Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Παιδιά ειλικρινά δεν ξέρω, έχω πελάτες κατοίκους εξωτερικού έτοιμοι να πληρώσουν προκαταβολικά τα πάντα και τους καθυστερώ λόγω αμοιβής. Δεν ξέρω τι να τους πω, γιατί δεν θέλω να νομίσουν σε καμία περίπτωση ότι τους εκμεταλλέυομαι. Δεν θέλω να πω μία τιμή τώρα και άλλη μετά, πόσο αντιεπαγγελματικό θα φανεί αυτό. Με μία γρήγορη ματιά που είδα σε αυθαίρετα χωρίς Ο.Α ισόγεια, 1 αποθήκη ισόγεια και Η/Χ όλα μαζί περίπου 70τμ, πάνω από 1000Ευρώ με ΦΠΑ + τοπογραφικό γύρω στα 380 με ΦΠΑ (από συνάδελφο) δεν μπορείς να πας πιο πάνω. Αν μάλιστα μαζευτούν και 3-4 μαζί πλην του τοπογραφικού που το κανονίζουν και μόνοι τους εάν θέλουν άντε να πέσεις στα 800 με ΦΠΑ, το θεωρώ λογικό (κατόψεις, όψεις και τομές), μου πήρε 1 ώρα το πολύ να μετρήσω σε γήπεδο 500τ.μ.. Τώρα σε άλλο γήπεδο με κτίριο 200τ.μ. εκτός σχεδίου, πιο πολύπλοκο μαζί με την εργασία του Ν4014 και την αποτύπωση, σχέδια κλπ να του πάρω μεταξύ 1600 και 2000 με ΦΠΑ, συν το τοπογραφικό. Ακόμα και εκείνα με Ο.Α. έχουν άλλα απλές αυθαιρεσίες που πάνω από 1000 με ΦΠΑ δεν πάει και άλλα λίγο πιο πολύπλοκα, πάνω από 2000 με ΦΠΑ το βρίσκω τραβηγμένο. Βέβαια κάθε περίπτωση πάει ξεχωριστά σίγουρα. Ήδη αρκετοί εδώ στην περιοχή με τοπογραφικό πάνε 350Ευρώ. Πώς το υπολογίζουν; Εγώ για τόσα δεν αξίζει καν να ασχοληθώ ας πάνε σε εκείνους.

 

Εν τέλει όμως πώς το περνάμε στο σύστημα αμοιβών; Το ΤΕΕ για μέχρι 10ετίας δεν δέχεται κάτω από 6,75 ημέρες και επίσης για τέτοιο ποσό που βγαίνει σίγουρα θα έπρεπε να είναι και η αποτύπωση και τα σχέδια μέσα άσχετα εάν λέει όχι. Τι θα πεις στο πελάτη δώσε μου τώρα 1930Ευρώ για τη ρύθμιση και μετά άλλα 1400 για την αποτύπωση για ένα αυθαίρετο 70τμ συνολικά, με 2 κτίρια παραλληλόγραμμα.Είναι κλεψιά. Εάν πάλι απλά το έχουν βάλει για τους τύπους πρέπει να στέλνουμε στο ΤΕΕ ιδιωτικό συμφωνητικό και να συμφωνούν με τις αμοιβές που ζητάμε για την όλη διαδικασία; Από Δευτέρα θέλν να ενημερώσω κόσμο και ακόμα περιμένω απάντηση από το ΤΕΕ....Σιγά μη λάβω καμία στο email μου.

