Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

'' Όπου απαιτείται ελεγχος των ηλεκτρομηχανολογικων εγκαταστάσεων υπολογζηεται πρόσθετα 1,5 μερα απασχόλησης αρμόδιου μηχανικού εμπειρίας 15 ετών, για τηνν αυτοψία, τον ελεγχο, την επεξεργασία, κτλ ''

 

Στο σύστημα αμοιβών όμως δε δέχεται για ρυθμίσεις 4014 την μέρα 1,5 σε αρμόδιο μηχανικό ξεχωριστά.

Εγώ πχ είμαι πολιτικός μηχανικός και βάζω 6,75 μέρες. Για έναν έλεγχο σε κατάστημα για 1,5 μέρα δεν το δέχεται για αρμόδφιο ηλεκτρολόγο πχ 15 ετους εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

 

Και την μελετη στατικης επαρκειας;

 

Που δηλώνουμε την απαλλαγή για συγγένεια και ιδιοκτησία μας;

Θα είναι η διαδικασία όπως σε όλες τις άδειες;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ!!ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ ΥΠΟΓΕΙΟΥ ΣΕ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΩΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΜΩΣ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΗΔΗ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΓΕΙΤΟΝΑ.

1) ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗ ΝΟΜΙΜΗ ΚΑΙ ΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΦΩΝΗΘΕΙΣΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΤΕΕ ΤΣΜΕΔΕ ΕΜΠ ΦΠΑ ΚΑΙ ΦΕΜ ΑΝ Η ΣΥΜΦΩΝΗΘΕΙΣΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΟΜΙΜΗ;

2) ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΑΙ ΑΜΟΙΒΗ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ Η ΜΟΝΟ ΤΗΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΝΟΜΙΜΗΣΗ ΚΑΙ ΦΠΑ ΚΑΙ ΦΕΜ ΕΠΙ ΤΗΣ ΣΥΜΦΩΝΗΘΕΙΣΑΣ;

3) ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΜΟΙΒΩΝ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ ΔΙΕΚΠΕΡΕΩΣΗΣ ΤΟΥ 4014/2011 ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΑΠΟΤΥΠΩΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟΥ Η΄' ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗΣ Ν.4014 ;

4) ΠΩΣ ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΤΕΕ ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΩΣΤΕ ΑΥΤΑ ΝΑ ΣΥΜΨΗΦΙΣΤΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΥΘΜΙΣΗ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο 3 να απαντήσω ότι το τοπογραφικό ειναι επιπλέον στην αμοιβή και δεν μπαίνει με τις ημέρες απασχόλησης στην αντίστοιχη επιλογή των αμοιβών για το 4014.

Δε γκωρίζω τι γίνεται με κατάθεση ή όχι στην αμοιβή πλέον.

Επίσης πριν τη δήλωση θα γίνονται οι καταθέσεις και τα συμφωνητικά;

Η μελέτη στατικής επάρκειας πως μπαίνει στο σύστημα αμοιβών και τι τάξης είναι;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μίλησα με υπάλληλο του ΤΕΕ και μου είπε:

Σύμφωνα με τον 3919 θα πρέπει να κάνεις ένα ιδιωτικό συμφωνητικό με τον πελάτη.

Αν και όταν στο ζητησει το ΤΕΕ θα του το καταθέσεις. Το λογισμικό των αμοιβών θα το χρησιμηποιήσεις για να πάρεις αριθμό έργου.

Επίσης δεν χρειάζεται να εκδόσεις αμοιβή πληρωμής και να καταθέσεις αμοιβή μηχανικού στην εθνική τράπεζα.

 

Γενικότερα αφότου δεν υπάρχει υπουργική απόφαση θα ακολουθήσεις μόνο ότι ισχύει στον 3919.

 

Από εκεί προκύπτει επίσης ότι θα πρέπει να καταβάλουμε εισφορές ΕΜΠ,ΤΣΜΕΔΕ με βάση την ΝΟΜΙΜΗ ΑΜΟΙΒΗ (λογισμικό αμοιβών) του ΤΕΕ (Ν3919/2010 Άρθρο 7 παράγραφος 4).

