Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Κύριε διαχειριστά γράψε λάθος και σβήσ' το.

 

Αλήθεια, γιατί δε μπορούμε να σβήσουμε τα μηνύματά μας? Θα βοηθούσαμε τους διαχειριστές σε περιπτώσεις λάθών.

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το ακατονόητο βρε terry? Ποια είναι η ταρίφα σας για μια βεβαίωση , τι ζητάτε ? Ας απαντήσουν όσοι έχουν ήδη δώσει τέτοιες βεβαιώσεις και έχουν τιμολογήσει τις υπηρεσίες τους .

Link to comment
Share on other sites

ρε συναδερφοι με συγχωρειτε κιολας αλλα εχουμε αρχισει να θυμιζουμε μπακαλικο...κοστολογηστε την δουλεια σας και ζητηστε τα απο τον πελατη.Τωρα πως θα δικαιολογησεις αυτα που ζητας ειναι θεμα του καθενα μας!

Link to comment
Share on other sites

Architect_duth

Σου ξαναγραφω οτι μου απάντησε ο Manolis_gon. Αν εχει αλλαξει κατι παρακαλω να διορθωθει μηπως αρχισουμε να βγαζουμε καποια ακρη. (Μηπως ενα TOPIC με τα μεχρι στιγμής συμπερασματα μας, (τυπου "Ρυθμιση με τον 4014 for Dummies) ήταν χρήσιμο;

 

>
Δεν μπλέχτηκαν τα πράγματα απλώς στην περίπτωση που εχουν δηλωθεί αυθαιρεσίες στον 4014 και έχει περαιωθεί
η φάση τότε μόνο με την έντυπη βεβαίωση του συστήματος μπορείς να το ξέρεις αυτό.Σκέψου για παράδειγμα ότι δεν
είσαι εσύ αυτός ο μηχανικός που έκανε τη διαδικασία του 4014 και σε φώναξαν μετά για τη βεβαίωση νομιμότητας.Πως
θα σου αποδείξουν ότι οι αυθαιρεσίες που θα βρεις από την αυτοψία είναι τακτοποιημένες ? Θα σου παρουσιάσουν λοιπόν
αυτή την βεβαίωση του συστήματος και θα τη συμπεριλάβεις στα δικαιολογητικά σου ώστε να εκδόσεις εσύ μετά τη βεβαίωση
νομιμότητας.Αυτό είναι πολύ πιθανό σενάριο γιατί μπορεί φέτος να τακτοποιήσει και να μεταβιβάσει μετά από 2 χρόνια ας πούμε.

Edited by pavloselef
Link to comment
Share on other sites

Ναι το είχα διαβάσει και γι αυτό λέω κι εγώ ότι θέλουμε και τις 2 βεβαιώσεις. Σωστός ο Μανόλης.

Link to comment
Share on other sites

εγω ζηταω 3π* log[(3455,353*λ)^3/2] :smile:

 

Θα μας τρελανεις adadim???

Ti ζητας να μαθεις??

Να συμπληρώσω και εγώ, ότι αυτή η αμοιβή πρέπει να φορά την τοποστατική αμοιβή συνοπτικά σε kph (κιλοποντώρες). Είμαι σίγουρος.!!!!

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το παραπανω αφορα διαφορετικές χρονικές στιγμές. Μια με την βεβαιωση για 4014 ( περιπτωση 2 στις δηλωσεις) και μια αργοτερα (ισως απο αλλο μηχανικο) χρησιμοποιωντας την περιπτωση 2 των δηλωσεων και φυσικα δηλωνοντας στα "Νομιμοποιητικα στοιχεια την πρωτη βεβαιωση (του 4014).

 

Στην περιπτωση τωρα που αυτες οι χρονικες στιγμες συμπιπτουν πρεπει να δωσουμε 2 βεβαιωσεις; Μια με την περιπτωση 1 και μια με την περιπτωση 2;

Το εντυπο λεει στο κατω μερος "επιλεγεται αναλογως η περιπτωση 1 ή 2.

Λίγες μερες νωριτερα ομως ο injaghi και ο tpanag μου ειχε πει οτι η βεβαιωση ειναι μια και αφορα μονο (καλυψη δομηση υψος και χρησεις)

>
[size=4]Η βεβαιωση ειναι ΜΙΑ και αφορα το Ν.4014 ειτε υπαχθει το ακινητο στο Νομο ειτε ειναι καθαρο απο πλευρας
δομησης/καλυψης/υψους και λοιπων αυθαιρετων κατασκευων/χρησεων...
Στην πρωτη περιπτωση υπαγωγης στο Νομο, χορηγειται ηλεκτρονικη βεβαιωση περι περαιωσης του Νομου
και νομιμοτητας ακινητου
Στη δευτερη περιπτωση μη υπαγωγης στο Νομο που απλως θελεις βεβαιωση νομιμοτητας για μεταβιβαση,
χορηγειται ειτε απο το συστημα ειτε και ιδιοχειρως απο Μηχανικο, βεβαιωνοντας ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια με παραπανω....

Δεν υπαρχει αλλο ειδος βεβαιωσης που να περιλαμβανει εσωτερικες διαρρυθμισεις και αλλαγες στα χιλιοστα
του κοινοχρηστου χωρου....[/size]


Μπορεί καποιος συνάδελφος να βοηθήσει; Ποσες ειναι οι βεβαιωσεις, τι μεγεθη αφορουν την καθε βεβαιωση κλπ.

Ευχαριστώ.

Edited by pavloselef
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και εγώ, ότι αυτή η αμοιβή πρέπει να φορά την τοποστατική αμοιβή συνοπτικά σε kph (κιλοποντώρες). Είμαι σίγουρος.!!!!

Χαχαχα ! Γελάσαμε... αν έχεις και άλλα τέτοια κρύα αστεία πες το μας από τώρα για να το ξέρουμε .

Εδώ γράφετε πόσες μειώσεις σκοπεύετε να κάνετε επί των νόμιμων αμοιβών που έχουν αντικαταστήσει τις ελάχιστες μόνο κατά όνομα στην πράξη και αυτό που είναι και επίσημα ακοστολόγητο φοβάστε να προτείνετε μια τιμή λες και θα πάθετε τίποτα .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η ταρίφα σας για μια βεβαίωση , τι ζητάτε ?

 

1% επί της αντικειμενικής. Από εκεί και πέρα κάτι περισσότερο για εξόχως προβληματικές περιπτώσεις (δεν έχει τίποτα από σχέδια και θέλει 1 μήνα τρέξιμο, έχει χαθεί ο φάκελος της άδειας κλπ.) και έκπτωση έως 30% για "εύκολες" περιπτώσεις που μας τα δίνει όλα έτοιμα στο χέρι ο πελάτης. 150€+ΦΠΑ για την περίπτωση που αναζητηθούν τα σχέδια, γίνει αυτοψία, προκύψουν αυθαιρεσίες και δεν προτίθεται να προχωρήσει σε τακτοποίηση ο πελάτης ακυρώνοντας τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.