Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

πρέπει να μας ενημερώσουν ΑΜΕΣΑ επί της διαδικασίας των αμοιβών και των εισφορών τους, αυτά που λέτε ότι καταθέτω την ελάχιστη και την παίρνω πίσω είναι επιεικώς αστεία, λες και ήμαστε μπακάλικα.

Είναι τραγελαφικό αυτό που συμβαίνει ενώ αρχίζουμε να μετράμε αντίστροφα σε λίγες μέρες για την υποβολή... εκτιθόμαστε στους πελάτες μας... όχι άλλο κάρβουνο ΤΕΕτζίδες!!!

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

αυτά που λέτε ότι καταθέτω την ελάχιστη και την παίρνω πίσω είναι επιεικώς αστεία

 

Δεν ειναι απλα αστεια, ειναι και "φορολογικα παρατυπα".....

Δεν στεκει να καταθετεις 2000Ε και να κοβεις ΑΠΥ 1000Ε..

Θα μας παρει με τις πετρες η εφορια....

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο με τη βεβαιωση απο το συστημα που εκδιδεται το εχω ξανακουσει...

 

Δε μου ακουγεται και πολυ σωστο.... και στην τελικη, εγω χορηγω την ιδια βεβαιωση γραμμενη σε word μονο που επισυναπτω και φωτογραφιες για τη δικη μου νομικη καλυψη και μονο....

 

Δε θα με απαγορεψει κανενας....

 

Σιγα μην βγαινει νομιμη αμοιβη 1570€+ΦΠΑ για την βεβαιωση και εγω να κοβω 300€+ΦΠΑ δελτιο....

 

Μονο οι κρατησεις υπερ ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ αν απαιτηθουν, θα βγαζουν περιπου κατοσταρικο....

 

Δε σφαξανε που θα δουλευω εγω για το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ...

 

Αει σιχτηρ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πάντως ότι με ιδιωτικό συμφωνητικό είμαστε κομπλέ!Και επίσης ΔΕΝ πρέπει να πληρώνουμε κρατήσεις υπέρ τρίτων στις αμοιβές μας!Δεν ξέρω μήπως έχουν καταργηθεί και με το νέο φορολογικό!Απλά το συμφωνητικό θα πρέπει να το καταθετουμε στην εφορία?Δεν αρκεί που θα τα δηλώνουμε κάθε χρόνο σε κατάσταση?Και ΦΕΜ γιατί να πληρώσω παρακαλώ?Υποχρεούμαι εφόσον δεν εμπλέκεται δημόσια υπηρεσία?

Edited by jimaros288
Link to comment
Share on other sites

@jimaros288 νομίζω ότι η κατάσταση είναι 3μηνη...

 

Επίσης για όσους ρωτάνε για συμφωνητικά....

 

Δείτε το παρακάτω συνημμένο... Χρήσιμο και κατατοπιστικό από κάποιον που γνωρίζει... Δεν θυμάμαι που το βρήκα βέβαια...

KATATHESH SYMFWNHTIKWN STH DOY.pdf

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στο θέμα των καταστάσεων συμφωνητικών , κατεβάστε από το Εθνικό τυπογραφείο

το ΦΕΚ 2289 Β' / 13-10-2011

 

Μεταξύ άλλων περιέχει 2 αποφάσεις του ΥΠΟΙΚ βάσει των οποίων

α. υποχρεούμαστε στην υποβολή στην Εφορία ετησιας κατάστασης συμφωνητικών που συνάψαμε.

β. Την ίδια υποχρέωση έχει το ΤΕΕ για κάθε έναν από εμάς βάσει των συμφωνητικών που του υποβάλλαμε.

 

Υπάρχει και το υπόδειγμα της λίστας.

 

Προσέξτε ότι έχουμε βάσει του υποδείγματος 2 κατηγορίες συμφωνητικών

α. Αυτά που υποχρεωτικά υποβάλλονται στο ΤΕΕ

β. Αυτά που δεν υποβάλλονται υποχρεωτικά στο ΤΕΕ

 

Στην λίστα προς την ΓΓΠΣ πάντως εμείς τα βάζουμε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή συγγνώμη, για παράδειγμα:

Δίνω σήμερα μία βεβαίωση για ΜΗ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ και επειδή είναι κολλητός του λέω 100 € σύνολο (δλδ 80+ΦΠΑ περίπου). Του δίνω τη βεβαίωση με σφραγίδα και υπογραφή μου, παίρνω τη δική του δήλωση επικυρωμένη για γνήσιο υπογραφής του και κόβω ΑΠΥ για 80+ΦΠΑ.

 

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο??? Θέλει και συμφωνητικό το οποίο πρέπει να το πάω και στην εφορία?

 

Χθες που τηλεφώνησα στο ΤΕΕ για παρόμοια κατάσταση, μου είπε ότι:

"Το σύστημα δεν το έχουμε έτοιμο για τέτοιες αμοιβές. Το πόσο θα πάρεις είναι ελεύθερο! Αν θες, για να δώσεις κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ κτλ, πέρνα το ως 0 τ.μ. αυθαίρετο αλλά θα πας με ελάχιστη 1570€, αλλιώς το περνάς όταν το κάνουμε.

 

Βγάλτε άκρη και ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ, παρακαλώ πολύ, απαντήστε!

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

Εμαθα για καταστασεις αστειες..

Τοπικο ΤΕΕ να προτρεπει τους μηχανικους να ζητησουν τις "νομιμες" (??) με ίσως καποια μικρη εκπτωση (10%) αλλιως θα εχουν κυρωσεις και θα πανε πειθαρχικο....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει καμία επίσημη απάντηση για τις βεβαιώσεις; Οι αμοιβές ειναι ελεύθερες χωρίς νόμιμες; Υπάρχουν νόμιμες; Χρειάζονται συμφωνητικό;

Η διαδικασία πρέπει να γίνει υποχρεωτικά απο το σύστημα δηλώσεων ή μπορεί να γίνει και με βάση το πρότυπο;

Ελεος δηλαδή τόση ανοργανωσιά.

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει που μου θέλουν και κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ για τις βεβαιώσεις. Κάτσε ρε φίλε... ΓΙΑΤΙ ??? Για το καθημερινό δελτίο ενημέρωσης που μου στέλνετε? Μη σώσετε και το κάνετε. ΕΔΩ θέλουμε ΒΟΗΘΕΙΑ από το επιμελητήριό μας. ΕΛΕΟΣ δηλαδή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.