Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Νομιζω οτι καλα τα λες architect_duth.

Εκτός απο μελέτη για τον 4014 και αποτύπωση αρχιτεκτονικών, τι άλλες εργασίες ειναι απαραίτητο να βάλω για κτισμα χωρις αδεια? (δεδομενου οτι το τοπογραφικο θα το κανει αλλος).

θελει και αποτυπωση στατικων? ειναι ενα μικρο σπιτακι χτισμενο με τουβλα πριν 20-25 χρονια....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είχαμε καταλήξει κάπου, αλλά δε θυμάμαι.

 

Προσωπικά το αντιλαμβάνομαι ως εξής:

Έχουμε 1570€ νόμιμη από την τακτοποίηση και εάν θέλει και αποτύπωση έχουμε επιπλέον της αποτύπωσης. Δλδ... 130 τμ αποτύπωση έχουν αμοιβή 550€. Άρα έχουμε:

1570+550=2120€ νόμιμη αμοιβή.

 

ΔΕΝ πηγαίνει (γνώμη μου) 1570 + 1162 = 2732€ , διότι τις "εργασίες" τις κάνει ένας μηχανικός.

 

Εάν τώρα έχουμε και τοπογραφικό, το οποίο το έχει κάνει άλλος, τότε ο άλλος συνάδερφος "μιλάει" με τον πελάτη (συμφωνητικό δικό του για το τοπογραφικό και νόμιμη αμοιβή τοπογραφικού) και εμείς δεν αναφέρουμε τίποτα.

 

Σχόλια???

Για 130τμ δεν το συζητώ, εννοείται θα μπει και αποτύπωση. Εγώ μιλάω για 20 και 30τμ. Εκεί θα δηλώσεις αποτύπωση στο σύστημα? Στον πελάτη δεν σκοπεύω να χρεώνω αποτύπωση για τέτοιες μικρές επιφάνειες, αλλά αν πρέπει να τις δηλώσω στο σύστημα τότε η όποια έκπτωση θα έκανα επί των 1570, τώρα θα φαίνεται μεγαλύτερη αν προστεθεί και η αποτύπωση (που θα δηλώσω αλλά δεν θα χρεώσω).
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, ναι θα δήλωνα!

ΔΕΝ θα δήλωνα σε περίπτωση που είναι ένας απλός η/χ που έκλεισε.

 

Όσο για την αμοιβή μου, υπολογίζω και την αποτύπωση εννοείται, αλλά πλέον δεν μπαίνω στο "παιχνίδι" με το να σκέφτομαι ποσοστά και πειθαρχικά. Ας φαίνεται μεγαλύτερη η έκπτωση... ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ !!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, ναι θα δήλωνα!

ΔΕΝ θα δήλωνα σε περίπτωση που είναι ένας απλός η/χ που έκλεισε.

 

Όσο για την αμοιβή μου, υπολογίζω και την αποτύπωση εννοείται, αλλά πλέον δεν μπαίνω στο "παιχνίδι" με το να σκέφτομαι ποσοστά και πειθαρχικά. Ας φαίνεται μεγαλύτερη η έκπτωση... ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ !!!

+1570 :D
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω...αλλιως ξεκινησα και αλλο μου βγηκε....Μηπως κοιταξε να μου πει κανεις εαν τα χαρτια μου ειναι πληρη και αν θα προλαβω να τα καταθεσω ως τις 30/11??Και παρεπιπτοντως εμενα που ναι νεα οικοδομη,με τοπογραφικο πριν απο 1 χρονο μες στην αθηνα φανταζομαι δεν με αφορα η αποτυπωση...ε??

Link to comment
Share on other sites

να προσθέσω για κα΄ποιους που ξαναρώτησαν οτι η αμοιβή της αποτύπωσης ειναι το 75% της αμοιβής ΠΡΟΜΕΛΕΤΗΣ αρχιτεκτονικών.......

και ναι συμφωνώ οτι δεν υπάρχει θέμα ελάχιστης αμοιβης αν κανεις και τακτοποίηση και αποτύπωση και τοπογραφικό....η ελάχιστη αφορά Μηχανικό όχι εργασία.τυπικά ο τοπογράφος πρπει να παρει την ελάχιστη αλλα είναι ενας καλός τρόπος να κάνετε μια 'περίπου' εκπτωση στον πελάτη.υπογράφετε και το τοπογραφικό και του χρεωνετε οτι βγαίνει.....γλυτώνει την διαφορά απο την ελάχιστη......

Link to comment
Share on other sites

ROKY ο έλεγχος τρωτότητας γίνεται στη δεύτερη φάση. Και δεν καταθέτεις κανένα φάκελο, ηλεκτρονικά κάνεις τη δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε, αν στην αρχική φάση για το παράβολο πρέπει να δηλώσουμε και τα παλια προστιμα που πληρωθηκαν ή μπορούμε να το κανουμε και στην δευτερη φάση?

Link to comment
Share on other sites

υπογράφετε και το τοπογραφικό και του χρεωνετε οτι βγαίνει.....γλυτώνει την διαφορά απο την ελάχιστη......

 

Εεε..χμμ.. για τους ΠΜ, γιατί οι ΑΜ δεν μπορούμε να υπογράψουμε! [OFFTOPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν δηλώσεις τον τιοπογράφο στους μηχανικούς του έργου, πάλι θα βγάλει ελάχιστη αμοιβή για τον τοπογράφο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.