 

Όλα αυτά γενικά και αόριστα.

Δεν ξέρω αν βοήθησα αλλά θα ήθελα να πω το εξής ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΞΕΦΤΙΛΑ σε αυτά τα ανδρείκελα του ΤΕΕ και στην ξεπουλημένη κεντρική αντιπροσωπεία, στον ξεφτίλα Προεδρό του και σε όποιον άλλο φταίει για αυτή την συνειδητή υποβάθμιση του έλληνα μηχανικού.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ρωταω το αλλο....

Απο που κι ως που να καταθετουμε κρατησεις για ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, ΤΕΕ κλπ?

 

Απο που κι ως που να καταθετουμε ΦΕΜ? Για να το κρατησουμε στο ντουπαλι μας?

 

Παμε να καταθεσουμε φακελο σε δημοσια υπηρεσια? Ελεγχεται η πληροτητα φακελου απο πουθενα? Η βγηκε εντολη να κοβουμε κρατησεις και να καταθετουμε στην ΕΤΕ τα χρηματα μας?

 

Ουτε καν οπως στα ΠΕΑ που τουλαχιστον βγηκε εντολη καταθεσης της αμοιβης στην ΕΤΕ....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν χρειάζεται να εκδόσεις αμοιβή πληρωμής και να καταθέσεις αμοιβή μηχανικού στην εθνική τράπεζα.

 

 

Οι εισφορες υπερ ΤΕΕ πως θα πληρωνονται??? (οχι οτι με πολυνοιαζει...)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μίλησα με υπάλληλο του ΤΕΕ και μου είπε:

Σύμφωνα με τον 3919 θα πρέπει να κάνεις ένα ιδιωτικό συμφωνητικό με τον πελάτη.

Αν και όταν στο ζητησει το ΤΕΕ θα του το καταθέσεις. Το λογισμικό των αμοιβών θα το χρησιμηποιήσεις για να πάρεις αριθμό έργου.

Επίσης δεν χρειάζεται να εκδόσεις αμοιβή πληρωμής και να καταθέσεις αμοιβή μηχανικού στην εθνική τράπεζα.

 

Γενικότερα αφότου δεν υπάρχει υπουργική απόφαση θα ακολουθήσεις μόνο ότι ισχύει στον 3919.

 

Από εκεί προκύπτει επίσης ότι θα πρέπει να καταβάλουμε εισφορές ΕΜΠ,ΤΣΜΕΔΕ με βάση την ΝΟΜΙΜΗ ΑΜΟΙΒΗ (λογισμικό αμοιβών) του ΤΕΕ (Ν3919/2010 Άρθρο 7 παράγραφος 4).

 

Όλα αυτά γενικά και αόριστα.

Δεν ξέρω αν βοήθησα αλλά θα ήθελα να πω το εξής ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΞΕΦΤΙΛΑ σε αυτά τα ανδρείκελα του ΤΕΕ και στην ξεπουλημένη κεντρική αντιπροσωπεία, στον ξεφτίλα Προεδρό του και σε όποιον άλλο φταίει για αυτή την συνειδητή υποβάθμιση του έλληνα μηχανικού.

 

Συνάδελφε εννοείς ότι μπαίνω στο σύστημα αμοιβών βάζω τις απαραίτητες εργασίες ( ρυθμιση 4014, τοπογραφικο, αποτύπωση) βγάζω την νομιμη αμοιβή αλλά δεν κάνω υποβολή στο τεε για επεξεργασία; Το ρωτώ αυτό γιατί α/α έργου δίνει και χωρίς υποβολή στο τ.ε.ε. Αν είναι έτσι πως θα πληρωθούν τσμεδε, εμπ, τεε χωρις κωδικό πληρωμης. Τελικα φεμ και φπα επι της συμφωνηθείσας η οποα αν ειναι πολύ κάτω από την νομιμη τι κυρωσεις υπαρχουν;

ευχαριστώ!!!!

 

 

 

 

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Εdit" και διορθώστε. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής! Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by giannoylidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.