Edited by An_Archi
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι παραθέτω την παράγραφο 10 του άρθρου 7 του Ν.3919:

"Το άρθρο 59 του από 17.7/16.8.1923 νομοθετικού διατάγματος (ΦΕΚ 228 Α΄) αντικαθίσταται ως εξής:

« Άρθρο 59

Με προεδρικό διάταγμα, που εκδίδεται με πρόταση των Υπουργών Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής και Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, μετά γνώμη της Διοικούσας Επιτροπής του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος, εγκρίνεται κανονισμός αμοιβών των διπλωματούχων ανώτατων σχολών μηχανικών γενικά και αρχιτεκτόνων, μελών του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος, καθώς και αυτών που ασκούν τα επαγγέλματα αυτά, βάσει ειδικών διατάξεων νόμου, εν όλω ή εν μέρει. Με τον κανονισμό αυτόν καθορίζεται η νόμιμη αμοιβή για τη μελέτη, επίβλεψη, εποπτεία ή έλεγχο και παραλαβή κάθε είδους έργων ή εγκαταστάσεων, καθώς και για κάθε είδους τεχνικές γενικά εργασίες και υπηρεσίες, όπως σχεδιαγράμματα, καταμετρήσεις, γνωμοδοτήσεις, πραγματογνωμοσύνες ή αμοιβές που καταβάλλονται σε αυτούς που μετέχουν σε αρχιτεκτονικούς διαγωνισμούς και στους κριτές αυτών. Μεταξύ των ως άνω έργων περιλαμβάνονται επίσης οι τοπογραφικές και κτηματογραφικές εργασίες, καθώς και οι χωροταξικές, ρυθμιστικές, πολεοδομικές και περιβαλλοντικές μελέτες. Η αμοιβή αυτή οφείλεται, εφόσον δεν προκύπτει έγκυρη έγγραφη συμφωνία αμοιβής.»

 

1) Που είναι το προεδρικό διάταγμα? 2) Που στέλνουμε τα ιδιωτικά συμφωνητικά στο ΤΕΕ? 3) Με ποιο κριτήριο εγκρίνει ή απορρίπτει ένα ιδιωτικό συμφωνητικό το ΤΕΕ?

 

Δεν μπορεί το ΥΠΕΚΑ και το ΤΕΕ να πετάνε σαν απάντηση "είναι αντικείμενο ελεύθερης διαπραγμάτευσης" από τη στιγμή που ο 3919 δεν είναι δυνατό να εφαρμοστεί ακόμα...

 

Στις πολεοδομίες Ξάνθης δε δέχονται αμοιβές χαμηλότερες της ελάχιστης (προσωπική εκτίμηση είναι ότι πράττουν σωστά).

 

Πώς θα υποβάλλουμε εμείς ιδιωτικά συμφωνητικά για δουλειές μετά της 1.7.2011 από τη στιγμή που δεν υπάρχει ενημέρωση για τον τρόπο με τον οποίο θα γίνεται ο έλεγχος αυτών από το ΤΕΕ?

 

Αλήθεια υπάρχει κανείς που μετά την 1.7.2011 έχει συντάξει ιδιωτικό συμφωνητικό?

Link to comment
Share on other sites

Το πιο απλο ειναι να συνταξεις ιδιωτικο συμφωνητικο και να καθορισεις αμοιβη, αλλα:

1) Πως θα υπολογισεις τη μονιμη αμοιβη?από το συστημα αμοιβων του ΤΕΕ απο το οποιο αν κανεις χρηση ΔΗΛΩΝΕΙΣ οτι αποδεχεσαι αυτη την αμοιβη??

2)Πως θα υπολογισεις τις εισφορες υπερ ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ?Απο το παραπανω, αλλα ξερετε εγω τελικα πηρα οσα λεει το συμφωνητικο?

 

ακομη εχει πολυ δρομο, και προσωπικα αν και εχω ετοιμες δηλωσεις αυθαιρετων δεν τις εχω στειλει.αν ειναι θα πατησω το κουμπι 30.11, μεχρι να ξεκαθαριστει τι γινεται.Δεν προκειται να παρω 500-600-700 δεν ξερω ποσα για την Α φαση και να δηλωσω οτι πηρα 1600. Ποιος μου εγγυαται οτι θα πανε στη Β φαση?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η ελάχιστη για τις βεβαιώσεις μηχανικού είναι όσο η ελάχιστη για τα αυθαίρετα (=1570+ΦΠΑ)??

