Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

Για τον ιδιο λογο για τον οποιο ενα στεγαστρο φερ ειπειν πανω απο εξωστη αν ειναι πανω απο κοινοχρηστο χωρο της πολης δε θα μπορουσε να τακτοποιηθει, ενω θα μπορουσε να εκδοθει οικοδομικη αδεια...

Θα μπορουσε, ασφαλως, να κατασκευαστει ο εξωστης αυτος εκει.

Οικοδομη του 1988 ειναι, τι θα πρεπει να ελεγξουμε για να δουμε αν θα μπορουσε να κατασκευαστει η οχι?

Αν υπαρχει υπερβαση του επιτρεπομενου ποσοστου βασει αδειας?

Και αν υπερβαινει το ποσοστο?

 

Γενικα εγω κολλησα λιγο στις εξαιρεσεις περι μη τακτοποιησης αυθαιρετων κατασκευων πανω απο κοινοχρηστο χωρο της πολης κι ας μην ειναι εντος ευρους εξωστη...

Link to comment
Share on other sites

Και πιο συγκεκριμενα, ο Ν.4014/2011 αναγραφει....

 

 

3. Δεν υπάγεται στις εξαιρέσεις της προηγούμενης

παραγράφου η μεταβίβαση αυτοτελούς ιδιοκτησίας ή

σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο στο ο-

ποίο έχει εκτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκα-

τασταθεί αυθαίρετη χρήση, αν:

α) το ακίνητο βρίσκεται:

αα) σε εγκεκριμένο κοινόχρηστο χώρο της πόλης,

 

Μπορει να μη βρισκεται σε εγκεκριμενο κοινοχρηστο χωρο της πολης αλλα πανω απο εγκεκριμενο κοινοχρηστο χωρο της πολης, η προβολη του, ομως, ειναι σε κοινοχρηστο χωρο της πολης, κατι το οποιο με αποτρεπει απο το να το δηλωσω

 

Αny ideas?

Link to comment
Share on other sites

Οικοδομη του 1988 ειναι, τι θα πρεπει να ελεγξουμε για να δουμε αν θα μπορουσε να κατασκευαστει η οχι?

Αν υπαρχει υπερβαση του επιτρεπομενου ποσοστου βασει αδειας?

Και αν υπερβαινει το ποσοστο?

 

ΓΟΚ 85 αρθρο 11

 

4. Εξώστες που κατασκευάζονται πάνω από κοινόχρηστους χώρους ή χώρους παραχωρημένους σε κοινή χρήση, κατά το Αρθ-12 , πρέπει να βρίσκονται σε ύψος τουλάχιστον 3 μέτρα από κάθε σημείο της στάθμης του πεζοδρομίου ή της οριστικής στάθμης του παραχωρημένου χώρου.

5. Εξώστες που κατασκευάζονται πάνω από κοινόχρηστους χώρους σε ύψος μικρότερο από 5 μέτρα πρέπει να βρίσκονται τουλάχιστον 0,5 μέτρα, μέσα από το άκρο του κρασπέδου του πεζοδρομίου σε οριζόντια προβολή.

 

Εχεις τις προυποθ/έσεις του 4 και 5?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Χμ.... κοιταξε... Ο 1ος οροφος ειναι κατω απο το 3μετρο, γιατι 2,89 ειναι το καθαρο υψος της πυλωτης.

Οι υπολοιποι οροφοι ειναι κομπλε...

Η προβολη του 1ου οροφου δεν ειναι 0,5μ απο την ακρη του κρασπεδου σιγουρα.

Οι υπολοιποι οροφοι δε μας ενδιαφερουνε...

 

Εγω σε ρωταω ομως το αλλο βασικο. Γιατι μου συγχεεις το ΓΟΚ με τα αυθαιρετα?

Δεν ειπε κανενας πουθενα οτι οτιδηποτε αυθαιρετο μπορουσε να βγαλει αδεια μπορει και να τακτοποιηθει. Ασχετο το ενα με το αλλο....

 

Συνεχιζει να με προβληματιζει το γεγονος της απαγορευσης τακτοποιησης κατασκευης ΕΝΟΤΣΟ ΤΟΥ ΕΥΡΟΥΣ ΤΟΥ ΕΞΩΣΤΗ πανω απο κοινοχρηστο χωρο της πολης.

Θεωρητικα, το κενο αναμεσα στα 2 μπαλκονια που εγινε επισης μπαλκονι επαφιεται στα στηθαια των εξωστων δεξια κι αριστερα.

Αρα ειναι εντος του ευρους του εξωστη και ειναι πανω απο κοινοχρηστο χωρο της πολης.

 

Επισης, μπορει μεν να μην εινια κατασκευη ΣΕ κοινοχρηστο χωρο της πολης αλλα η προβολη αυτης πεφτει σε κοινοχρηστο.

Προσωπικα επιφυλασσομαι να ρυθμισω κατι τετοιο και με οσους συναδελφους εχω μιλησει απλως ενισχυσανε την αποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε ρωταω ομως το αλλο βασικο. Γιατι μου συγχεεις το ΓΟΚ με τα αυθαιρετα?

Μα αν είσαι σύμφωνος με το ΓΟΚ και έχεις και τους συντελεστές, τότε μπορείς να νομιμοποιήσεις, δε θα μπορείς να τακτοποιήσεις?Η συνεπαγωγή δεν είναι διπλή αλλά ότι νομιμοποιείται σημαίνει ότι και τακτοποιείται, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Στον "κόσμο του παραλόγου", του Ελλαδιστάν, τίποτε δεν είναι αυτονόητο....

Link to comment
Share on other sites

Οχι Μανωλη....

Οτι νομιμοποιειται δεν τακτοποιειται....

Ουτε το αναποδο...

Δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites

Μα αν είσαι σύμφωνος με το ΓΟΚ και έχεις και τους συντελεστές, τότε μπορείς να νομιμοποιήσεις, δε θα μπορείς να τακτοποιήσεις?Η συνεπαγωγή δεν είναι διπλή αλλά ότι νομιμοποιείται σημαίνει ότι και τακτοποιείται, έτσι δεν είναι?

 

Αυτό θα έπερεπε να ισχύει αλλά η απίθανη συλλογιστική του 4014 δεν το επιτρέπει σε διάφορες περιπτώσεις. Πχ μπορώ ακόμα και σήμερα να κατασκευάσω ή νομιμοποιήσω κτίριο με ύψος που ταυτίζεται με αυτό της κορυφογραμμής εκτός σχεδίου και που μάλιστα υπερβαίνει το ύψος της κορυφογραμμής εντός οικισμού, αλλά για να το ρυθμίσω πρέπει να είναι 20μ χαμηλότερα ή να έχω μόνο 5% υπέρβαση και να το εγκρίνει και επιτροπη.

Στην βλακεία του 4014 δεν υπάρχει λογική.

Edited by armenopoulos
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός.Σε αυτές τις περιπτώσεις λοιπόν (που θα υπάρχουν και οι απαιτούμενοι συντελεστές) η νομιμοποίηση είναι μονόδρομος.Αρα αν αφήσουμε την αυθαιρεσία ατακτοποίητη και δεν τη νομιμοποιήσουμε τουλάχιστον, εκθέτουμε τον ιδιοκτήτη σε συνεχιζόμενη αυθαιρεσία που θα μπορούσε να εκλείψει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.