Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Έρχεται πελάτης και συμφωνούμε στα 1000ευρώ + ΦΠΑ για τους ΗΧ που έχει κλείσει και μου λέει πως θα με πληρώσει σε 2 δόσεις...

Εγώ πως να κινηθώ... Να μην του κόψω καν απόδειξη για τα 500 και να του κόψω όταν με εξοφλήσει;

Να την γράψω, να πάω να πληρώσω ΦΕΜ και όποτε με εξοφλήσει του την δίνω;

Πιο λογικό βρίσκω το 2ο...

Εσας ποια η γνώμη σας...

Μου ζήτησε να μου δώσει τα μισά χρήματα άμεσα και τα άλλα μισά στο τέλος του Σεπτέμβρη...

Ή μήπως να του ζητήσω μία επιταγή για το τέλος του Σεπτέμβρη και να του δώσω κανονικά την απόδειξη;

 

Προσωπικά κόβω απόδειξη, αποδίδω ΦΠΑ/ΦΕΜ τώρα και ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ με την αποπληρωμή. Στην ΑΠΥ γράφω προκαταβολή για εργασία Ν4014 κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

112,5 είναι αλλά δε το δέχεται το ΤΕΕ ακόμα.Εχει καθορισθεί με την

Αριθμ. Δ17α/03/8/ΦΝ 460/23.1.2012

Link to comment
Share on other sites

Στις αμοιβές βάζετε και τις αποτυπώσεις κατασκευών όπως πέργκολες, bbq κ.τ.λ. ?

 

Σαν προϋπολογισμό βάζετε τον αναλυτικό που χρησιμοποιείτε και για τον υπολογισμό προστίμου ?

Link to comment
Share on other sites

Οι αποτυπώσεις μεγαλώνουν λιγο την αμοιβή οπότε είτε βάλεις είτε δε βάλεις τέτοια μεγέθη όπως αυτά που λες η διαφορά θα είναι μικρή.

Μάλλον δε χρειάζεται αυτός ο αναλυτικός αλλά και πάλι αν ρωτήσεις το ΤΕΕ θα σου πουν " βάλε-βάλε, ότι πάρουμε καλό είναι"

Link to comment
Share on other sites

Τα στέγαστρα με συμβατικό (τ.μ.) στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ ότι εμβαδόν και να βάλω μου βγάζουν μηδενικό προϋπολογισμό! Γιατί ? Τα βάζεις στους χώρους "Άλλες κατασκευές(όψεις, πινακίδες κ.τ.λ.) ή στα υπόστεγα ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ναι σαν εργασία θα βάλω αποτύπωση. Στους "χώρους" ρωτάω σαν τι χώρους τα επιλέγεις ? Στο σύστημα αμοιβών πρέπει να επιλέξεις "χώρους" για να σου βγει προϋπολογισμός. Στις "άλλες κατασκευές" δεν βγαίνει συμβατικός προυπολογιμός και πρέπει να βάλεις αναλυτικό. Λογικά αυτόν με τον οποίο υπολογίζεται το πρόστιμο.

 

Τέλος πάντων προκύπτουν 100-200 παραπάνω ευρώ νόμιμης αμοιβής. Εγώ λέω σε κάποιες περιπτώσεις να τα βάζω και σε κάποιες όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.