Για βεβαιώσεις νομιμότητας :

232,5+Φ.Π.Α.+ΤΣΜΕΔΕ+ΤΕΕ (αν υπολογίσεις και ένα ΦΕΜ 10% το οποίο αν θέλεις το υπολογίζεις) . σύνολο 321Ε

Προσωπικά το ΦΕΜ το υπολογίζω για να μη με ''ξυρίσει'' η εφορία του χρόνου.

Tα παρακάτω ζητάνε από το ΤΕΕ Κεντρικής Θεσσαλίας.

http://www.teelar.gr/site/index.php

1. Υπόδειγμα αίτησης προς ΤΕΕ

2. Υπόδειγμα βεβαίωσης γνωστοποίησης στοιχείων για μεταβίβαση ακινήτου

3. Υπόδειγμα τεχνικού υπομνήματος

4. Υπόδειγμα υπεύθυνης δήλωσης ιδιοκτήτη

5. Υπόδειγμα βεβαίωσης - υπεύθυνης δήλωσης μηχανικού

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω συνάδελφε τι είναι όλα αυτά .2 συμβολαιόγραφοι που με ρωτησαν μου ζητησαν μονο την δηλωση και όχι ολο αυτο το χαρτομανι. ουτε μου ειπαν πως πρεπει να ενημερωσω το τεε κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Στο online σύστημα πρέπει να το δηλώσεις.

Αυτά ζητάει το ΤΕΕ Κεντρικής Θεσσαλίας.

Στις αρχές που είχα κάνει και εγώ μία , πήγα μόνο τη δικιά μου δήλωση.

Αργότερα κάποιοι άλλοι συμβολαιογράφοι μου ζήτησαν και τη βεβαίωση ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις το συστημα του Ν4014???

Εχει ενημερωθει το συστημα???

Μη μου πεις και συ οτι το δηλωνεις ως αυθαιρετο με μηδενικες παραβασεις...

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι παραλογο νομιζω!δεν αναφερεται πουθενα τετοια υποχρεωση,αλλωστε ο νομος θα ειναι για περιορισμενο διαστημα , τι θα γινει μετα?εγω προσωπικα θα δινω απλα την δηλωση στον συμβολαιογραφο..

Link to comment
Share on other sites

Για βεβαιώσεις νομιμότητας :

232,5+Φ.Π.Α.+ΤΣΜΕΔΕ+ΤΕΕ (αν υπολογίσεις και ένα ΦΕΜ 10% το οποίο αν θέλεις το υπολογίζεις) . σύνολο 321Ε

Προσωπικά το ΦΕΜ το υπολογίζω για να μη με ''ξυρίσει'' η εφορία του χρόνου.

Tα παρακάτω ζητάνε από το ΤΕΕ Κεντρικής Θεσσαλίας.

http://www.teelar.gr/site/index.php

1. Υπόδειγμα αίτησης προς ΤΕΕ

2. Υπόδειγμα βεβαίωσης γνωστοποίησης στοιχείων για μεταβίβαση ακινήτου

3. Υπόδειγμα τεχνικού υπομνήματος

4. Υπόδειγμα υπεύθυνης δήλωσης ιδιοκτήτη

5. Υπόδειγμα βεβαίωσης - υπεύθυνης δήλωσης μηχανικού

 

τα παραπανω τα θεωρω απαραδεκτα και βλεπω να σας κυνηγανε πανελλαδικως αν τα κανετε. τι σχεση εχει η βεβαιωση με το τεε και την καταθεση αμοιβης.Η βεβαιωση ειναι απλα ενα τεχνικο εγγραφο οπως μια οποιαδηποτε αλλη πραξη θα μπορουσε να κανει ο μηχανικος για πελατη του. Το κανει και τσαμπα και δεν ρωταει και κανεναν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.