απαιτούνται για την ανασύσταση (λογικά μόνο τα αρχιτεκτονικά) και αν δέχονται κανονικά το φάκελο με απόδειξη χαμηλότερη της νόμιμης (έχει μεν καταργηθεί αλλά ένας θεός ξέρει αν οι πολεοδομίες το δέχονται ή αν περιμένουν σχετική εγκύκλιο για να το εφαρμόσουν). Αν σου πουν ΟΚ τότε δες στο σύστημα αμοιβών ποια είναι η νόμιμη ώστε να υπολογίσεις κρατήσεις κλπ και υπολόγισε πόσα θα ζητήσεις από τον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

letom κατ' αρχήν σ' ευχαριστώ για την απάντηση

Δεν ήξερα ότι υπάρχει ελάχιστη αμοιβή και γι αυτό (!)… θα το ψάξω...

Πήρα πριν λίγο από την πολεοδομία Θεσσαλονίκης μια λίστα με τα χαρτιά που χρειάζονται (πάρα πολλά ως συνήθως με την αθάνατη χαρτούρα της γραφειοκρατίας μας) και μου φαίνεται είναι μπλέξιμο η υπόθεση, αλλά τα σχέδια είναι μόνο αρχιτεκτονικά, και συγκεκριμένα μόνο κάτοψη έχεις δίκιο...

...άρα θα δω τι βγάζει και το σύστημα και θα δω τι πρέπει και μπορώ να της ζητήσω για το υπόλοιπο....

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ ξέρω κάτι περισσότερο, απλώς υποθέτω ότι αφού η δουλειά θα περάσει για θεώρηση από πολεοδομία θα πρέπει να περαστεί και στο σύστημα αμοιβών άρα κάποια νόμιμη πρέπει να βγει για να βγουν και οι κρατήσεις.

Ρώτησες μήπως αν δέχονται οποιαδήποτε αμοιβή η αν ακόμα εξακολουθούν να απαιτούν παραστατικό με την νόμιμη που βγάζει το σύστημα? Επειδή η ελάχιστη -μέχρι πριν καταργηθεί- ήταν 1162+ΦΠΑ. Σιγούρεψέ το ότι δεν απαιτείται παραστατικό αμοιβής για αυτό το ποσό και ότι δέχονται την όποια συμφωνηθείσα.

Link to comment
Share on other sites

Και λίγο μετά τις 00:00 το βράδυ καλά είναι.....

 

Ρε που καταντήσαμε ......

 

Καταντήσαμε σαν τα διανυκτερεύοντα φαρμακεία.........τελικά τα κατάφεραν και γίναμε μια ωραία ατμόσφαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.